Veganská kůže? Šetrná, ekologická a především mírumilovná. Pořiďte si originální kabelku, boty nebo kabát
Zboží z kůže bylo vždy považováno za znak luxusu. Za tímhle “luxusem” se však skrývá neuvěřitelné mučení a týrání bezbranných zvířat. Po celém světě je trendem chránit zvířata a kůži nevyužívat. Právě proto také vznikají rostlinné alternativy kůže. Veganská kůže je k nerozeznání od té pravé. Ovšem nikdo kvůli ní netrpí.
Pravá kůže má bezesporu spoustu benefitů. Je to odolný, pevný a kvalitní materiál. Ovšem to, co se odehrává za zdmi tohoto průmyslu, nám musí zůstat skryté. Mnohá zvířata jsou zaživa stahována z kůže, jelikož právě taková má pak nejlepší vlastnosti a mnohem lépe se s ní pracuje.
Veganská kůže jako spolehlivá náhražka
Vznik kožených výrobků až příliš páchne toxickými látkami, špinavým businessem a také otřesnými pracovními podmínkami asijských koželuhů. Mnohé materiály, které se používají jako náhražky kůže, lze vyrábět bez problémů udržitelně a navíc s pozitivním dopadem na lidskou pracovní sílu i životní prostředí. Naštěstí je dnes už více firem, které se tímto aktivně zabývají a hledají i vynalézají nové a nové materiály, které by mohly být adekvátní náhradou pravé kůže. Ta je zcela nesmyslným artiklem.
Jak vypadá účinná pedikúra a péče o nohy?
Chůze naboso je trendy. Znáte bosé boty?
Může mít vegan stejné svaly jako jedlík masa? Zjistěte, kde je pravda!
Veganská kůže z ananasu
První veganská kůže byla z ananasu. Vyrábějí se kabelky, boty i tašky z ananasových listů. Ty jsou totiž opravdu silné a kvalitní, což z nich činí výbornou alternativu kůže. Na plantážích zůstávají často opomenuty jako vedlejší, téměř odpadní produkt. Listy ananasovníku se zbavují vláken, čemuž se říká dekortikace. Ideální je provádět tuto činnost přímo v oblasti pěstování, což vytváří pracovní místa a pomáhá místním obyvatelům. Zbylý rostlinný materiál může být použit jako organické hnojivo a vrátit se do půdy, kam patří. Veganská kůže z ananasových listů je netkaná textilie. Vyrábí se ve velkých rolích a v různých tloušťkách. Velmi snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy. Látku lze pak využít na výrobu oděvů, bot, ale i čalounění.
Veganská kůže z hub
Mezi veganské kůže úspěšně zapluly i houby. Z nich se vyrábí 100% rozložitelná rostlinná kůže, která je rovněž k nerozeznání od té pravé. Vyrábí se ze spór a materiál je spíše semišový. Tato veganská kůže má velkou výhodu v tom, že je měkká a prodyšná. Materiál je voděodolný a perfektně odvádí vlhkost. Díky tomu, že kůže z hub má i potenciální léčivé vlastnosti, je vhodná i pro jedince, kteří mají problémy se svou vlastní kůží. Hodí se pro ekzematiky i alergiky. Houbová kůže, mimo jiné, brání i růstu a množení bakterií. Výroba kůže z hub je navíc jednoduchá a levná.
Veganská kůže z kombuchy
Také z kombuchy, která se běžně využívá k pití, je se vyrábí veganská kůže. Z houby se totiž získává speciální gel, který se následně promění na materiál s texturou pravé zvířecí kůže. Jeho výhodou je pochopitelně 100% rozložitelnost a navíc i ekologičnost procesu výroby. Jedinou nevýhodou kombuchové kůže je zvýšená citlivost na chlad a vlhkost, což vývojáři neustále dolaďují.
Veganská kůže z kaktusů
Vysoce udržitelná rostlinná veganská kůže se začala vyrábět i z kaktusů. I ona splňuje ty nejpřísnější standardy a kvality a ochrany životního prostředí. Veganská kůže z kaktusu je velice měkká. A je pochopitelně vyráběná bez použití toxických chemikálií. Využívá se jak v módním, tak i nábytkářském průmyslu. Materiál z kaktusu by měl bez problémů vydržet deset let.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku