Esenciální oleje: Přírodní lékárna pro fyzické i duševní zdraví. Umíte je ale používat správně?
Esenciální oleje nejsou žádnou novinkou, i když se o nich v poslední době mluví čím dál tím častěji. Reálně se však v různých kulturách využívají po tisíce let. Dokáží totiž léčit naše tělo i duši. Dá se říci, že jde o jakousi alternativu k běžným léčivům. S tím rozdílem, že v mnohých ohledech jsou bezpečnější a levnější.
Esenciální oleje mohou mít antibakteriální, antivirové, stimulační, detoxikační, antidepresivní i protizánětlivé či protiplísňové účinky. Jde o čistě přírodní produkty a jsou považovány za bezpečné. Pokud s nimi zacházíte správně. Některé esenciální oleje se rozhodně vyplatí zařadit do běžné domácí lékárničky.
Esenciální oleje podrobně
Esenciální oleje se získávají vícero způsoby. Nejčastěji však destilací nebo extrakcí různých částí rostlin, včetně květů, listů, kůry, kořenů, pryskyřice či slupek. Vzhledem k tomu, že jde o silně koncentrované produkty, je nutné s nimi zacházet velice opatrně a střídmě. Totiž už pouhá jediná kapka esenciálního oleje může mít silné zdravotní přínosy.
Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete
Jak bojovat s jarní únavou? Pomoci mohou Bachovy květové esence
Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?
Destilací se z rostliny oddělí sloučeniny na bázi oleje a vody. Vodní složka je označována jako hydrolát neboli květová voda. Olejová složka je čistá silice. Jde o těkavou látku, která ve vodě není rozpustná. Navíc může, díky silné koncentraci, dráždit pokožku. Před použitím je tak nutné esenciální oleje naředit. Ideálně v tuku či alkoholu. V žádném případě pak není žádoucí užívat esenciální oleje vnitřně. Může dojít i k poleptání sliznic.
Esenciální oleje a silice
Silice jsou těkavé látky, které rostlině slouží jako ochrana před hmyzem nebo býložravci. Rostlinu silice vlastně chrání před drsným prostředím a pomáhají přizpůsobit se okolnímu prostředí. Tím, že esenciální oleje čili silice používáme, využíváme tak zároveň ochranné a blahodárné síly dané rostliny. Silice se skládají z velice malých molekul a mohou pronikat až hluboko do buněk. Některé sloučeniny v esenciálních olejích mohou dokonce překonat hematoencefalitickou bariéru. Tím se liší od klasických mastných olejů, které pocházejí z velkých molekul. Ty totiž do buněk nepronikají. Je to i jeden z důvodů, proč jsou esenciální oleje považovány za holistické (celostní) léčivo.
Esenciální oleje pro zdraví
- Některé esenciální oleje si dokáží poradit s hormonální rovnováhou. Dokáží totiž vyrovnávat hladiny estrogenu, progesteronu, kortizolu, testosteronu a poradí si i s hormony štítné žlázy. Mezi takové esenciální oleje patří například šalvěj, geránium či tymián.
- Esenciální oleje mohou posílit také imunitu a účinně bojují s infekcemi či bakteriálními nákazami. Z těch velice účinných je vhodné jmenovat oregáno, citrón, zázvor, eukalyptus, majoránku, mátu či myrhu nebo dokonce kadidlo.
- Další druhy se zase mohou starat o podporu trávení. Mohou zmírňovat žaludeční nevolnost, průjem, křeče nebo dokonce mohou zlepšovat stav při některých onemocněních žaludku či střev. V tomto směru vévodí zázvor, máta peprná, fenykl, jalovec, citrónová tráva nebo majoránka.
- Jste bez energie a nemáte šťávu do života? Na nohy vás může postavit grapefruit, citrón, eukalyptus nebo rozmarýn. V kognitivní funkce zase podpoří třeba eukalyptus či bergamot. Posílí paměť a zlepší učení i schopnost soustředit se.
- A na stres, úzkosti a špatný psychický stav zase skvěle pomůže heřmánek, bergamot, ylang-ylang, pomeranč, růže, kadidlo nebo vetiver.
Esenciální oleje proti bolestem
Podle vědců existuje přímá souvislost mezi používáním esenciálních olejů a snižováním bolesti. Především jsou esenciální oleje v tomto směru účinné při léčbě pooperačních bolestí, porodních bolestí, gynekologických bolestí či bolestí hlavy. Všeobecně na fyzickou bolest může pomáhat majoránka, černý pepř, levandule a máta peprná. Rovněž je účinný tymián, kadidlo, rozmarýn, heřmánek nebo eukalyptus. U bolestí hlavy může být zase účinná levandule, máta peprná a eukalyptus.
Esenciální oleje a správné použití
Silice čili esenciální oleje je možné používat do ultrazvukového odpařovače nebo v aromalampě. Kdy použijeme maximálně 5 kapek zvoleného esenciálního oleje a inhalujeme po dobu maximálně 25-30 minut. Alternativou je možné nakapat 10-30 kapek esenciálního oleje do koupelové soli nebo oleje, přidat do vany a zde pobýt alespoň po dobu 20-25 minut. Jestli nevíte, jak esenciální oleje správně ředit nebo jak s nimi zacházet, poraďte se s odborným aromaterapeutem. Seznam aromaterapeutů najdete například na stránkách České aromaterapeutické společnosti. Rozhodně se vyvarujte rad dealerů a některých MLM firem, kteří doporučují používání neředěných esenciálních olejů, případně jejich vnitřní užívání. Jde o neodborné rady, které mohou vážně poškodit zdraví!
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Esenciální oleje: Přírodní lékárna pro fyzické i duševní zdraví. Umíte je ale používat správně?
RE: Esenciální oleje: Přírodní lékárna pro fyzické i duševní zdraví. Umíte je ale používat správně?