Venkovní vana jako alternativa bazénu nebo vířivky. Přenese vás do jiné dimenze
Letošní léto nám dává poměrně dost zabrat. Počasí si s námi hraje a v posledních dnech to venku vypadá spíše na začátek podzimu. Pokud nemáte bazén na zahradě vyhřívaný, pak si příliš vodních radovánek v těchto dnech nespíš neužijete. Což takhle vyzkoušet lepší alternativu koupání: vyhřívaná venkovní vana nebo vířivka vám nabídne mnohem víc.
Venkovní koupání je příjemné a může být i romantické. Pokud patříte mezi “zmrzlíky”, pak vám rozhodně přijde vhod, že venkovní vana či vířivka mohou být vyhřívané. Koupat se pak můžete i v chladném počasí nebo klidně i v dešti.
Venkovní vana nebo bazén?
Vlna módy bazénů pomalu ustupuje. Je to dáno mimo jiné i tím, že voda je drahá, je jí málo a péče o bazén je poměrně dost náročná. Takzvaně “in” je dnes venkovní vana nebo vířivka. Na trhu jich je nepřeberné množství, od nafukovacích až po ty, které lze zabudovat přímo do země. Přičemž nafukovací vany a vířivky jsou cenově dostupné a vhodné tak skutečně pro každého. U zapuštěných pak počítejte s tím, že náklady budou pochopitelně vyšší. Záleží, co od vany či vířivky očekáváte. A variantou je i venkovní vana nebo vířivka vybudovaná svépomocí. Na té se dá ušetřit poměrně dost peněz. Oproti bazénu pak venkovní vana většinou nevyžaduje filtrační systém. Pokud ano, pak je mnohem menší a levnější. A menší náklady vydáte i na údržbu a čištění.
Ošetření vody v bazénech a koupalištích bez použití chloru
Pivní koupele jsou plné léčivých látek pro tělo i duši
Vířivka na zahradě? Proč ne! Luxusní bublinkovou lázeň si dnes může pořídit každý
Venkovní vana není náročná na místo
Zatímco na bazén musíte mít skutečně větší zahradu, venkovní vana nebo vířivka vyžaduje jen velice málo prostoru. Prakticky stačí jen kousek místa na dvorku. Některé venkovní vany či vířivky je možné pořídit i na terasu u bytu. Zda pořídit venkovní vanu nebo rovnou vířivku záleží na tom, co očekáváte. Vana může sloužit jen na ochlazení v parných dnech, případně vyhřátá v chladných dnech může nabídnout příjemný venkovní relax. Vířivka už patří spíše do odvětví wellness. Kupovidu jsou nyní pro prodejce zajímavější spíše vany než samotná vířivka. Venkovní vana je totiž levnější, často i estetičtější a pokud časem zatoužíte po bublinkách, je možné vířivku dokoupit a snadno ji do vany nainstalovat.
Pobyt ve vodě prospívá zdraví
Existuje stále více studií, které dokumentují zdravotní přínosy venkovního pobytu ve vodě. A je jedno, jestli se koupete v řece, v rybníku, v moři nebo se pro tento účel využije venkovní vana. Jste na čerstvém vzduchu, užíváte výhody vody a maximálně relaxujete. Venkovní koupání eliminuje stres, napomáhá lepšímu spánku a pomáhá vyplavovat hormony štěstí.
Venkovní vana na zahradě
Při začleňování venkovní vany na dvůr, terasu nebo na zahradu, je třeba zvážit mnohé, ale na prvním místě by mělo být vždy pohodlí. Pokud totiž vanu neumístíte na správné místo a neuděláte ji vhodné podloží, můžete se snadno zranit. Zároveň byste neměli opomíjet ani odkládací plochu vedle vany. Tam by se mělo vejít vše, co budete po koupeli potřebovat. Ať už jde o ručníky, bačkory, župany… A hodit se může například i odkladová plocha na víno nebo čaj, které můžete během koupele popíjet. Zahradní architekti pak doporučují místo, kde je venkovní vana umístěná, obklopit vhodnými rostlinami. Příjemné prostředí pak bude přispívat k ještě lepší relaxaci. Vzrostlé rostliny vám pak mohou zajistit i dostatek soukromí, které je pochopitelně nezbytné.
Vintage venkovní vana z bazaru
Jestliže máte chuť si nějaký druh levnějšího venkovního koupání pořídit, můžete pochopitelně zapátrat i na internetových bazarech. Zde najdete nespočet van v dobrém stavu, které by mohly k vámi plánovanému účelu dobře posloužit. V módě jsou i takzvané vintage neboli starožitné vany. Ale dávejte si v tomto případě pozor: ne každá starší vana totiž vydrží venku. Před nákupem se proto ujistěte, že je vana v dostatečně dobrém stavu a nerozpadne se, až do ní napustíte vodu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku