Veganuary 2024: Zapojte se do veganské výzvy a vyzkoušejte nové potraviny. Poradíme vám, jak na tempeh v kuchyni
Jako každý rok, i letos v lednu odstartovala veganská výzva Veganuary 2024. I pro zaryté masojedlíky to může být možnost vyzkoušet veganský jídelníček a třeba i vyzkoušet některé nové potraviny.
Lednová výzva Veganuary slaví letos už desáté narozeniny. V loňském roce se do ní zapojil rekordní počet lidí, přes čtvrt miliónu. A díky vzrůstající oblíbenosti veganské stravy lze očekávat, že rekord padne i v letošním roce. Navíc pro začátečníky ve světě veganství i pro ostřílené vegany je nyní k mání velké množství produktů za výhodné ceny.
Veganuary 2024: Chutný veganský jídelníček
Veganskou výzvu Veganuary pořádá Britská nezisková organizace a zahájili ji v roce 2014 Jane Land a Matthew Glover. Cílem je povzbudit širokou veřejnost k vyzkoušení nové stravy, oživení jídelníčku i testování nových jídel. Vše s cílem trvalých změn ve stravování. Loňský půlroční průzkum navíc zjistil, že více než čtvrtina nových přihlášených se držela rostlinné stravy po dobu alespoň šesti měsíců po účasti na Veganuary.
Může mít vegan stejné svaly jako jedlík masa? Zjistěte, kde je pravda!
Himalájská sůl a černá sůl - poklady nejen veganské kuchyně
Domácí kondenzované mléko pro vegany a alergiky na mléčné výrobky
Veganuary 2024 a nové potraviny
Jednou z oblíbených potravin nejen mezi vegetariány a vegany, ale i mezi jedlíky masa, je tempeh. Má skvělou chuť a je všestranný, chutný a má zajímavý nutriční profil. Dá se říci, že jde o jeden z nejlepších a nejkvalitnějších dostupných bezmasých zdrojů bílkovin. Hned vedlě fazolí, čočky a dalších fermentovaných potravin, jako je například fermentovaný sýr natto. Provedené studie jednoznačně prokazují, že tempeh je nabitý probiotiky, antioxidanty a isoflavony, které mohou podporovat lepší zdraví. Mimo jiné snižují hladinu cholesterolu, posilují zdraví kostí a stabilizují hladinu krevního cukru. Navíc je bohatý na spoustu základních živin, které naše tělo potřebuje.
Veganuary 2024 a tempeh
Tempeh je vlastně fermentovaný produkt ze sójových bobů. Vyrábí se přirozenou kultivací a procesem řízené fermentace. Jde o stále oblíbenější potravinu, kterou do svého jídelníčku zařazují nejen lidé eliminující maso ze svého jídelníčku, ale i masojedlíci. Tempeh skvěle chutná a navíc se snadno připravuje, je perfektní náhradou masných výrobků a je bohatý na spoustu cenných látek, jako je například mangan, měď či fosfor.
Veganuary 2024: Výhody tempehu pro zdraví
Konzumace fermentovaných, protiobiotických potravin má mnoho benefitů pro naše zdraví. Například chrání naše střeva a napomáhají množení příznivých bakterií, které nás mimo jiné chrání před patogeny, jako je salmonela nebo E.coli. Tempeh i další fermentované potraviny, mohou pomoci zvýšit množství prospěšných bakterií ve střevech, což může mít dalekosáhlé účinky na zdraví. Probiotika mohou rozkládat cukry a sacharidy, aby byly snadněji stravitelné. Bojují proti průjmu či zažívacím potížím a jsou skvělé proti chronickým zánětům v těle, dokonce posilují i funkce imunitního systému.
Tempeh snižuje cholesterol
Právě vysoká hladina cholesterolu je jedním z rizikových faktorů, pokud jde o srdeční onemocnění. Tempeh dokáže hladinu cholesterolu účinně snižovat. Podle uvedených studií pomáhají sójové isoflavony v tempehu obsažené výrazně snížit hladinu celkového i takzvaného “špatného” cholesterolu. A niacin, který je v tempehu rovněž obsažen, se často používá jako doplněk stravy, který umí držet hladinu cholesterolu pod kontrolou. Niacin dokonce snižuje i hladinu triglyceridů a zvyšuje hladinu “dobrého” cholesterolu, který pomáhá odstraňovat tukové nánosy z tepen.
Další výhody tempehu
Krom mnoha dalších benefitů je tempeh známý i tím, že zlepšuje zdraví kostí, eliminuje příznaky menopauzy, je blahodárný pro kardiovaskulární systém, poskytuje proteiny pro budování svalové hmoty, vyrovnává krevní cukr a může mít i protirakovinné působení. Navíc, během lednové výzvy Veganuary 2024 je možné koupit nejen tempeh, ale i mnoho dalších veganských produktů za zvýhodněné ceny. Nejen v běžných obchodech, ale i na internetu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku