Ájurvédská masáž vám dopřeje relaxaci, regeneraci i léčivé účinky
Možná jste už někdy vyzkoušeli klasickou masáž nebo se jí dokonce oddáváte pravidelně. Vyzkoušet byste ale určitě měli i ájurvédskou masáž, která je stále populárnější metodou relaxace. Jde o masáž celého těla, včetně obličeje a hlavy. Ceněná je zejména pro své blahodárné účinky na tělo i mysl. Pomáhá odstraňovat stres, uvolňuje, vyplavuje škodlivé látky a dodává novou energii.
Tajemné slovo ájurvéda
Pod tímto označením se skrývá systém tradičního indického lékařství, což je nejstarší nauka o zdraví, která se někdy označuje za matku všech léčebných postupů. Název se skládá ze dvou sanskrtských slov, ájur, tedy život, a véda, což znamená věda. Slovo ájurvéda tak můžeme přeložit jako věda či nauka o životě. Zabývá se jak léčením těla, mysli i duše, tak i prevencí.
Ájurvéda zahrnuje techniky detoxikace, správnou stravu, jógu, meditace a masáže. Právě masáž je ájurvédou považována za jeden z nejdůležitějších prostředků vedoucích k dlouhověkosti. Kontroluje totiž hlavní energii v těle, vátu, která převažuje ve vyšším věku a postupně vysušuje organismus. Masáž tedy brání předčasnému stárnutí. Jako účinný prostředek proti stárnutí se proto již dlouhá tisíciletí používá v Indii i na Srí Lance. Poznejte kouzlo ájurvédské masáže i vy.
Co je to ájurvédská masáž?
Ájurvédská masáž, známá také pod označením abhyanga, je hluboce relaxační masáž celého těla. Je vyhledávaná a oblíbená zejména díky svým blahodárným regeneračním i léčivým účinkům, zalíbí se vám ale také stylem provádění. Při ájurvédské masáži je celé tělo rytmicky masírováno pomocí teplých léčivých masážních olejů, které jsou přírodní, a navíc obohaceny o byliny a vonné esence. Masáž je velmi příjemná, provádí se přesně vedenými jemnými tahy a protahováním, čímž se stimulují nejrůznější body na těle a zároveň se promasírují všechny svaly a klouby.
Masáž každému přímo na míru
Ájurvédská masáž vnímá člověka jako jedinečnou individualitu. Proto se při ní ke každému masírovanému přistupuje podle jeho zdravotního stavu, potřeb a přání. Techniky masírování, ale také oleje a byliny používané při masáži jsou vybírány dle potřeb masírovaného, aby byl účinek prováděné masáže co nejvyšší. I díky tomu má ájurvédská masáž tak výborné výsledky a navozuje v těle rovnováhu.
Masáž je díky individuálnímu přístupu vhodná téměř pro všechny. Vyhnout by se jí ale měli lidé s akutní nemocí, zvýšenou teplotou, či pokud se léčí antibiotiky. Zároveň se nedoporučuje u pacientů s vážnou nemocí, jako je rakovina či cukrovka, nebo u lidí krátce po operaci. Ájurvédská masáž rovněž není vhodná pro těhotné ženy.
Ájurvédská masáž povzbudí mysl a ducha
Ájurvédská masáž má jak relaxační, tak i léčivé a regenerační účinky. Tak jako ájurvéda pohlíží na člověka jako celek, tak i masáž má účinky na celý organismus.
Navozuje stav rovnováhy a harmonie, chrání před úzkostí, depresemi, strachem a vyčerpáním. Zbavuje člověka stresu a napětí, podporuje dobrý spánek, obnovuje životní sílu a dodává tělu novou energii. Působí rovněž preventivně a posiluje imunitu.
Ájurvédská masáž léčivě působí také na tělo
Masírovanému pomáhá uvolnit svalovou tkáň, snižuje tak napětí svalů a podporuje pohyblivost. Pomáhá i při revmatických a artritických problémech, je vhodná na regeneraci kloubů.
Zároveň nastartuje správnou činnost cévního a lymfatického systému, který z těla vyplavuje nežádoucí odpadní látky škodící tělu a znesnadňující jeho přirozenou regeneraci a obnovu. Podporuje dýchací systém, zlepšuje se trávení a vylučování, má příznivý vliv i na hormonální systém. Oleje navíc zvláčňují pokožku a zlepšují její stav.
Ájurvédská masáž zkrátka dodává energii, posiluje celé tělo a zpomaluje proces stárnutí.
Zapomeňte na starosti a relaxujte při ájurvédské masáži
Pokud se rozhodnete podstoupit ájurvédskou masáž, měli byste zapomenout na veškeré starosti. Rozhodně tedy nespěchejte ihned po masáži do práce či za jinými povinnostmi. Při proceduře na nic nemyslete, věnujte se jen přítomnému okamžiku a relaxaci.
Ájurvédská masáž celého těla, obličeje i hlavy
Samotné masáži může předcházet občerstvení šálkem bylinného čaje nebo třeba prohřátí těla v parní lázni. Poté již následuje rituál ájurvédské masáže, během kterého je masírovanému pozvolna vtírán teplý olej do pokožky celého těla a také obličeje a hlavy, kam se vtírají oleje speciálně k tomu určené. Masér se věnuje skutečně celému tělu a soustředí se na akupresurní body. Často masáž provádí synchronně dva maséři najednou.
Po masáži využijte možnost relaxace a prožívejte účinky masáže, nechte také vstřebat masážní oleje. Následně se osprchujte, abyste tělo zbavili vyplavených toxinů. Po odchodu domů dále pokračujte v odpočinku.
Základem ájurvédské masáže jsou kvalitní přírodní oleje
Nezbytnou součástí ájurvédské masáže jsou účinné oleje, které při proceduře pronikají hluboko do tkáně a přenášejí léčivé látky. Používají se výhradně zastudena lisované oleje, čistě přírodní a velmi kvalitní. Mají vyživující a čistící účinek na kůži, tkáně i klouby.
Při masáži jsou oleje doplněné bylinami, vybíranými na míru masírovanému, a aromatickými oleji pro maximální efekt.
Doplňkové procedury ájurvédské masáže
Masáž může být doplněna i dalšími procedurami, které zvyšují její účinky a podporují relaxaci. Masáž proto doprovází například bylinná inhalace, která uvolňuje a zprůchodňuje dýchací cesty, dutiny, průdušky a plíce. Bylinné páry také příznivě působí na pokožku obličeje. Další procedurou, která může podpořit ajurvédské masáže, je saunování. Otevírají se při něm póry na kůži a oleje se tak vstřebávají mnohem hlouběji do tkáně.
Chcete si odpočinout, zregenerovat své tělo a dopřát mu uvolnění i léčivé účinky? Vyhraďte si alespoň dvě hodiny a užijte si ájurvédskou masáž, po které budete odcházet provonění, odpočatí a uvolnění. Ne nadarmo se totiž tato masáž nazývá královnou všech masáží.
Diskuse k článku
RE : Ájurvédská masáž vám dopřeje relaxaci, regeneraci i léčivé účinky