Aromaterapie - už jste ji vyzkoušeli?
Co je to aromaterapie
Aromaterapie je jemná přírodní metoda využívající aromatických esenciálních olejů, tzv.silic, k léčbě, povzbuzení a uvolnění mysli, těla i ducha. Esenciální oleje působí na fyzické i energetické úrovni a díky vonným složkám mají hluboký vliv i na emoce a psychiku člověka.
Historie aromaterapie
Počátky aromaterapie lze nalézt již ve starověkém Egyptě asi 3000 let př.n.l., kdy známý stavitel Imhotep hojně užíval nasycené oleje a aromatické masti k léčení, proto jej můžeme označit za otce aromaterapie. V této době však ještě nebyly známy esenciální oleje, aromatické masti a oleje se získávali tak, že se vonná rostlina nechala macerovat v oleji či tuku několik dní na slunci a olej nasákl jejími vonnými látkami. V Egyptě se tyto masti používali k balzamování, koupelím a masážím. Nevíce oblíbený byl cedrový olej, myrha, kadidlo a skořice. Aromatické oleje se používali také v Řecku a Římě, kde se o nich zmiňují jako o léčebných prostředcích řečtí lékaři MARESTHEUS, ASCLEPIAS, DIOSCORIDES, a také otec medicíny HIPPOKRATES. Esenciální oleje se hojně používali také ve staré Číně, v Indii jako součást ájurvédského léčebného systému, v Persii i ve středověké Evropě. Termín „aromaterapie“ zavedl francouzský chemik a kosmetik René-Maurice GATTEFOSSÉ v roce 1937 poté, co objevil hojivé účinky levandulového oleje, když si popálil ruku. Francie dodnes zůstala Mekkou aromaterapie.
Éterické oleje v aromaterapii
Éterické oleje neboli silice jsou pro rostlinu esenciální, tzn.nenahraditelné. Éterické oleje mají vyšší těkavost než mastné oleje, jsou kapalné, některé však při nižších teplotách tuhnou. Jsou nerozpustné ve vodě a rozpustné v alkoholu, octu, tucích, medu, vosku.. Éterické oleje ochraňují rostlinu před nemocemi a parazity, některé vábí hmyz k opálení. Éterické oleje se získávají z různých částí rostlin (kořen, dřevo, kůra, listy, květy, semena) a mají různé účinky. Mohou být stimulující nebo sedativní, antibakteriální, antivirové, diuretické, mukolitycké, spasmolytické, antiflogistické, adstringentní atd. Silice se musí uchovávat v tmavých vzduchotěsných nádobách v chladu a suchu, neboť podléhají často chemickým změnám vlivem vlhkosti, tepla, světla a kyslíku – tmavnou, vzrůstá jejich hustota a mění se i jejich vůně.
Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.
Jak esenciální oleje v aromaterapii používat
Silice se do organismu dostávají přes kůži a nosní sliznice. Přes póry kůže a vlasové folikuly se drobné molekuly silic dostávají až do krevních kapilár a krevním řečištěm do celého těla, do buněk a tělních tekutin. Přes tuto schopnost je možné éterické oleje využít při léčbě kožních problémů, bolesti svalů artritid, křečových žil atd. Přes inhalace jsou částice esenciálních olejů unášeny ke kořeni nosu, odkud receptory čichového systému přenášejí informaci o vůni do mozku, odkud se spustí uvolňování neurochemikálií, které mohou působit sedativně, euforicky, stimulačně apod. Zde si můžete vybrat z naší nabídky éterických olejů, kterou budeme postupně rozšiřovat.
AROMATERAPIE V PRAXI
INHALACE éterických olejů
- Inhalace přes ubrousek: na ubrousek či kapesník dát 1-2 kapky neředěného esenciálního oleje a dýchat přes něj
- Inhalace páry: 2-6 kapek neředěného esenciálního oleje nakapat do misky horké vody nebo do inhalátoru, promíchat, přes hlavu natáhnout ručník, zavřít oči a 5 minut intenzivně vdechovat nosem.
ODPAŘOVÁNÍ éterických olejů a jejich rozptýlení ve vzduchu
- Aromalampa - Nakapeme 5-8 kapek esenciálního oleje do odpařovací misky s vodou, necháme odpařovat asi 2 hodiny
- Miska na radiátoru - 8 kapek éterického oleje dát do misky s teplou vodou a postavit na radiátor
- Pračka vzduchu – vhodné zejména pro alergiky
- Rozprašovač – 5-10 kapek éterického oleje nakapat do 250 ml horké vody nebo synergické směsi, dát do rozprašovače, protřepat a rozptýlit po místnosti
- Difuzér – přístroj do zásuvky pro rozptýlení éterického oleje. Používá se 12 kapek esenciálního oleje
MASÁŽE s éterickými oleji
Na masáže vždy používáme esenciální olej smíchaný se základním (nosným) rostlinným olejem (mandlovým, olivovým, slunečnicovým..) Neředěný esenciální olej se nesmí používat přímo na pokožku.
- Děti do 6 let: 7 kapek esenciálního oleje v 50 ml nosného oleje
- Děti 6-12 let: 22 kapek v 50 ml nosného oleje
- Děti od 12 let a dospělí: 37 kapek v 50 ml nosného oleje
- Masáž obličeje: 1-2 kapky do lžičky nosného oleje
MAZÁNÍ a POTÍRÁNÍ éterickými oleji
- Mazání: Éterický olej se smíchá s krémovým nebo masťovým základem, koncentrace se volí individuálně dle typu a rozsahu onemocnění 7 kapek esenciálního oleje v 50 ml nosného oleje
- Potírání: koncentrovaným neředěným éterickým olejem (pouze určené druhy- máta, levandule..) nebo 1-3 kapky esenciální oleje rozpustit v 5 ml zředěného lihu.
KOUPELE s éterickými oleji
- hydrofilního mycího oleje
- emulgátoru typu lecitin
- medu
- mléka
- lžičkou rostlinného oleje
Relaxační koupel
3-10 kapek esenciálního oleje smícháme se lžící:
Směs přimíchejte do koupele. Můžete také použít neředěný esenciální olej 2-4 kapky do koupele, avšak ne, pokud máte citlivou pokožku. Délka koupele by měla být 15-30 minut.
Sprchování
Při sprchování nakapejte 2 kapky na vlhkou žínku a potírejte celé tělo nebo postižené části. Pro koupele dětí použijte poloviční množství esenciálního oleje a dejte pozor, aby se voda nedostala do očí.
Koupel nohou a rukou
Na koupel nohou či rukou použijte 5 kapek éterického oleje do vaničky s vodou a na 10-15 minut do ní nohy či ruce ponořte.
Sedací lázně
Voda musí v každém případě dosahovat až k pasu, podbřišek ať je ponořený. Používá se 10 – 15 kapek do teplé vody.
SAUNA s éterickými oleji
- smíchejte 2 kapky esenciálního oleje s 600 ml horké vody a v odpařovací misce položte na zdroj tepla
- kápněte 1-2 kapky esenciálního oleje na ručník, který si přikládejte k nosu a dýchejte přes něj
- smíchejte 2 kapky esenciální oleje s 200 ml vody, protřepejte a vznikne saunový nálev, který lijte na rozpálená kamna. Oleje neřeďte lihem ani emulgátorem!
OBKLADY s éterickými oleji
5 kapek éterického oleje smíchejte se lžící koupelového nebo hydrofilního oleje, přilijte do 250 ml teplé vody nebo odvaru z bylin a v tomto namáčejte obklad a přikládejte na postižené místo.
KLOKTÁNÍ s éterickými oleji
Do 25 ml vlažné vody přimícháme 5 kapek esenciálního oleje a důkladně promícháme. Nedoporučuje se éterické oleje užívat vnitřně, výjimečně pod dohledem aromaterapeuta!
Diskuse k článku