Veganuary: Zkuste být na měsíc vegan. Bezmasý leden má ulevit našemu zažívání i životnímu prostředí
Vegan strava může být nejen zdravá, ale i prospěšná životnímu prostředí. Tak to vidí vyzyvatelé 31 denní výzvy, která se po světě šíří jako “Veganuary”. U nás běží pod označením “bezmasý leden”. Jde o to, eliminovat maso a živočišné produkty ve svém jídelníčku. Tato výzva má, mimo jiné, zvýšit povědomí o vegan stravování.
Veganuary je vlastně jen spojení slov “vegan” a “January” (leden). Právě Veganuary neboli bezmasý leden podpořilo od roku 2014 už více než milión lidí ve 192 zemích. Nejde o to měnit natrvalo svůj jídelníček. Ale být na měsíc na zkoušku vegan.
Bezmasý leden má podporu po celém světě
Vegan stravování na zkoušku má podporu spousty hvězd, celebrit, herců, sportovců… Ti všichni se propojují s aktivisty a snaží se zvýšit povědomí o vegan stravě. Sami přitom veganuary dodržují. Nejznámějším velvyslancem Veganuary je zpěvák exBeatles, Paul McCartney. Výzvu vegan stravování však podporují například i herec Joaquin Phoenix nebo německý nejsilnější muž roku 2011 Patrik Baboumian.
Může mít vegan stejné svaly jako jedlík masa? Zjistěte, kde je pravda!
Domácí kondenzované mléko pro vegany a alergiky na mléčné výrobky
Bezmasý leden: Vegan jídelníček pro zdraví i sílu
Stravování bez masa a živočišných produktů vůbec, tedy vegan stravování, si nachází čím dál tím více příznivců i v Čechách. Až deset procent mladých lidí preferuje vegan jídelníček. Stoupá však i počet lidí středního věku, kteří vegan stravu preferují. Bezmasý leden tak pro ně není žádnou změnou. Rozhodně jej ale doporučují ostatním. Minimálně proto, aby si vyzkoušeli jaké to je, odlehčili svému jídelníčku a taky planetě. Právě s ekologií je vegan stravování a veganství vůbec, přímo spojeno. Příznivci veganství apelují na ekologické chování a udržitelným a ohleduplným přístupem k planetě.
Bezmasý leden: Odlehčete životnímu prostředí
Vyzyvatelé výzvy Veganuary čili Bezmasý leden, zmiňují i značné enviromentální dopady, jež má konzumace masa. Chov zvířat, dle jejich vyjádření, vyprodukuje asi 14,5 procenta skleníkových plynů. Aby se ta zvířata měla vůbec kde pást, muselo se v minulých letech vykácet až 80 procent lesního porostu v Brazílii.
Bezmasý leden: Veganuary je pro každého
Vegan stravě se nemusí vyhýbat nikdo. Právě naopak – vegan jídelníček přináší spoustu výhod. A to nejen zdravotních, ale i ekologických. Organizátoři Veganuary by byli rádi, kdyby se jim díky akci “Bezmasý leden” podařilo přivést k veganství dalších alespoň 500 tisíc lidí. Z loňských dat vyplývá, že se na vegan stravování dalo jen za leden 350 tisíc lidí.
Bezmasý leden: Nabídka vegan produktů roste
Velmi dobrou zprávou pro vegan leden nebo bezmasý leden je to, že i v Česku značně roste nabídka kvalitních rostlinných produktů. Přibývá i restaurací, které se na vegan stravování specializují. Z toho plyne, že i Češi mají čím dál tím větší zájem a poptávku po vegan produktech.
Bezmasý leden: Není jen o vegan jídle, ale i kosmetice a módě
Do skupiny živočišných produktů však nepatří jen maso a mléčné produkty. Ale také vegan kosmetika a móda. Vegan se pochopitelně zajímá i o to, zda jeho kosmetika nebyla testovaná na zvířatech. Na oblibě proto získává právě i veganská móda, ať už jde o oblečení nebo o obuv.
Bezmasý leden: Měsíc jen vegan jídelníček
Pokud se rozhodnete Veganuary vyzkoušet, pak se do toho můžete pustit klidně hned. Vegan stravování není nic náročného, ani nestojí spoustu peněz, jak si mnozí mylně myslí. Základem je vynechání veškerých živočišných potravin nebo potravin, které živočišné produkty obsahují nebo mohou obsahovat (například většina běžných džusů, standardní víno, želatina, sádlo…). V jídelníčku by nemělo být pochopitelně žádné maso a výrobky z něj, mléko a mléčné výrobky. Naopak je dobré zařadit více luštěnin a obilovin. A kde vzít hodně bílkovin? Na to jsme se zaměřili v článku Nejlepší rostlinné bílkoviny, které byste měli zahrnout do svého jídelníčku. Tak co, vyzkoušíte Bezmasý leden?
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku