Veganuary 2022: Zapojíte se letos do měsíční veganské výzvy?
I letos s prvním lednovým dnem odstartovala výzva známá jako Veganuary. A o co jde? Nemusíte se hned stát veganem, ale proč si trochu nepročistit tělo? Zvlášť po svátcích to jistě přijde vhod. Veganuary vám pomůže s tím, abyste se cítili lépe a rovněž vás nasměruje ke zdravějšímu a promyšlenějšímu stravování. Jdete do toho?
Leden je ideální čas na to, abychom vyzkoušeli něco nového. A právě Veganuary je naprosto ideální volbou. Jde o spojení slov “vegan” a “January”. Pustíme-li se do této veganské výzvy, která se pod označením Veganuary skrývá, můžeme si skvěle očistit tělo a zároveň i splnit jedno z novoročních předsevzetí: hubnutí. Vyzkoušíte letos měsíční očistu jídelníčku?
Výzva Veganuary běží už osmým rokem
Od roku 2014 se do lednové výzvy Veganuary zapojilo několik miliónů účastníků z více než 200 zemí. Někteří z nich pak i po zbytek roku podporují veganské podniky a restaurace, případně se aktivně zapojují do dalších veganských aktivit.
Veganuary a veganská strava
Výzva Veganuary není nijak příliš náročná. Jednoduše jde o to dodržovat celý měsíc veganskou stravu. Ta vylučuje veškeré živočišné potraviny. Tedy maso, ryby, mléčné výrobky, vejce a pochopitelně i další živočišné produkty. Nejde ale jen o to, vyřadit z jídelníčku všechny tyto potraviny, ale rovnež je nutné dávat si pozor na živočišné složky obsažené v běžně dostupných potravinářských výrobcích. Pročistíte tělo a zároveň ještě zjistíte, jaké výhody by vám veganská strava mohla do života přinést. Rozhodně vám ručíme za to, že po měsíci na odlehčené stravě se budete cítit mnohem lépe.
Je Veganuary opravdu pro každého?
Veganská strava je sice na vzestupu po celém světě, rozhodně je ale fér také zmínit, že nemusí být úplně pro každého. Ostatně, jako kterýkoliv jiný styl stravování. Jestli bude veganství prospěšné právě pro vás, je třeba vyzkoušet. Proto je tu Veganuary. Důležité je rovnež říci i to, že veganská strava má své velké výhody. Tedy v případě, že je správně složená a tělu se dostává všechno, co ke svému fungování potřebuje. Pouze vynechat živočišné potraviny anebo je nahradit veganskými polotovary, není rozhodně tou správnou volbou. Na jídelníček je třeba důsledně dbát. A s čím vším může veganská strava pomoci?
Životní prostředí: veganská strava je nejspíš jedním z nejlepších způsobů, jak snížit svůj dopad na planetu. Veganská strava má na svědomí méně skleníkových plynů a také šetří základní zdroje, jako je voda a půda.
Jídelníček s menším množstvím cukru: průmyslově zpracované potraviny ukrývají vyšší obsah cukru než jen ovoce, zelenina nebo obiloviny. Jestliže takto zpracované potraviny vynacháme, snížíme i celkový příjem cukru. To může jednoznačně prospět našemu zdraví. Zkusíte Veganuary?
Zdravější srdce: podle odborníků jsou nasycené tuky hlavní příčinou vysokého cholesterolu. Množství nasycených tuků ve stravě dramaticky klesá s tím, když nekonzumujeme maso a mléčné výrobky. Tím zároveň klesá i riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice.
Zdravé hubnutí: některé živočišné produkty, jako je červené maso a mléčné výrobky, mají vysoký obsah tuku i kalorií. Budeme-li konzumovat těchto potravin méně, bude se nám lépe hubnout. Navíc některé studie prokázaly i to, že veganská strava je nejúčinnější dietou pro udržení hubnutí, téměř nehrozí jo-jo efekt.
Veganuary krok za krokem
Jestliže se do Veganuary pouštíte poprvé, poradíme vám, jak se do něj pustit a přitom tělu dodat všechno, co si ke svému správnému fungování žádá:
1. Naplánujte si jídelníček
Na týden dopředu si napište jídelníček a potraviny si nakupte předem. První týden pro vás bude možná složitější, ale věřte, že postupně vám to půjde lépe a lépe.
2. Veganské restaurace i aplikace
V každém městě je dnes už minimálně nějaká restaurace, která nabízí veganské menu. Pokud se vám nechce každý den vařit, zajděte si na oběd právě do takové veganské restaurace. Navíc tu budete mít možnost okusit nové potraviny a nové druhy jídel. Bude se vám to líbit. V případě, že si chcete vařit výhradně sami, můžete si nechat poradit od některé z veganských aplikací.
3. Vynechávejte potraviny postupně
Jestliže byste se do Veganuary rádi pustili, ale nejste si jístí, jestli najednou zvládnete opustit veškeré své dosavadní stravovací zvyky, zkuste to postupně. Své oblíbené živočišné produtky vyřazujte po jednom. Dělejte jednoduché změny, které nebudou tolik “bolet”. Půjde to lépe.
4. Důležité proteiny
Když najednou vynecháte maso, budete potřebovat nějaké proteiny. Rozhodně zařaďte do jídelníčku rýži, obiloviny, fazole a můžete vyzkoušet i sóju. Případně můžete vyzkoušet speciální proteinové nápoje nebo okuste některou z napodobenin masa, které jsou dnes dostupné již v každém supermarketu.
5. Vitamín B12
Mezi vegany je často skloňovaný vitamín B12. O tom, že i jedlíci masa mívají s nízkou hladinou tohoto vitamínu problém, se příliš nedočtete. Rozhodně tedy neuškodí suplementace vhodným doplňkem stravy. A jestliže si nejste jistí, nechte si udělat krevní odběry právě na přítomnost vitamínu B12.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku