Byliny v ájurvédě - dokonalost stará 5000 let
Výzkum ájurvédských bylin
Dosud bylo vědecky prozkoumáno 175 druhů ájurvédských bylin a 270 ájurvédských bylinných léků. Byly provedeny klinické studie na pacientech a chemická analýza u 340 ájurvédských přípravků. Další analýzy a výzkumy ájurvédských bylin, účinkujících na různé nemoci, se připravují.
Ájurvédské byliny jsou podle tohoto učení potraviny, které se ze zažívacího traktu snadno vstřebají a měly by se užívat s jídlem. Každá bylina má svoje specifické vlastnosti a působí na určité orgány. Často se používají osvědčené kombinace, které znásobují účinek jednotlivých bylin, jako například známá kombinace pro detoxikaci organismu - TRIPHALA.
Vitaminové přípravky
Uměle vyráběné vitamíny a minerály jsou z pohledu ájurvédské medicíny pro organismus nevhodné. Jsou velmi obtížně stravitelné a jejich dlouhodobé užívání zvyšuje riziko nežádoucích účinků a některé dokonce zvyšují riziko nemocí. Delší užívání vitaminových přípravků snižuje schopnost těla produkovat si tyto látky samo, jelikož si zvykne na přísun zvenčí. Dnes je již prokázáno, že tělo z přípravku vstřebá pouze 25%, zbytek vyloučí ven. Některé vitaminové přípravky rozhodně nejsou přírodními produkty, musí projít chemickou úpravou a enzymy je obtížně rozkládají. V kapslích a tabletách se navíc často nacházejí uměle vyrobené chemické látky, které mají nepříznivý vliv na mysl.Výjimku tvoří sušené byliny v rostlinných kapslích, vypěstované bez chemie.
Kdy se vyhnout vitaminům
Koncentrované vitaminové doplňky jsou těžko stravitelné, proto jakmile u sebe zjistíte příznaky oslabeného trávení, měli byste vitaminové doplňky vynechat. Slabé trávení poznáte podle zvýšené únavy, poklesu energie, kolísavé chuti k jídlu a podle povlaku na jazyku. Pokud již užíváte umělé vitaminové přípravky a nemůžete je vy nechat, doporučujeme zkombinovat je s ájurvédskými bylinami, které zlepšují stravitelnost léků. Tyto byliny najdete v našem internetovém obchodě.
Co tedy užívat?
V dnešní době do těla dostáváme mnoho škodlivin z ovzduší a potravin. Proto je vhodné tělo podpořit, aby škodliviny z organismu lépe a rychleji odbourávalo. Vzhledem k tomu, že ájurvédské byliny se nepovažují za léky nýbrž za potraviny, měly by být zahrnuty do naší běžné stravy ke každému jídlu. Jejich trvalé užívání je prospěšné pro imunitní systém.
Formy podávání bylin
Byliny se dají podávat v různých lékových formách, v tabletách, v nápojích, olejích, může se z nich vyrobit pasta, roztok či prášek. Pro děti je nejpřijatelnější užívat byliny v pastě s medem. Zapíjet by se měly vždy teplou vodou.
Kdy užívat ájurvédské byliny
Užívání si přizpůsobíme podle toho, co chceme v organismu ovlivnit. S jídlem byliny podporují trávení a lépe se vstřebají, nalačno jsou zase vhodné pro detoxikaci a odbourávání hlenu. Byliny užívané před jídlem zvyšují tonizaci střev, napomáhají k odbourávání tuku a ovlivňují nervový systém. Pokud si vezmete byliny po jídle, přispějete tím ke snížení plynatosti a zmenšíte riziko poruch trávení tvorby hlenu. Pro účel zrychlení metabolismu si berte byliny mezi jídly. Tehdy také nejlépe působí na močový a nervový systém.
Diskuse k článku
Orville Hukill
Svaton1