Bazén se slanou vodou je vhodný pro plavce s citlivou pokožkou i malé děti. Objevte jeho benefity a zjistěte, kde se v něm vykoupat
Bazén se slanou vodou sice nenahradí pobyt u moře, neboť koncentrace soli v něm je přeci jen minimální, avšak k plavání může být z mnoha důvodů nejvhodnější. Pokud si tedy chcete poctivě protáhnout tělo, příjemně se zrelaxovat, a ještě prospět svému zdraví, vyzkoušejte jej. Vyrazit pak můžete do různých koutů Česka třeba s celou rodinou. Poradíme vám, kde všude je možné si „slané vodní radovánky“ užít.
Klasické bazény s chlorovou úpravou vody nemusí vyhovovat všem plavcům. Nezřídka kdy totiž dráždí oči, vysušují kůži a dráždí sliznici při dýchání. Zdravější alternativou tedy může být právě bazén se slanou vodou, v němž žádné z vyjmenovaných obtíží nehrozí. Poznejte benefity takového koupání společně s námi!
Jak vzniká bazén se slanou vodou?
Bazén se slanou vodou je alternativní typ bazénu, který místo běžných chemických dezinfekčních prostředků, jako je chlor v tabletách nebo tekuté formě, využívá přírodní sůl (chlorid sodný) k udržování čistoty a hygieny vody. Voda v takovém bazénu obsahuje nízkou koncentraci soli (přibližně 3 až 5 gramů na litr vody) a je upravována pomocí zařízení nazývaného solný chlorátor. Tento přístroj je instalován do bazénového filtračního systému a využívá elektrolýzu k přeměně rozpuštěné soli na plyn chloru, jenž okamžitě zabíjí bakterie, řasy a jiné mikroorganismy.
Čím je bazén se slanou vodou prospěšný?
Koupání v bazénu se slanou vodou přináší jen samé benefity, které neváhejte co nejdříve využít. Důvodů se naskýtá více než dost!
- Koupání v bazénu se slanou vodou je šetrnější k pokožce, vlasům a očím. To ocení zejména lidé s alergií na chlor nebo ti s citlivější pokožkou.
- Koupání v bazénu se slanou vodou může přispět k lepšímu krevnímu oběhu a uvolnění svalů. Příznivé tedy bude například pro lidi s revmatismem nebo svalovými potížemi.
- Koupání v bazénu se slanou vodou podpoří nejen dobrý fyzický stav, ale i duševní pohodu. Slaná voda má obecně velmi relaxační účinky na organismus, proto ji zvolte třeba při přemíře stresu.
- Koupání v bazénu se slanou vodou příznivě působí na dýchací cesty. Inhalace slaného vzduchu pomáhá čistit nosní dutiny i dýchací cesty a bude žádoucí například pro astmatiky nebo lidi, kteří trpí často na infekce dýchacích cest.
Pro koho je bazén se slanou vodou vhodný?
Bazén se slanou vodou je ideální pro široké spektrum lidí:
- Rodiny s malými dětmi ocení jemnost slané vody, která minimalizuje podráždění očí a kůže. Děti tak mohou trávit v bazénu více času bez nepříjemných následků.
- Sportovci a plavci mohou profitovat z nižší úrovně chloru, která nevyvolává dýchací problémy a minimalizuje podráždění kůže i sliznic po dlouhém plavání.
- Lidé s kožními problémy, jako je atopický ekzém nebo dermatitida, mohou zažít úlevu díky šetrnému účinku soli.
- Ti, kdo hledají ekologičtější alternativu, ocení sníženou potřebu chemikálií a šetrnější provoz vůči životnímu prostředí.
Najděte si svůj oblíbený bazén se slanou vodou v Česku a užijte si zdravější plavání!
V České republice nabízí bazény se slanou vodou čím dál více lázeňských hotelů, wellness center nebo aquaparků. Inspirujte se tedy těmito příjemnými místy a zaplavejte si téměř jako u moře:
- Lázně Aurora v Třeboni (Jihočeský kraj): nabízí Wellnesscentrum AquaViva s plaveckým bazénem o délce 25 metrů, který má mírně slanou vodu a teplotu kolem 30 °C. Dále si zde můžete užít např. parní lázeň, saunu, vibrosaunu nebo procedury ve formě slatinných koupelí a zábalů.
- AquaDream Barrandov (Praha): nabízí nejen závodní plavecký bazén se slanou vodou (25 m), ale i tobogány, divokou řeku, parní komory, vířivku s masážními funkcemi, relaxační vodní lehátka nebo také bar a zázemí pro nejmenší v podobě brouzdaliště a dětských bazénků.
- Plavecký a sportovní areál Hloubětín (Praha): toto místo bylo prvním v Česku, které nabídlo veřejnosti bazén se slanou vodou. K dispozici jsou dva kryté bazény, užít si zde ale můžete i saunu, tělocvičnu nebo tenisové kurty.
- Krytý plavecký bazén se slanou vodou v Ústí nad Orlicí (Pardubický kraj): kromě koupání ve slané vodě si zde můžete dopřát i jízdu na tobogánu, vířivku nebo parní kabiny. Plavecký bazén je pak dlouhý 25 metrů a nabízí 5 plaveckých drah, k dispozici je však pro nejmenší také dětské brouzdaliště.
Výše uvedeným výčtem bazénů se slanou vodou to však zdaleka nekončí! Mnoho z nich najdete v lázeňských městech, jako jsou například Karlovy Vary a Mariánské lázně nebo v jiných českých destinacích – bývají zpravidla součástí hotelů. Stačí jen zapátrat.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Bazén se slanou vodou je vhodný pro plavce s citlivou pokožkou i malé děti. Objevte jeho benefity a zjistěte, kde se v něm vykoupat