Pitný režim podle ájurvédy

Pitný režim podle ájurvédy

NE chladné nápoje

Asi nejdůležitější pravidlo je podle ájurvédy: NEPÍT LEDOVÉ NÁPOJE. Chladné nápoje z ledničky nebo nápoje s ledem způsobují tělu šok, který zpomaluje metabolismus a jsou tudíž naprosto nevhodné, a to hlavně pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Toto se týká všech nápojů, tedy i bílého vína a piva, které si však někteří z nás nedokážou bez orosené sklenice vůbec představit. Dříve si mnozí milovníci piva dávali do sklenic tzv.ohříváčky, aby pivo nebylo příliš studené. 

Čtěte také:

Detoxikace organismu podle ájurvédy

Pít u jídla nebo ne?

K dalším zásadám patří nepít 45 minut před jídlem a 45 minut po jídle. Během jídla se může pít pouze malé množství (asi 1,5 dl) tekutin. Pokud máte polévku, tak již během jídla nepijte. Je to z toho důvodu, že voda ředí žaludeční šťávy a trávící enzymy, čímž se zpomaluje trávení a následně se tvoří toxiny. Voda také hasí trávící oheň AGNI. Výjimkou je fenyklový čaj, který můžete pít hned po jídle, podporuje totiž trávení. Pokud konzumujete k jídlu maso, neměli byste pít zároveň žádné horké tekutiny. 

Asi půl hodiny před jídlem nebo během jídla můžete vypít zázvorový čaj. Ten připravíte z ½ lžičky nastrouhaného čerstvého nebo 1/4 lžičky mletého zázvoru, který zalijete horkou vodou. Místo toho můžete také použít teplou vodu s citronovou šťávou, čaj Masala, fenyklový čaj nebo čaj KKF. Tyto čaje zlepšují zažívání a podporují trávení. Pijte je po malých doušcích během jídla v množství max. 1 malé skleničky. Další variantou na pití během jídla je sklenice kvalitního červeného vína.

RECEPT NA ČAJ KKF (koriandr, kmín římský, fenykl)

Čtvrt lžičky semínek koriandru, čtvrt lžičky semínek římského kmínu, čtvrt lžičky semínek fenyklu.Vše v hmoždíři rozdrtíme nebo jemně pomeleme, zalijeme horkou vodou a necháme louhovat 10 minut. Přecedíme a pijeme teplé nebo v létě studené. Tento čaj podporuje zažívání, stimuluje odbourávání tuků a vylučování toxinů.

Kolik tekutin za den vypít?

Ájurvéda nedoporučuje vypít 2 l tekutin denně, protože příliš velké množství tekutin zatěžuje ledviny, zavodňuje organismus a zpomaluje metabolismus. Ten, kdo chce zhubnout, by podle ájurvédy neměl vypít více než 1,5 l tekutin denně, větší dávka brání odbourávání tuků. Doporučené množství denního příjmu tekutin se také liší podle konstitučního typu člověka. Typ Váta by měl vypít 1,5 až 2 litry denně, typ Pitta asi 1,5 litru a typ Kapha by měl pít jen při žízni.

Nejvhodnější nápoj

Tím je jednoznačně voda. Čisté vody byste měli vypít asi 60% ze všech nápojů. Vhodná je voda pramenitá nebo přefiltrovaná pitná voda. Voda z PET lahví není zrovna ideální, obsahuje bakterie z nevhodného způsobu přepravy, zejména v letních měsících. Dále obsahuje xenoestrogeny, což jsou látky imitující účinek estrogenů a tyto narušují hormonální systém v těle. Sycená voda také není příliš vhodná, jelikož je v ní obsažen fosfor, který způsobuje vyplavování vápníku z kostí a přispívá k hyperaktivitě mysli. Ideální je voda převařená. Je lépe stravitelnější a není tak „těžká“ jako voda nepřevařená. Ideální délka varu je 10 minut. Takto upravená voda je strávená za půl hodiny, zatímco nepřevařená za 4 hodiny. Každé ráno vypijte nalačno 1 sklenici převařené teplé vody, podpoříte tím metabolismus a střevní systém.

TIP: Pro snadnější hubnutí přimíchejte do teplé vody 1 kávovou lžičku jablečného octa. 

Ostatní nápoje

Do pitného režimu můžete zařadit různé druhy čajů, vhodné jsou bylinné čaje, méně vhodný je černý čaj, který obsahuje mnoho kofeinu. Kofein má podle ájurvédy vliv na stahování cév a narušuje termoregulaci. Také oslabuje agni (trávící oheň), vyvolává bolesti hlavy, zácpu, nevolnost, úzkost, bušení srdce a menstruační potíže. V těhotenství poškozuje plod.

Zelený čaj má sice antioxidační účinky, ale také obsahuje kofein. Neměli byste jej proto pít častěji než 1x denně.

Pokud jste milovníci kávy, snad vám postačí 1 káva po obědě. Nemyslete si, že bezkofeinová káva je zdravější, než ta s kofeinem. Na odstranění kofeinu se používají škodlivé chemikálie, takže pokud pijete bezkofeinovou kávu, vyberte si raději tu v BIO kvalitě, z ní je kofein odstraněn přírodní cestou.

Za naprosto nevhodné nápoje se v ájurvédě považují limonády. Obsahují umělá sladidla, velké množství cukru a fosfor. Oslabují lymfatický systém a tím snižují imunitu organismu. Ani naše ledviny nám nepoděkují, limonády je velmi zatěžují.

Co se týká zeleninových a ovocných šťáv, tak těm dávejte přednost spíše v zimě a to jen v dopoledních hodinách.

V ájurvédě se jako nápoj užívá také medová voda. Má čistící účinky na organismus, odstraňuje z těla toxiny a podporuje trávení. Pročišťuje ledviny a střeva, podporuje jejich pohyb. Připravíte ji tak, že do vlažné převařené vody (vařit nejméně 10 minut) vmícháte 1 lžičku domácího medu a 1 lžičku citronové šťávy. Tento nápoj můžete ještě dochutit špetkou mletého zázvoru.

Pokud se chcete dozvědět více, doporučujeme vám koupit si knihu Ájurvéda, viz.doporučený produkt k článku.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...