Cedr v aromaterapii: Cedr americký povzbudí lymfatický systém a zbaví vás celulitidy
Mohutný jehličnan, který byl odjakživa ceněný jak pro své dřevo, tak i olej z něho získávaný. To je cedr. Nádherný a vznešený strom uchvátí svým majestátním vzhledem, ale také léčivými účinky. Dodává energii, posiluje vůli a sebevědomí, uklidňuje a harmonizuje mysl. Zároveň může pomoci při různých zdravotních problémech, zejména onemocnění dýchacích cest.
Cedr je mohutný stálezelený strom s rozložitou korunou, který se dorůstá výšky dvaceti, někdy dokonce až čtyřiceti metrů. Tento horský jehličnan pochází z hornatých oblastí Blízkého východu. Roste v Libanonu, Sýrii a Turecku, na Kypru nebo v pohoří Atlas na území Maroka a Alžírska v severní Africe. Vyskytuje se rovněž v Himalájích ve střední Asii. Setkat se tedy můžeme s různými druhy cedru a rozlišujeme cedr libanonský, cedr himalájský nebo třeba cedr americký, který roste v západních částech Severní Ameriky.
Cedr americký a aromaterapie
Cedrové dřevo se už od starověku využívalo jako stavební materiál. Stavěly se z něj chrámy a paláce, lodě i nábytek po celém Středním východě. Velkou výhodou cedrového dřeva je vysoký obsah esenciálního oleje, který dřevo chránil před rozkladem a odpuzoval hmyz i houby.
Právě esenciální olej je další částí, která byla z cedru hojně využívána. Cedrový olej se ve starověkém Egyptě používal jako rituální kadidlo, ale také k mumifikaci. Dále sloužil jako složka parfémů a dalších kosmetických přípravků či k ochraně papyru před hmyzem. Své využití měl cedr také ve starověké medicíně.
Využívání cedrového oleje a jeho léčivých účinků však rozhodně není minulostí. Stejně jako dřív i dnes jemná, sladce dřevitá cedrová vůně skvěle napomáhá při chvílích rozjímání, uklidňuje a posiluje mysl. Olej z cedru má zároveň antiseptické a protizánětlivé účinky, podporuje hojení. Proto se používá při léčbě akné, ekzémů a dalších kožních nemocí. Stejně tak dokáže pomoci od infekcí močového, dýchacího a pohlavního ústrojí. Cedrový olej dále pomáhá zlepšit průchodnost cév a blahodárně působí na lymfatický systém, takže umožňuje zbavit se různých otoků nebo třeba celulitidy.
Aromaterapie: Meditační cedrový olej
Účinky cedrového oleje využívá pro jeho vůni zejména aromaterapie. Potřebujete získat duševní rovnováhu a načerpat sílu na zvládání každodenních problémů? Stačí pár kapek cedrového oleje v aromalampě a můžete si užít uklidňující, harmonizující a povzbuzující vůni. Ta má totiž na lidskou mysl a duševní stránku úžasný vliv.
Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.
Cedrový olej posiluje a prohlubuje dýchání, čímž pomáhá při stresu, úzkostech, nervozitě a proti negativním emocím, kterých je kolem lidí neustále spousta. Působí dobře na duševní rovnováhu člověka, dodává mu sílu, umožňuje potlačit neklid a záchvaty paniky. Cedrová vůně zároveň napomáhá obnovit sebedůvěru, posiluje vůli a stabilizuje mysl. Dokáže zklidnit a uvolnit, přitom neuspává, takže se hodí například k meditaci. Zároveň povzbuzuje k činnosti a pomůže vám skoncovat s prokrastinací.
Cedr lze využít také pro zmírnění hyperaktivity u dětí, může posloužit jako podpůrná léčba ADHD a poruch pozornosti. Stejně tak pomáhá cedrový olej dětem v nejrůznějších stresových situacích a to i preventivně.
Cedrová aromaterapie léčí i tělo
Aromaterapie však cedr nevyužívá jen při léčbě duševních obtíží. Stejně tak mohou účinky cedrového oleje pomoci při dalších zdravotních problémech celého těla. Cedr americký se například hojně používá zejména při nachlazení, kašli, bronchitidě nebo astmatu. Pomáhá zklidnit kašel a usnadnit dýchání i vykašlávání, jelikož rozpouští hleny. Zároveň cedrové aroma osvěžuje a díky antibakteriálním účinkům také dezinfikuje vzduch.
Cedr působí močopudně, proto se hojně využívá při léčbě zánětu močového měchýře a močových cest. Pomáhá také proti zadržování tekutin v těle. Uvolňuje svalové napětí, takže je prospěšný rovněž jako prostředek k tišení břišních křečí nebo bolestí svalů například v dolní části zad. Ženám pomáhá zmírnit premenstruační syndrom.
Podobné účinky má také cedr himalájský i další druhy tohoto úžasného jehličnanu a jeho léčivého oleje.
Cedr americký se hodí do aromalampy i k přímé inhalaci
Cedr americký se nejčastěji používá v aromalampě nebo difuzéru, kdy se nechá rozptylovat vzduchem v místnosti. Zároveň lze olej využít také k přímé inhalaci. Můžeme ho nakapat na bavlněný kapesník nebo vatový tampon a vdechovat, stejně tak je možné pár kapek přidat do nádoby s vařící vodou. Z ní poté člověk s ručníkem zakrytou hlavou vdechuje páru s esencemi cedrového dřeva.
Podobně můžeme pracovat také s oleji z dalších druhů cedrů. Cedr himalájský se například nejčastěji používá v aromalampě nebo k inhalaci v sauně. Stačí olej nakapat na látku a nechat v sauně odpařovat, stejně tak lze vodu s cedrovým olejem lít na rozpálené saunové kameny.
Cedr himalájský: Užijte si jeho léčivé účinky bezpečně
Účinky tohoto úžasného jehličnanu a jeho oleje jsou všestranné a nabízí se tak různé možnosti jeho využití. Vyzkoušet je může každý, avšak je třeba dodržovat určitá pravidla. Cedrový olej je sice netoxický a nedráždivý, ovšem jen v doporučených dávkách. Ve vysokých koncentracích může mít dráždivé účinky. Při použití, kdy dochází k přímému kontaktu s pokožkou, musí být zředěný vodou. Zároveň se nedoporučuje v jakékoliv podobě používat během těhotenství nebo při epilepsii.
V ostatních případech a při dodržení doporučeného dávkování je však cedrový olej naprosto bezpečný a blahodárný. Nebojte se ho tedy vyzkoušet a přesvědčit se o blahodárné moci cedru, která je známá už po několik staletí.
Diskuse k článku
RE : Cedr v aromaterapii: Cedr americký povzbudí lymfatický systém a zbaví vás celulitidy