Jalovec není jen gin. Dokáže léčit a skvěle pomáhá i v oblasti aromaterapie

Jalovec není jen gin. Dokáže léčit a skvěle pomáhá i v oblasti aromaterapie

Jalovec se používá nejenom v kuchyni. Jeho využití je velmi široké. Nezastupitelný je například v oblasti aromaterapie, kde najde uplatnění od léčby zánětů, přes pomoc při kožních problémech až k použití jalovce jako analgetika. Opomenout nesmíme ani jeho desinfekční a povzbuzující účinky.

Jalovec a éterický olej z jeho bobulí má široké použití v aromaterapii. Zejména ženy, které s ohledem na anatomii močového ústrojí často řeší problémy se záněty močových cest, ocení jeho silné antimikrobiální účinky. Jalovcový olej je možné využít k sedacím koupelím a také ke vnitřnímu užívání. V takovém případě se vylučuje právě močovým ústrojím, při čemž rovněž působí antisepticky. Podle odborníků na obor aromaterapie má jalovcový olej podporovat rozpouštění některých druhů močových kamenů a má skutečně velmi dobré protizánětlivé účinky. Záněty v močových cestách mohou způsobovat silné bolesti a zde je také místo pro účinky jalovce. Působí rovněž jako analgetikum. Protože však povzbuzuje činnost ledvin, je třeba se jeho použití vyvarovat při zánětech v této oblasti.

Čtěte také:

Univerzální cypřiš: Aromaterapie vám pomůže překonat stres, smutek i nachlazení

Jalovec má protizánětlivé a analgetické účinky

Protizánětlivé a protibolestivé účinky jalovce oceňují také lidé, trpící bolestmi kloubů kvůli revmatismu. Jalovcový olej mohou užívat jak vnitřně, tak v prostředcích pro vnější použití a pro aromaterapie. Bolesti umí pořádně potrápit také při onemocnění zvaném dna. Jeho příčinou je nadměrné hromadění kyseliny močové v organismu, při které se krystaly této kyseliny usazují v oblasti kloubů. Zde pak způsobují znáněty, které jsou zdrojem silných bolestí. Jalovec dokáže skvěle očišťovat organismus od kyseliny močové.

Jalovec v aromaterapii pomáhá také při dně

Dna je metabolické onemocnění. Jalovec a éterický olej z jalovce je specifický svými účinky na látkovou výměnu. Díky obsahu účinných látek dokáže povzbudit látkovou výměnu, rozproudit lymfu a podpořit odplavení a vyloučení produktů metabolismu z lidského těla. Za následek problémů s látkovou výměnou se často považují i některé druhy kožních potíží, například akné. Při takových problémech se doporučuje éterický olej z jalovce použít jako adstringenní a antiseptický prostředek, který je umocněn ještě detoxikačními vlastnostmi. Osvědčuje se také při lupénce, ekzémech anebo různých typů dermatitidy. Je však třeba vzít v potaz koncentraci jalovcového oleje v konkrétním prostředku. Podle literatury by ani  10% koncentrace jalovcového oleje neměla působit dráždivě a správně použitý olej z jalovce má zklidňující účinky, které snesou srovnání se slabými kortikoidy.

Po námaze použijte jalovcový olej

Jalovec pomáhá také v případě nadměrné tělesné námahy. Kvůli nadměrnému namáhání svalů dochází ke spalování glukózy při současném nedostatku kyslíku a může dojít ke vzniku laktátu a jeho následné krystalizaci. To má za následek známé bolesti svalů, například po důkladné lekci v posilovně anebo běhu. Trvají i několik dnů, než se kyselina mléčná vyloučí z těla ven. I zde pomůže jalovec. Jalovcový olej se totiž dokáže s kyselinou mléčnou vypořádat a očistit od ní i svaly. Doporučuje se proto i v období zotavování po různých nemocech, zejména tam, kde po působení škodlivých mikroorganismů vznikaly metabolity. Jalovec je pomáhá účinně odstranit a urychlí rekonvalescenci. Jalovec se často používá jako diuretikum, tedy prostředek na odvodnění organismu a je oceňován pro jeho schopnost tělo také účinně detoxikovat. Jalovec v oblasti aromaterapie a éterický olej z jeho bobulí nachází skutečně široké využití, například při masážích, koupelích či vnitřním použití.

Jalovec a jeho účinky na psychickou pohodu

Jalovec má svěží a specifickou ostrou vůni. Nejenom, že čistí vzduch, ale dokáže rovněž očistit psychiku člověka. Je vhodný pro lidi, kteří se cítí opomíjeni, mají starosti, žijí v napětí a trpí je různé traumatizující vzpomínky. Dále pomáhá při nepochopení ze strany okolí, nízkém sebevědomí a uzavřenosti. Díky jalovci se takové osoby zbaví obav, starostí, neklidu a uzavřenosti. Pomáhá rovněž při potížích s nadměrnou chutí na pití alkoholu. Při nutkání k pití je doporučováno rozetřít 3 kapky éterického oleje v dlani a inhalovat.

Jalovec v aromaterapii: Praktické tipy

1. Masáž s esenciálním olejem z jalovce

10-27 kapek jalovcového esenciálního oleje přidáme do 50 ml rostlinného oleje.

 Jalovec

2. Uvolňující koupel z jalovce při revmatických obtížích

Sedm středně velkých hrnků s plody, případně mladými větvičkami jalovce dáme povařit se 3 litry vody na 25 minut. Po přecezení vlijeme do vany s teplou vodou. Dochází k posílení a detoxikaci organismu a v oblasti aromaterapie se doporučuje tento způsob použít dvakrát týdně po dobu 20 minut.

3. Výluh z jalovce na bolest a akné

Půl hrsti bobulí zalijeme 250 ml 50% lihu a necháme dva týdny v uzavřené nádobě na teplém místě louhovat. Pak přecedíme přes plátýnko do lahvičky z tmavého skla. Používá se zevně k aplikaci na bolestivá místa, zejména klouby. Můžeme použít i jako prostředek na akné, pokud smícháme 1,5 polévkové lžíce výluhu se 3 dl destilované vody a používáme jako pleťovou vodu.

4. Jalovec v aromalampě

Má čistící účinky na vzduch v místnosti, povzbuzuje vitalitu a odhodlání. Podle esoteriků podporuje životní elán a eliminuje negativní energie. Do vody přidáme 3-8 kapek oleje a zapálíme svíčku.

5. Jednoduchá a rychlá koupel s éterickým olejem z jalovce

Smícháme 4-10 kapek esenciálního oleje z jalovce v 1,5 dcl mléka nebo lžičce medu a přidáme do vany s vodou o teplotě 35–37 °C.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.