Rozhovor: Pokud neděláte vrcholový sport, žádné zázračné doplňky stravy nepotřebujete, je přesvědčena vrcholová sportovkyně Zuzana Kubáňová.
Zuzana Kubáňová je kondiční trenérka profesionálních sportovců i lidí, kteří se hýbou pro radost. Školitelka trenérů. Vrcholová sportovkyně, mistryně republiky ve squashi a několikanásobná mistryně světa v racketlonu. V současné době aktivní jachařka a člověk, co miluje výzvy!
Jsme uprostřed dalšího lockdownu, tentokrát se znatelným omezením pohybu. Jenže my se po celou dobu koronavirové pandemie tak nějak málo hýbeme. A tloustneme. Lékaři bijí na poplach hlavně u narůstající obezity u dětí. Takže konec výmluv. Co můžeme odteď začít dělat jinak, abychom tělo nenechali chátrat? Jaké cvičení zvolit?
„Co se týče cvičení, určitě se nabízejí delší procházky. Ideálně v přírodě. Ale vlastně kdekoliv. Hlavně chodit. Kdo má rád běh, tak běhání je potom téměř ideální. Potřebujete jen tenisky. A k běhání pak stačí pár posilovacích cviků doma, ať tělo trochu zpevníte a je z toho celkem komplexní tréninkový program na lockdown. Chůze, běh, posilování s vlastním tělem.“
Přeci jen, když jdeme do fitness centra nebo ke svému trenérovi, máme nějaké odborné vedení. Když budeme cvičit doma, nemůžeme si nějak ublížit?
„Vlastně můžeme. Ale pořád si myslím, že ten pohyb, i když ne úplně dokonalý, je lepší, než to vzdát a nehýbat se vůbec. To bude mít daleko horší důsledky. U cvičení doma můžeme zvolit cviky, které nejsou až tak technický složité. Zkusit je před zrcadlem. A můžeme volit přirozený pohyb, než složité posilování.“
Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory
Rozhovor: Psycholožka Jitka Bukáčková radí, jak přežít lockdown
Jak se díváš na moderní on-line cvičení. Má takový pohyb smysl, když nás lektor nevidí a nemůže nás opravovat?
„Není to úplně můj šálek kávy, mám raději cvičení "face to face", ale je to řešení. Minimálně nějakého udržování sociálního kontaktu, předávání dobré nálady, pohybu, možnost motivování a nějakého režimu, protože ten trénink máte v kalendáři a někdo na vás čeká. A v omezené míře je i na tom videu vidět, když se dělá nějaká zásadní chyba.“
Dětem, které jsou zavřené doma, se většinou nic nechce. A pohyb jim nic neříká. Jak je můžeme motivovat ke cvičení?
„Bojujeme s tím také. Je to těžké, ale fungují nám prostě procházky venku. Alespoň nějaký pohyb. Ideálně s hledáním kešek, natáčením videí… zkrátka s nějakým cílem. Doma pak blbnutí a cvičení na balanceboardu. To je zábava a přitom pohyb. A stačí na to malý prostor.“
Kolik minut denně bychom měli věnovat aktivnímu pohybu a cvičení, aby tělo nechátralo?
„V tuhle chvíli jde hlavně o ten přirozený pohyb. Procházky. Vyrazit do přírody. Pokud jde o cvičení doma, pak alespoň 2x týdně hodinku, ideál 3x týdně. Úplná pecka je to nakombinovat s tím pobytem venku – procházky, brusle, kolo, běh...“
Chceme-li zhubnout, pak asi jen cvičení nebude stačit. Slyšela jsem, že cvičení je 30 % úspěchu a jídelníček 70 %. Takže co bychom měli jíst, pokud celý den sedíme doma?
„Tohle je oblíbené dogma s těmi procenty. Jenže ono je to taky o tom, JAKÝ pohyb (sport, cvičení) volíte a CO rádi jíte. Pokud totiž budete běhat, tělo spaluje hodně cukrů a vydává spoustu energie. Pak je to jídlo hlavně o dodání energie na regeneraci, abyste byli fit na další běh. A chce to dodávat i sacharidy. Ideálně z ovoce. Pokud budete hlavně posilovat, energie kaloricky vydáte méně a nespálíte tolik sacharidů a do jídelníčku by mělo pak přijít víc bílkovin a méně sacharidů. Taky záleží na životním stylu – jak moc se hýbete v práci a po práci. Kolik kroků nachodíte. Prostě na tohle není žádný vzorec ani jediná skutečná rada. Je to opravdu individuální a na osobním přístupu. V podstatě ideál je jíst co nejméně upravované potraviny, tzv. z pole do pusy a přihlédnout k typu aktivity (pohyb, cvičení), kterou děláte.“
Jenže třeba děti chtějí i mlsat. Co si můžou dát, aby je to nějak negativně neovlivnilo?
„Tak nejen děti, že? Jsme u toho znovu, když je vytáhneme ven, uvidíme, že se hýbou, pak nějaká ta dobrota neuškodí. Pokud ale celý den sedí a koukají do počítače, pak je to problém. A takhle se jim to dá i vysvětlit.“
Je pravda, že nám bílkovinná strava může při cvičení pomoci zhubnout a nabrat svalovou hmotu?
„Ano, to určitě pravda je. Vajíčka, maso, tvaroh atd. zasytí a je fajn je do jídelníčku přidat. Hlavně navečer.“
Má smysl suplementovat nějaké doplňky stravy při cvičení? Třeba takové, které odbourávají tuk a mohou nám pomoci zhubnout?
„Na tohle jsem nikdy nevěřila. Vždycky jsem se dostatečně hýbala a jedla všechno s tím, že se sladkostmi to nepřeháním. Odpoledne a večer přidávám víc bílkovin a ubírám na sacharidech. Když můžu, chodím pěšky. A tak si dopřeju i sladkost. Suplementy uznávám, pokud se budeme bavit o vrcholovém a závodním sportu. Ať už silovém nebo kondičním. Zkrátka vysoké výkony, kdy běžná strava už nestačí pokrýt energetický výdej. U běžného klienta mi to přijde úplně zbytečné.“
Jaké cvičení a pohyb volíš v tomto období? Trénuješ pravidelně?
„Ano. Hýbu se pravidelně. Někdy se mi také nechce, taky už mi chybí nějaký režim, ale vždycky vím, že po tom běhu nebo cvičení mi bude líp. Endorfiny u mě po pohybu fungují, jako droga (smích). Takže cvičím nebo běhám každý den, zpravidla minimálně alespoň 5x týdně. A miluju pestrost. Takže kombinuji běh, silové cvičení (s vlastní vahou), kondiční a kompenzační trenink.“
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku