Aromaterapie a vonné oleje – jak využít jejich účinky?

img

Vůně mohou ovlivňovat nejen naši náladu, ale i zdravotní stav, mohou mít terapeutické i kosmetické účinky. Při aromaterapii se vonné oleje kapou do aromalamp, ale používají se i do koupelí nebo při masážích. Tento článek vám ukáže, co to vonné oleje vlastně jsou, a také představí účinky nejznámějších éterických olejů a způsoby jejich využití.

Vonné oleje, někdy nazývané také éterické oleje nebo esenciální oleje, jsou silice neboli vonné složky získávané z kořenů, dřeva, kůry, listů, květů i plodů různých rostlin. Silice se z rostlin získávají nejčastěji destilací, lisováním nebo extrakcí, přičemž na výrobu několika kapek vonného oleje je někdy potřeba až několik kilogramů dané suroviny. Z chemického hlediska se jedná o velmi složité směsi obsahující až několik set různých látek – terpenů, alkoholů, esterů, fenolů, aldehydů, ketonů a mnoha dalších. V laboratorních podmínkách je přesné složení esenciálních olejů nenapodobitelné, syntetické oleje proto zatím nejsou schopny nahradit účinky přírodních silic.

Pravé éterické oleje jsou velmi těkavé, jestliže si kápnete vonný olej na kousek papíru, na rozdíl od klasických rostlinných olejů se po chvíli vypaří a nezůstane po něm ani mastný flíček. Vonné oleje jsou ve vodě téměř nerozpustné, proto se v aromaterapii používají jako jejich nosiče rostlinné oleje, tuk, vinný ocet či alkohol.

Působení a účinky vonných olejů – aromaterapie

Vonné esenciální oleje jsou často užívány v kosmetice jako přísady do krémů a dalších kosmetických produktů, navíc se výborně hodí k masážím a samozřejmě také ke komponování vůní a parfémů. Krom toho se éterické oleje využívají také v potravinářském průmyslu, při vaření či přípravě míchaných nápojů. Vůně vonných olejů také odpuzuje hmyz, proto je lze použít jako repelent nebo k odpuzování molů (k těmto účelům jsou vhodné např. levandule, kafr či máta).

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Esenciální oleje mají ale především silné terapeutické vlastnosti – příznivě působí na nervový systém, emoce a navíc podporují imunitu a průběh hojivých procesů v těle. Vůně jsou totiž mozkem člověka vyhodnocovány nejrychleji ze všech smyslových vjemů a jejich otisk také nejpevněji zůstává v paměti. Čichové nervy jsou spojeny přímo s částí mozku zodpovědnou za emocionální reakce, jako je radost, náklonnost, smutek, hněv či erotické naladění. Vonné oleje dokážou působit na hormony a další chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací v těle i mozku. Z těchto důvodů se éterické oleje uplatňují hlavně v aromaterapii.

Způsoby použití vonných olejů v aromaterapii

Inhalace

Nejjednodušší je použití esenciálních olejů v aromalampách. Do vody nakapejte 3 – 8 kapek éterického oleje. Plamínek svíčky zahřeje misku, ze které se jako první odpaří těkavé vonné silice, které provoní místnost. Nádobku s vodou a olejem je také možné položit na topení, inhalovat přikrytí ručníkem přímo nad ní nebo nakapat vonný olej na papírový kapesník a vdechovat z něj pak uvolňující se vůni. Pozor ale na vysoké koncentrace vonných olejů, vždy se řiďte pokyny na lahvičce.

Koupele

Do vany s vodou o teplotě 35 – 37 °C přidejte 3 až 10 kapek éterického oleje rozmíchaného v 1 dcl mléka, lžičce medu nebo ve lžíci neutrálního koupelového oleje. Esenciální oleje prostoupí do Vašeho těla dechem i pokožkou. Délka aromakoupele by měla být zhruba 15 – 30 minut.

Masáže

Vonné oleje ředíme do nosného základu, což pro masáže představuje nejlépe za studena lisovaný libovolný druh rostlinného oleje. Na 50 ml oleje přidáme 10 – 25 kapek vybraného vonného oleje. Doteky v kombinaci s rozptylováním vonného oleje a jeho vtíráním do pokožky odstraňují nepříjemné stavy těla i mysli, povolují napětí svalů, stimulují proudění krve a zklidňují nervový systém.

Saunování

Póry pokožky jsou vlivem sauny rozšířené a přijímají tak éterické látky se zvýšenou intenzitou. 10 – 20 kapek vybraného esenciálního oleje krásně provoní prostor sauny, povzbudí psychiku i očistné procesy těla.

Další aromaterapeutické využití vonných olejů

Éterické oleje lze využít dle jejich určení také k obkladům, potírání, místnímu čištění či kloktání.

Levandule uklidňuje nervové vypětí, působí jako antidepresivum a proti nespavosti. 

Působení vybraných éterických olejů

Jak se vonné oleje používají v aromaterapii, už víme, nyní je ale otázka, které éterické oleje zvolit. Pomoci vám může následující stručný seznam vybraných esenciálních olejů a jejich účinků v aromaterapii. Obrátit se také můžete na svého aromaterapeuta.

Bergamot

Má protiplísňové účinky, odstraňuje zápach z úst i ze zakouřených místností. Navíc podporuje hojení, zklidňuje organismus a působí antidepresivně.

Borovice

Je antiseptická a čistí vzduch. Pomáhá při nachlazení a rýmě a je vhodná také při svalové únavě do koupele a do saunových směsí.

Cypřiš

Má sedativní účinky a tiší bolest. Je vhodný proti stavům úzkosti a při depresi, posiluje nervy. Pomáhá zmírňovat premenstruační syndrom či problémy spojené s menopauzou. Vhodný při nachlazení, alergické rýmě i k intimní hygieně.

Citron

Rozveseluje a dodává energii. Podporuje kreativitu, působí proti nechuti k práci, apatii a únavě. Má močopudné, potopudné a pročišťující účinky. Dále ničí mikroby a odpuzuje hmyz. Možno použít i při vaření a pečení.

Čajovník (Tea Tree)

Má antibakteriální, antimykotické a silné antiseptické účinky. Používá se k ošetření ranek, popálenin, ekzémů, akné, oparů, poranění v dutině ústní, krvácení dásní a paradentóz.

Eucalyptus

Velmi účinný při nachlazení a dýchacích obtížích. Snižuje horečku, hladinu cukru v krvi a pomáhá při migrénách.

Grep

Má osvěžující účinky, působí proti únavě a depresi. Pročišťuje lymfatický systém, pomáhá proti celulitidě a otokům.

Jalovec

Má výborné čistící schopnosti, je antiseptický a účinný na svalové a revmatické bolesti. Navíc čistí krev, podporuje pocení a velmi pomáhá při onemocnění močových cest.

Levandule

Je jedním z mála éterických olejů, který je možné použít na pokožku i sliznici neředěný. Uklidňuje nervové vypětí, působí jako antidepresivum a proti nespavosti. Má blahodárné účinky na bolesti hlavy a proti migréně. Je antiseptická, vhodná k ošetření ranek, má hojivé účinky. Navíc je známým repelentem proti komárům, molům i vším.

Mandarinka

Vonný olej vhodný pro uvolnění napětí, pro zmírnění melancholie a smutku. Je výborný psychický stimulant. Působí proti svalovým křečím a bolestem hlavy. Je to vhodný vonný olej pro děti, do dětských pokojíčků i školek.

Máta peprná

Je silný éterický olej, který je potřeba používat velmi opatrně. Účinně posiluje žaludek při nevolnosti z cestování, vhodná při průjmu a špatném trávení. Vhodná při nachlazení, bronchitidě, chřipce a zánětech dutin. Celkově osvěžuje a stimuluje mozkovou činnost.

Mateřídouška

Zmírňuje únavu a bolesti hlavy. Má antiseptické a dezinfekční účinky. Celkově posiluje imunitní systém a povzbuzuje hojivé procesy v těle. Vhodná při bolesti svalů a kloubů. Zvyšuje ale krevní tlak, takže je lepší tento vonný olej používat v nižších koncentracích.

Rozmarýn

Silně stimuluje nervovou činnost, povzbuzuje při únavě, posiluje paměť a schopnost soustředění. Tlumí bolestivé migrény i revma a celkově působí silně analgeticky.

Růže

Působí jako antidepresivum a afrodiziakum. Podporuje krevní oběh, snižuje horečku a působí proti bolestem hlavy. Je velmi vhodná do masážních olejů.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Redakce - Spektrum zdraví
    15. 5. 2017 13:42
    Dobrý den Mirko, děkujeme za příspěvek i za sdílení zkušeností. Ať se Vám daří, Anička - Spektrum zdraví
  • Mirka66
    25. 1. 2017 07:37
    To rozhodně vyzkouším, parádní rady :) Esenciální oleje jsou opravdový zázrak. Nejvíce jsem si oblíbila jejich vypařování pomocí difuzéru, nebo taky pomocí zvlhčovače vzduchu. Je to naprostá bomba, doporučila bych opravdu každému, dýchá se prostě báječně :)