Pivní koupele jsou plné léčivých látek pro tělo i duši

img

Lázně byly již od starověku místem regenerace těla i duše, místem provádění léčebných kúr a ozdravných procedur a místem setkávání. V dnešní době není problém navštívit lázně nejrůznějších i velmi netradičních typů, v poslední době se především u nás v Česku stávají fenoménem pivní lázně. Tento článek vám přiblíží, jaké jsou ozdravné účinky piva a pivních koupelí, co můžete v pivních lázních čekat a kde si pivní lázně můžete dopřát.

Vnitřní užívání piva, stejně jako koupele v pivu, využívalo lidové léčitelství již od středověku. Babičky našich babiček doporučovaly pivovarské kvasnice a pivo na řadu nemocí. Pivo a pivní kvasnice totiž obsahují řadu vitamínů, stopových prvků a aminokyselin ve vyvážených kombinacích, které prospívají našemu tělu.

Pivní koupel je unikátní lázeňská terapie, která využívá přírodní suroviny užívané při výrobě piva. Kromě pivovarských kvasnic se užívá také chmel nebo hotové pivo, nikoliv však ječmen, který by u některých osob mohl vyvolat alergické reakce (slad z ječmene se pro koupele využívá pouze na vyžádání). Tyto látky pak formou pivní koupele v lázních působí blahodárně na tělo. Pivní koupele navíc v pivních lázních bývají často doprovázené i dalšími lázeňskými a relaxačními procedurami či pitnou kúrou dle vašeho přání.

Léčivé účinky piva

Pivní lázně jsou výborným dárkem pro vaše blízké.Při pivní koupeli dochází vlivem vhodné kombinace přírodních látek k povzbuzení látkové výměny, vyplavení škodlivých látek z těla a k uvolnění tělesného i duševního napětí. Silice chmele spolu s vitamínem B a aktivními enzymy obsaženými v pivovarských kvasnicích pomáhají uvolňovat kožní póry, regenerovat a celkově revitalizovat pokožku. Kromě omlazení pokožky má pivní koupel tyto ozdravné účinky:

  • uvolňuje svalové napětí
  • snižuje stres
  • zlepšuje krevní oběh
  • podporuje látkovou výměnu
  • odplavuje škodlivé látky z těla
  • pomáhá při léčbě lupénky, akné a celulitidy
  • může sloužit jako podpůrná léčba bolesti kloubů a zad
  • má zklidňující a regenerační účinky na vlasy

Procedury v pivních lázních

Procedury, které vám nabídnou v pivních lázních, se samozřejmě různí. Přesto zde přinášíme základní výčet toho, z čeho v pivních lázních můžete většinou vybírat.

Pivní koupel

Pivní koupele probíhají ve speciálních vanách určených pro pivní lázně, často se jedná o vířivé dubové kádě či vany z jiného typu dřeva. Jinde používají velké měděné vany či dvouvany připomínající varné kotle na pivo. Pivní koupele bývají spojeny s aromaterapií či pitnou kúrou (tedy konzumací piva při koupeli). Tato procedura trvá zhruba dvacet minut, někdy i déle.

Relaxace po pivní koupeli

Koupel v pivu bývá následována relaxací na lůžku (někdy na lůžku ze slámy). Při tomto přibližně půlhodinovém odpočinku doznívá vliv pivní koupele na váš organismus a vy relaxujete. Někdy je tato odpočinková část spojena také s detoxikačním či relaxačním zábalem, kyslíkovou terapií nebo prohřátím těla.

Zábaly a masky z pivních surovin

V některých pivních lázních vám nabídnou zábaly a masky z pivních surovin, nejčastěji se používá k natírání pokožky směs chmele, sladu, medu a smetanového sýra.

Další procedury, které už nemusejí souviset s pivem

Zážitek v pivních lázních je často možné doplnit některými z následujících klasických procedur:

  • aromaterapie (či aromaterapie v páře)
  • sauna a pára
  • bazén
  • masáže
  • peeling

Pivní lázně navíc často nabízejí stylové interiéry a mnohdy jsou přímo součástí pivovarnického komplexu, kde se pivo vyrábí, expeduje či konzumuje. Po pivní koupeli je také většinou možné se v lázních posilnit něčím dobrým k snědku.

Kde navštívit pivní lázně

Jako první v České republice začal pivní lázně provozovat pivovar Chodovar v Chodové Plané. Nyní už ale pivní lázně najdete na mnoha místech Česka včetně větších i menších měst. Pivní lázně je možné navštívit v Praze, Plzni, Karlových Varech, Chebu, Ostravě, Olomouci, Táboře, Rožnově pod Radhoštěm, Štramberku, Jablunkově, Malé Morávce, Černé Hoře, v Krkonoších, v Chodové Plané a na mnoha dalších místech Česka.

Cena za pivní lázně se bude odvíjet především od počtu osob a od množství a typu vybraných procedur. Za nejjednodušší koupel si jednotlivec zaplatí nejméně 1 200 Kč, spíše ale zhruba 2 000 Kč, na složitější párové procedury si nachystejte zhruba 3 000 – 5 000 Kč. S jídlem či dokonce pobytem bude cena samozřejmě adekvátně vyšší.

Pivní lázně jsou také výborným dárkem pro vaše blízké, kteří by si sami tento jedinečný zážitek nejspíše nedopřáli.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.