Cukrovka

Cukrovka
16. 12. 2013 Přečteno: 9808x

Cukrovka, latinsky diabetes mellitus (zkratkou DM) nebo lidově úplavice cukrová je název pro skupinu onemocnění vyznačujících se poruchou metabolismu (látkové výměny) cukrů (sacharidů).

Glukóza neboli krevní cukr

Nejčastěji se mluví o takzvané glukóze v krvi neboli krevním cukru. Glukóza je životně důležitá, protože je zdrojem energie pro všechny buňky těla, především pro mozkové buňky, pro něž je jediným zdrojem energie. Pokud tedy víte, že trpíte cukrovkou, znamená to, že máte vysokou hladinu glukózy (cukru) v krvi (zvýšená glykemie), který koluje tělem a princip nemoci spočívá v tom, že cukru je v krvi nadbytek, ale nemůže se dostat do jednotlivých buněk, a tím jim dodat potřebnou energii. Buňky tedy energeticky strádají. K tomuto stavu může docházet z několika důvodů, důsledky jsou ale vždy prakticky stejné a mohou být velmi závažné. Abychom mohli porozumět, jak k této nemoci dochází, je nutné vědět, jaký je koloběh glukózy v těle a čím je řízená.

Slinivka břišní

Slinivka břišní, latinsky pak pankreas, je orgán lidského těla, který se řadí k orgánům trávicí soustavy. Vzhledem připomíná slinnou žlázu. Je to orgán, který vylučuje vytvořené látky do střeva, jako třeba potní žlázy vylučují pot na kůži (vnější sekrece) nebo látky vylučuje přímo do krevního oběhu (vnitřní sekrece). Kromě toho, že slinivka břišní vytváří pankreatickou šťávu, která je důležitá pro správné trávení, malé ostrůvky buněk uvnitř žlázy vytvářejí a pak přímo do krve vylučují hormon inzulin a hormon glukagon.

Inzulin

Inzulin je hormon produkovaný Langerhansovými ostrůvky slinivky břišní. Funkcí inzulinu je snižovat hladinu glukózy v krvi a napomáhat vstupu glukózy do buněk, a tím buňkám zabezpečit potřebnou energii.

Vznik a typy cukrovky

Cukry přijímáme potravou v různých podobách (pečivo, ovoce, těstoviny atd.), složité cukry jsou v těle zpracovány až na jednoduché cukry, mezi které řadíme výše zmíněnou glukózu, ta koluje v krvi a je podle potřeby vychytávána buňkami. Do buněk se dostává pomocí inzulinu. Ke stavu nazývanému cukrovka pak dochází tak, že máme nedostatek inzulinu (absolutní nedostatek) a cukr se nemůže dostat do buněk anebo buňky na přítomný inzulin (relativní nedostatek inzulinu) nereagují a stejně tak se cukr nedostane do buněk, koluje v krvi ve zvýšené koncentraci, jeho vysoké hladiny v krvi a nedostatek v buňkách tělu škodí.

Podle těchto příčin rozlišujeme dva základní typy cukrovky - diabetes mellitus I. typu a diabetes mellitus II. typu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale liší se příčinou vzniku. Existují pak ještě mezistupně nebo trošku odlišné typy jako je prediabates nebo těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus), o kterých se zmíníme později.

Diabetes mellitus I. typu (cukrovka I. typu)

Zdravé lidské tělo má veškeré své funkce v rovnováze. Mezi ně patří i správná funkce imunitního systému, který je aktivován přítomností určitých patogenů (bakterie, viry), proti kterým aktivně v rozumné míře bojuje. Někdy se ale může stát, že je tato rovnováha porušená a tělo začne bojovat proti vlastním buňkách. Toto je i případ diabetu I. typu.

Tělo z neznámých důvodů aktivuje imunitní systém a ten začne pomalu, ale jistě ničit buňky pankreatických ostrůvků a tím ničí zdroj vzniku inzulinu. Inzulin je tvořen jen ve velmi malé nedostačující koncentraci, někdy není tvořen vůbec. Dochází ke stavu, kdy je cukru v krvi nadbytek a jeho nedostatek v buňkách. Onemocnění se řadí k autoimunitním onemocněním. K tomuto nejčastěji dochází v dětství nebo v období puberty. Příčiny nejsou jasně známé, předpokládá se, že jde o vliv dědičnosti a vliv životního prostředí. Někdy svojí roli sehraje prodělaná virová infekce. K prakticky stejnému stavu dochází i u novorozených dětí, které nemají pankreatické ostrůvky vůbec vyvinuty a trpí tak od narození absolutním nedostatkem inzulinu.

Diabetes mellitus II. typu (cukrovka II. typu)

Na rozdíl od předchozího je tento typ typický svým vznikem v období dospělosti, nejčastěji mezi 40. - 60. rokem. Toto onemocnění většinou začíná tzv. prediabetem. Jde o stav, kdy buňky těla pomalu přestávají reagovat na inzulin, stávají se rezistentními. Znamená to, že jednotlivá buňka potřebuje stále více a více inzulinu, aby se dovnitř dostalo stále stejné množství glukózy. Tělo zpočátku reaguje tak, že přikáže slinivce, aby tvořila více inzulinu. Postupně se ale tento systém vyčerpá, začne stoupat hladina cukru v krvi i přes na první pohled dostatečnou hladinu inzulinu, pankreas se unaví a přestane správně fungovat.

Příčina vzniku cukrovky tohoto typu je o něco jasnější. Velkou roli opět hraje dědičnost a vnější prostředí, ale bylo dokázáno, že nezanedbatelnou funkci hraje stres, obezita a především obezita mužského typu (typ jablka - tuk ukládající se na břiše) v kombinaci s vysokým krevním tlakem (tato trojkombinace - obezita, vysoký krevní tlak a diabetes II. typu se někdy nazývá metabolický syndrom).

obezita

Diagnostika cukrovky

Pokud máte vy nebo váš lékař podezření na cukrovku, k rychlým vyšetřením patří zjištění přítomnosti cukru v krvi a ketolátek v moči, případně jejich přesné hladiny. Ketolátky v moči jsou lehce zjistitelné diagnostickým papírkem. Lékař namočí papírek do vzorku moči a podle jeho zabarvení zjistí přítomnost ketolátek. Rychlé zjištění hladiny cukru v krvi je pak možné z kapky krve tzv. glukometrem. Kapka krve se aplikuje na speciální proužek, ten se zasune do glukometru a glukometr po několika vteřinách zobrazí přesnou hladinu cukru. Pokud chce lékař zjistit, jak se vaše hladina cukru pohybovala v posledních 3 měsících, odebere vzorek krve a laboratoř zjistí hodnotu tzv. glykovaného hemoglobinu.

Hemoglobin je obsažen v červených krvinkách a jejich životnost je 120 dní (tedy 3 měsíce). Jakmile se cukr jednou naváže, už tam zůstane. Pokud je průměrná hodnota zvýšená, znamená to, že jste v posledních třech měsících měli průměrnou hladinu cukru zvýšenou (využívá se pro zjištění, zda opravdu dlouhodobě dodržujete dietu). Pokud není jasné, jakým typem diabetu trpíte, je možné zjistit funkci pankreatu zjištěním přítomnosti C-proteinu, kterým nám říká, zda je inzulin vůbec tvořen. Je-li jeho hladina dostatečná, inzulin produkován je. Možné je použít i glukózový toleranční test, kdy lékař zjistí vaši hladinu cukru na lačno a pak po vypití sladkého čaje nebo oslazené vody. Sleduje, jak se vaše tělo s touto cukrovou zátěží vypořádá. Pokud některé z výše zmíněných vyšetření nedopadnou nejlépe, je nutné všechna měření ještě jednou zopakovat, aby měl lékař jistotu.

Léčba cukrovky

Hlavní léčba cukrovky záleží na typu diabetu, kterým pacient trpí. Ve hře je aplikace inzulinu nebo užívání tablet. Co je pro oba typy cukrovky stejné a klíčové:

  • nutná přísná dieta
  • pravidelný pohyb a cvičení
  • úprava hmotnosti
  • pravidelné sledování hladin krevního cukru

Diabetes mellitus I

V případě tohoto typu je nezbytné dodávat inzulin. Ten je možné aplikovat pomocí injekční stříkačky nebo inzulinového pera pod kůži. Není možné ho podávat perorálně neboli ústy v tabletách, protože než by se dostala dostatečná dávka do krve, by trvalo velmi dlouho a ani to není možné, protože by byl inzulin zničen trávením v žaludku a ve střevech. Možná je také inzulinová pumpa, která je schopná aplikovat inzulin podle nastavení několikrát denně za vás, takže na aplikaci nemusíte myslet. K léčbě řadíme také pravidelnou kontrolu glykemie, tedy hladiny krevního cukru, k tomu slouží, jak bylo už řečeno, glukometry. Stejně tak existují automatické glukometry, které pravidelně měří hladiny cukru a informují vás o ní.

Další součástí léčby je aplikace glukózy podle potřeby. Pokud tělo delší dobu nedostává potřebný inzulin, může dojít k závažným komplikacím, ale většinou nejsou tak vážné, jako nedostatek glukózy, ke kterému může dojít lehce při náhodném předávkování inzulinem nebo při nečekané tělesné námaze. Hladina cukru je velmi nestálá dle aktivit a přísunu potravy, je velmi těžké odhadnout její hodnoty. Dotyčný může upadnout až do hypoglykemického kómatu a pokud mozek nedostane rychle přísun glukózy, přestane správně fungovat a hrozí až úmrtí.

Další méně častou možností je transplantace slinivky břišní od mrtvého dárce. Nefunkční pankreas je tedy nahrazen funkčním, který produkuje inzulin. Inzulin už není nutné dodávat, nutné je ale užívání dalších léků, které způsobí, že tělo novou slinivku příjme bez reakce, která může nastat jako boj proti cizím neznámým buňkám. Podstoupit také musíte operaci a veškerá rizika jsou znásobená. Léčba cukrovky je tedy poměrně složitá. Nemocný musí sledovat denní přísun cukrů tak, aby hladina cukrů nebyla příliš vysoká, nejčastěji před každým jídlem je třeba aplikovat inzulin, v době vyšší tělesné výkonnosti nebo také psychické výkonnosti je nutné kombinovat inzulin s přísunem glukózy.

Je nutný pravidelný pohyb, aby nedocházelo k ukládání tuků a je nutné sledovat hladinu cukru v krvi. Stravování je dnes diabetikům (nemocným s cukrovkou) ulehčeno výrobou tzv. dia produktů, které obsahují umělá sladidla nebo neobsahují přidaný cukr. Při zjištění diabetu je ale nutné individuálně konzultovat stravování s výživovým poradcem, který umí nakombinovat potraviny tak, aby vám vyhovovaly pro vaši denní potřebu. Diabetici I. typu jsou životně závislí na dodávce inzulinu a léčba je doživotní. Většina diabetiků je ale často zkušenějších než lékař a sami umí řídit hladinu cukru v krvi podle své aktivity, většinou sami poznají, kdy je třeba inzulin přidat, kdy dodat glukózu. Své tělo po měsících až letech doživotní léčby dobře poznají.

photolibrary_rf_photo_of_insulin_shot

Diabetes mellitus II

Léčba cukrovky typu II zahrnuje přísnou dietu, kdy je potřeba snížit hladinu cukrů, to znamená sladkostí a vyššího příjmu ovoce. Nutná je také dieta omezující přísun tuků, je nutné konzultovat s výživovým poradcem, který umí poradit se správnou kombinací potravin, kolik čeho denně sníst apod. Pokud nelze hladinu cukru snížit dietou a pravidelným pohybem, na řadě jsou perorální antidiabetika (PAD), tedy léky, které snižují vstřebávání cukrů. Ty fungují na několika principech. Některé nutí slinivku břišní produkovat více inzulinu. Jiné pak způsobí vyšší citlivost buněk k inzulinu nebo snižují vstřebávání a rozklad cukrů v trávicí trubici. Možný je také princip, kdy léky blokují uvolňování cukrů z jater, je pak potřeba méně inzulinu pro vstup glukózy do buněk.

Při správné výživě a pohybu je možné stav udržet velmi dlouho. Pokud ani tak není možné hladinu cukru v krvi udržet na požadovaných hodnotách, je nutné užívat inzulin jako u diabetu I. Pravidla jsou pak stejná jako u diabetu I, kdy je nutné sledovat hladinu cukru několikrát týdně alespoň třikrát denně, dieta, správná výživa, pohyb.

Cukrovka příznaky a následky

Následky a příznaky cukrovky záleží na tom, jak vysokou hladinu cukru v krvi máte. Nemocní s prediabetem nebo cukrovkou II. typu nemusí velmi dlouhou dobu zpozorovat vůbec nic. Naopak u cukrovky typu I příznaky vznikají velmi rychle a jejich následky mohou být vážné, někdy bezprostředně ohrožující život. K typickým příznakům obou typů patří častá žízeň a časté močení. Tato kombinace příznaků je dána tím, že vysoká koncentrace cukru v krvi stahuje do cév vodu, aby tělo tuto koncentraci přirozeně vyrovnalo (naředilo). Tato voda je ale rychle a často vylučována močením a tělo je vlastně dehydratované (pocit žízně).

thirst-diabetes-type-400x400

Pro diabetes I je typický pocit hladu a ztráta hmotnosti, u diabetu II pak obezita (hlavně v oblasti břicha). Do moči se v obou případech dostávají tzv. ketolátky. Ty vznikají tak, že tělo, které má nedostatek cukru v buňkách, se snaží nedostatek glukózy nahradit něčím jiným a pro vznik energie tedy využívá rozklad tukové tkáně a bílkovin (svalů). Přítomnost ketolátek je možné také zaznamenat v dechu nemocného, který se může někdy zdát pachem a chováním jako opilý, ale není tomu tak. Může docházet k poruchám zraku (zvýšená hladina cukru ničí cévy sítnice), nemocní mají vyšší krevní tlak, časté nehojící se rány nejčastěji v oblasti nohou. V nejhorším případě může vzniknout diabetická noha. Jelikož nemocní mají vysokou koncentraci glukózy v krvi, glukóza se začíná vázat na nervové buňky a cévy, které svojí přítomností ničí. Tím dochází ke zhoršení cítivosti (dotyčného netlačí kamínek v botě a vytvoří si ránu, bez toho, aby o tom věděl), cévy špatně postižené místo prokrvují a cukr je potravou pro bakterie, které se vesele množí. Vzniká tak začarovaný kruh, rána se nehojí, ba naopak se zvětšuje a někdy je nutná až amputace.

Časté jsou infekce kůže, sliznic a vaginální výtoky u žen, močové infekce (cukr je substrátem pro růst a množení bakterií, kvasinek). Stěna cév bývá poškozena zvýšenou hladinou cukru a je citlivější k ukládání cholesterolu, vzniká ateroskleróza a hrozí infarkt myokardu nebo mozková mrtvice, případně hluboké trombózy v dolních končetinách a pánvi. K nejhorším komplikacím patří diabetické kóma. Jedná se o alterovaný stav hyperglykemie (zvýšená hladina cukru) nebo naopak hypoglykemie (snížená hladina curkru). U hyperglykemie je hladina cukru dlouhodobě zvýšená, dochází k dehydrataci, a jelikož tělo nemůže využívat cukr, využívá tuků a bílkovin. Zvyšují se ketolátky, které jsou kyselé povahy a dochází ke ketoacidóze. Dojde k rozvratu vnitřního prostředí, diabetik má bolesti břicha, může zvracet, cítí se slabý, potí se a dech voní po alkoholu. Nemocný postupně upadá do kómatu. S mírnou formou ketoacidózy se setkává každý diabetik typu I, pro které je stav častější, ale je možné se naučit problém co nejrychleji řešit vyrovnaným přísunem glukózy a inzulinu. Pokud je hyperglykemie náhlá a hladina cukru v krvi je extrémně vysoká, dochází k hyperosmolárnímu kómatu. Krev je sirupovitá a díky dehydrataci už nemůže nasávat více vody, tento stav nastává častěji u diabetu II. typu především v období nemoci, kdy má diabetik vysoké teploty a k dehydrataci dojde velmi rychle. Dochází k poruchám zraku, celkové slabosti až ke kómatu.

Ještě závažnější a poměrně rychlou formou kómatu je hypoglykemické kóma. Při zvýšené tělesné aktivitě nebo stresu tělo vyžaduje vyšší přísun glukózy pro správnou funkci všech orgánů a hlavně mozku. Pokud diabetik aplikuje dostatek inzulinu, ale má nedostatečný přísun cukru, brzy dojde k nerovnováze, mozek má málo energie. Nemocný se cítí slabý, má hlad, začne svalový třes a upadá do kómatu. První pomocí je rychlé podání glukózy.

Prevence cukrovky

Cukrovce I. typu nelze jakkoliv zabránit. Pokud trpíte cukrovkou I. typu vy i váš partner, je vysoká pravděpodobnost, že onemocní i vaše dítě, proto je toto nutné zvážit při každém plánování rodiny. Naopak diabetu II. typu je možné se vyhnout. Není to pravidlo, ale pokud máte zdravý životní styl, máte alespoň 150 minut pohybu týdně a v případě nadváhy se pokusíte hmotnost redukovat o 5 - 10%, s nejvyšší pravděpodobností se vyhnete prediabetu, v případě tohoto onemocnění pak můžete zamezit zhoršení stavu do diabetu II. typu. Pokud už vám byl tento typ diagnostikován, těmito postupy je možné stav velmi dlouho udržet. Je třeba sledovat krevní tlak, hlídat hladinu cholesterolu v krvi, důkladně léčit onemocnění jater a srdce.

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus)

Už z názvu vyplývá, že tento typ cukrovky vzniká pouze u těhotných žen. Dosud zdravá žena zjišťuje v průběhu těhotenství, že má zvýšenou hladinu cukru v krvi (vysokou glykémii). V průběhu těhotenství buňky placenty produkují řadu látek - hormonů, které pomáhají tomu, aby těhotenství probíhalo tak, jak má. Jak placenta v druhém a třetím trimestru narůstá, narůstá i koncentrace těchto hormonů. Tyto hormony nutí buňky těhotné ženy k tomu, aby se staly rezistentní k inzulinu. Jsou tedy málo citlivé k inzulinu. Tato situace se stupňuje. Většinou slinivka břišní reaguje na tento stav zvýšením produkce inzulinu a situace se zvládne, u některých žen ale pankreas navýšení produkce nezvládne a u ženy se objeví cukrovka.

Protože těhotná žena musí mít dostatečný přísun všech živin, aby vyvíjející se plod mohl správně růst, není možné ženě navrhnout dietu, pokud jsou hodnoty velmi vysoké. Je nutné, aby byl tento stav řešen aplikací inzulinu. Těhotná musí být o to více a pečlivěji sledovaná lékařem gynekologem. Je nutné sledovat hladinu cukru v krvi, aby nedošlo k poškození plodu. Sledování musí probíhat i v průběhu porodu a sledováno musí být i nově narozené dítě. Pokud stoupne hladina cukru v těle matky, reaguje na to vysokou hladinu inzulinu, inzulin se dostává do těla dítěte a způsobí tak snížení jeho krevního cukru, protože tělo dítěte funguje tak, jak má, a hormon přechází pupeční šňůrou. Proto může u dítěte dojít k nebezpečné hypoglykemii ohrožujících funkci mozku a může dojít k úmrtí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…