Zabijákem šťastného vztahu může být zabřednutí do rutiny, nuda a nedostatek nových podnětů.

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Přechozený vztah může být takový, ve kterém vlastně zůstáváte z nějaké setrvačnosti, nikoliv kvůli lásce, vášni a sounáležitosti. Takovýchto partnerství je ve společnosti více, než se na první pohled zdá, avšak možná ani samotní „aktéři“ si svůj problém v soužití neuvědomují. Jak se říká, zvyk je železná košile – ale v tomto případě může způsobit více škod než užitku, pokud se adekvátně neřeší. Ponořte se do tématiky přechozeného vztahu společně s námi a cíleně proti němu bojujte den co den!

Možná ve svém okolí znáte na první pohled spokojené a šťastné páry, u nichž byste ani na chvíli nepomysleli na to, že žijí přechozený vztah. Anebo jste s někým z přátel onehdy zapředli hovor na téma „partnerství“ a fakticky jste zjistili, že kamarád nebo kamarádka je se svým protějškem prostě jen ze zvyku. Tak jako tak je nutné, aby tito lidé na svém vztahu začali houževnatěji pracovat. Ignorace vzájemných potřeb a zabřednutí do rutiny bez emocí může být totiž začátek konce.

Co je přechozený vztah?

Přechozený vztah vzniká ve chvíli, kdy partneři zůstávají spolu, i když jim vztah přestal přinášet radost, vzrušení nebo emocionální naplnění. Zpravidla jde o partnerské vztahy, kde převažuje rutina, ztráta vzájemné přitažlivosti a hlubokého emocionálního spojení. V takovém vztahu lidé často zůstávají ze zvyku, ze strachu z osamělosti nebo kvůli vnějším tlakům, jako jsou děti, finance nebo společenská očekávání.

Čtěte také:

Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?

Jaké indicie mohou poukazovat na přechozený vztah?

Existuje několik varovných signálů, které mohou naznačovat, že vaše partnerství přechází do stagnace, nebo se z něj již stal přechozený vztah:

  • Vaše vzájemná komunikace vázne. V přechozeném vztahu se diskuze stávají spíše povrchními a začínají se zaměřovat více organizační záležitosti než na skutečné emoce či touhy.
  • Intimita je na bodu mrazu. Ztráta fyzického nebo emocionálního spojení, včetně sexuální intimity, může být známkou toho, že se s partnerem odcizujete a žijete přechozený vztah.
  • Rutina vás jednoznačně převálcovala. Vše, co děláte společně, se stává stereotypním a předvídatelným, bez jakéhokoli nadšení nebo inovace.
  • Ztratili jste společné zájmy. Co vás kdysi bavilo společně, nyní vzbuzuje jen lhostejnost nebo nezájem.

Významnou známkou přechozeného vztahu jsou i myšlenky na odchod. U těchto únikových myšlenek ale může zůstat mnoho let, protože ani jeden z partnerů zpravidla nedokáže udělat rozhodný krok.

Přechozený vztah a nulová komunikace.

Jak přechozený vztah řešit?

Pokud se ocitnete v přechozeném vztahu, je důležité problémy neignorovat. Naopak byste o nich měli otevřeně s partnerem konverzovat a hledat řešení. Jaké kroky tedy podniknout k nápravě?

  • Otevřít téma: nejprve je potřeba se vzájemně přiznat k tomu, co cítíte a plně si uvědomit, že skutečně žijete v přechozeném vztahu. Otevřená diskuze může být prvním krokem ke změně.
  • Stanovit si cíle: zkuste společně pracovat na nových cílech, ať už se týkají vztahu, společného trávení volného času, nebo i osobních zájmů.
  • Obnovit intimitu: zkuste znovu objevit fyzickou i emocionální blízkost. Otevřenost v oblasti intimity může podpořit emocionální propojení.
  • Vyhledat odbornou pomoc: někdy je dobré obrátit se na terapeuta, který vám pomůže otevřít obtížná témata a navrhnout způsoby, jak pracovat na vztahu.

Přechozenému vztahu je nejlepší se vyvarovat. Co můžete pro sebe s partnerem udělat?

Prevence je často lepší než řešení. Pokud tedy nechcete dopustit přechozený vztah, je důležité se partnerství zodpovědně a pravidelně věnovat. Jak?

  1. Udržujte komunikaci živou. Neobávejte se otevřeně mluvit o svých pocitech, touhách a potřebách. Otevřená komunikace je totiž základním pilířem dlouhodobě spokojeného partnerství.
  2. Pěstujte společné zážitky. Hledejte nové aktivity, které vás oba zaujmou, a najděte způsoby, jak se bavit společně. I tímto způsobem nedáte šanci přechozenému vztahu.
  3. Podporujte se v růstu. Nezapomeňte na vlastní osobní rozvoj, ale zároveň podporujte svého partnera v jeho cestě. Společný růst je klíčem ke zdravému vztahu.
  4. Vyčleňte si čas pro sebe. Někdy si zkrátka musíte od vztahu na chvíli odpočinout a věnovat se vlastním koníčkům, přátelům a aktivitám. Dobijete tak „baterky“ a umocníte těšení se na sebe s partnerem.

Přechozený vztah není neřešitelný, pokud jsou oba partneři ochotni na něm pracovat. Důležitá je ovšem vzájemná podpora, komunikace a ochota investovat do vztahu čas a energii.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 28. 10. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 29. 10. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 30. 10. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 31. 10. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 01. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je novoluní. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 02. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 03. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Nevíte, jaký zahradní nábytek zvolit? Poradíme vám!

Děkuji za článek, pomohl mi ujasnit si priority při výběru nábytku na naši terasu. Sestavení pohodlných a kval...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Sama jsem zjistila, jak důležité je dbát na emoční zdraví a udržovat si stabilní náladu. Po náročném období js...

Svědí vás pokožka? Tipy, které vám mohou rychle pomoci

Svědění pokožky je nepříjemné a může mít řadu příčin, od suché kůže až po alergie či stres. Vyzkoušet můžete n...

Jak vytvořit příjemné rodinné bydlení? Máme pro vás tipy, jak na to

Pokud chcete vytvořit příjemné rodinné bydlení, určitě se vyplatí zvážit důkladnou rekonstrukci bytu. My jsme ...

Technika pro výuku na dálku: co vybrat, abyste se doma nezbláznili

Kvalitní technika je základem pro zvládání výuky na dálku, ale bez dobrého softwaru to také nejde. Sama jsem p...

Lymfatická masáž

Mrkněte na lymfodrenaz.cz Mají pobočky po celé ČR, i v Brně :-) a já s lymfodrenáží m...

Úprava účesu

Ahoj! 😊 Úplně chápu tvé dilema – mám taky jemnější vlasy, ale musím říct, že c...

Inkontinence

Dobrý den, mám takový choulostivější problém, trápí mě inkontinence. Existuje něco, ...
Zobrazit všechna témata

Svědí vás pokožka? Tipy, které vám mohou rychle pomoci

Suchá, podrážděná nebo olupující se pokožka není nic příjemného. Dermatolog vám sice může na svědění předepsat nějaký prostředek z lékárny, ale často taková pomoc funguje jen na chvíli. Co tedy dělat, pokud nás...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Dýně v akci: Připravte si dýňové dobroty na celý víkend. Sladké i slané

Dýně je často spojovaná s podzimními nebo halloweenskými dekoracemi. Ale rozhodně jde i o zdravé a chutné jídlo. A co víc: dýně je dokonce považovaná za superpotravinu. Ukrývá v sobě totiž pořádnou dávku živin ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Nedávno jsem se pracovně dostala k takovýmu zajímavýmu článku na téma "vděčnost". Když jste totiž uvědoměle vděčný, za to, co máte, můžete mít hezčí a šťastnější život. Hodně lidí si ale neuvědomuje, jak moc dobře se má a co všechno má. Prostě chtějí ještě víc, nebo něco, co viděli u někoho jinýho. Dneska chci ale psát na téma "neštěstí ve vztazích a setrvání v nich". Protože poslední dobou je toho kolem mě až příliš... A má to hodně co společnýho s "nevděčností".