Pitný režim: Co je to aquaholismus a kolik vody tělu škodí?
Dodržovat pitný režim je bezpochyby pro lidský organismus důležité. Zejména pak v létě, kdy tělu hrozí dehydratace. Pít se zkrátka musí. To je jasná věc, ale ani pití vody bychom neměli přehánět. Málo kdo si totiž uvědomuje, že nadměrný pitný režim může tělu také škodit.
Pití vody by se dnes dalo označit za trend. Jsme vystaveni doslova mediální masáži, která zdůrazňuje pravidelný pitný režim. O pitném režimu se mluví nejvíce v létě, kdy tělu v teplých dnech hrozí dehydratace. Lidé se tak snaží pít takřka pořád. Právě takto nevině ale může vzniknout doslova závislost na vodě, která může vést k psychickým ale i závažným zdravotním problémům. Nadměrný pitný režim je pro lidské tělo stejně nebezpečný jako dehydratace.
Co je aquaholismus?
Aquaholismus znamená nadměrné pití vody a dal by se označit jako závislost. Lidé trpící aquaholismem mají neustálou potřebu pít a domnívají se, že zvýšený pitný režim má přínos na jejich zdraví. Závislí na vodě pijí takřka pořád, i když netrpí pocitem žízně. Aquaholici vypijí denně čtyři a více litrů tekutiny během dne. Bez láhve s vodou se zkrátka nehnou ani na krok.
Jak závislost na vodě vzniká?
Lidé trpící aquaholismem jsou z nějakého důvodu přesvědčení, že nadměrný pitný režim tělu prospívá. Vždyť všude přece slyšíme, jak je dostatečné pití vody důležité. Vliv na tuto závislost mají bezpochyby média, a právě proto je aquaholismus problémem zejména u mladších lidí.
Podle některých odborníků aquaholismus ale obecně častěji postihuje ženy a méně společenské osoby. Závislost na vodě si mnoho aquaholiků ani neuvědomuje. Aquaholismus většinou pramení z psychických problémů. Častým spouštěčem tedy bývá stres. Nadměrný příjem vody může mít ale i jiné příčiny, jednou z nich je například cukrovka.
Kolik vody bychom měli denně vypít?
Jaké množství vody bychom měli denně vypít, je individuální. Obvykle se ale doporučuje 1,5 litru až maximálně 2 litry za den. Neměli bychom přitom zapomínat, že voda je obsažená také v jídle. A pitný režim obsahuje taky kávu, čaj, ale taky alkohol. Ideálními tekutinami jsou mineralizovaná voda, čaje, kohoutková voda a v malém množství taky pivo.
Dodržovat pitný režim bychom měli pravidelně celý den. Vyvarujte se proto nárazovému příjmu většího množství tekutin, který zatěžuje ledviny. Pijte, když máte žízeň. Ne proto, abyste si zkrátili dlouhou chvíli na přednášce, cestě domů nebo u počítače. Známé pravidlo říká, všeho s mírou. To platí také pro vodu. Samozřejmě pokud se během dne více potíme, měli bychom příjem tekutin zvýšit.
Nadměrný pitný režim může způsobit zdravotní komplikace, zejména negativně ovlivňuje činnost ledvin, srdce a oběhového aparátu. Tělo navíc poškození těchto orgánů nemusí dlouho signalizovat. Proto s pitím vody raději brzděte.
Jaké jsou signály, že pijete moc vody?
Průhledná moč
Čirá moč je varovný signál stejně jako příliš tmavá moč.
Nadměrné močení
Lidé, kteří mají přehnaný pitný režim, musí neustále chodit na záchod. Pokud jdete na malou víc než 10 denně a chce se vám na malou i v noci, měli byste pití vody omezit.
Oteklé končetiny
Také příčinou otoků může být nadměrný pitný režim. Nadměrný pitný režim může vést taky k otoku mozku.
Únava
Pokud pijete hodně vody, zatěžujete nadměrně vaše ledviny. To následně způsobuje únavu organismu.
Bolesti hlavy a svalové křeče
I takové nenápadné příznaky, mohou být signálem, že má tělo vody až příliš.
Autor článku: Klára Hanačíková
Diskuse k článku