Rozhovor: „Dar zdravého a jedinečného života máme v sobě”, říká Life Design kouč Tereza Kovačovič
Koučink zažívá velký boom a lidé dnes kouče už sami vyhledávají. Chtějí změnu v životě a sami nevědí, jak na to. Podle Terezy Kovačovič, které je koučink denním chlebem, jsou klíčem k úspěchu dvě dovednosti. Umět si jasně pojmenovat, co chceme a vybudovat si k tomu ty správné návyky.
Žít v souladu sami se sebou, projevit svou jedinečnost a mít návyky, o které takový životní styl mohu opřít se ohromně odráží na zdraví a životní spokojenosti. To je motto Terezy Kovačovič, která se zaměřuje na Life Design koučink. Vychází z letitých zkušeností a vzdělání v oblasti Výchovy ke Zdraví, mnoha směrů koučinku, psychoterapie a jógy. Jejím heslem je: Život za to stojí, prožijte jej naplno!
Co je to vlastně koučování nebo koučink?
„Jednoduše řečeno je to rozhovor, který nám pomůže změnit překážky na zvládnutelné výzvy a dosáhnout svých cílů. Kdybych ale šla více do detailu, tak by měl kouč a koučink pomoci v první řadě ke správnému cíli. Často se totiž stává, že “náš cíl” není ve skutečnosti “náš”, ale vychází z tlaku blízkých, společnosti, či médií. Nebo od svého cíle očekáváme něco, co nám v konečném důsledku nedá. Asi každý někdy doufal, jak se něco změní. “Až získám tu práci, až zhubnu, až budou děti větší, až koupím to auto, až bude víc času, až dostavíme dům, až jednou…,” ale nakonec to nepřineslo to, co jsme čekali.” Dobrý kouč s tímhle umí pracovat. Je běžné, že pod povrchem se skrývá mnohem důležitější potřeba, kterou je nutné pojmenovat.”
Stala se pro vás práce noční můrou? Profesní koučink vám vrátí pracovní nadšení
S čím konkrétně mi tedy takový kouč může pomoci?
„To hodně záleží na specializaci kouče, jeho osobnosti, vzdělání a zkušenostech. Na to je třeba myslet, když si kouče vybíráme. Někteří koučové se zaměřují na sportovní výkon, pracovní sféru, jiní na vztahy, někteří například na budování zdravého sebevědomí, životního stylu a tak podobně. Takže záleží, co potřebujeme změnit a podle toho si vybrat toho správného kouče. Kouč by měl být parťák, s kterým svůj život posuneme, tam, kam toužíme.”
Ty se specializuješ na takzvaný „Life Design”, co to znamená?
„Ano, jsem v podstatě Life Design kouč. Pomáhám lidem designovat zdravý a jedinečný životní styl a budovat návyky, které vedou k životní rovnováze a díky kterým si svůj zdravý životní styl udrží dlouhodobě. Povzbuzuji klienty, aby se odvážili překročit zajeté koleje a dovolili si žít víc podle svého. Tohle vnímám v současné společnosti jako zásadní. Stále to slyšíme okolo sebe – mám sice úspěch v práci, ale nemám čas na to, co je pro mne důležité. Jsem ve stresu, potřebuji se zastavit, život si zjednodušit, zdravěji jíst, víc se hýbat... Ale nedaří se to. Proto je důležité se svým životním stylem pracovat a soustředit se na návyky, které k němu dopomohou.”
Jak vypadá takový samotný koučink čili koučovací proces?
„Každý kouč má svůj specifický styl, takže určitě nebudu mluvit za všechny, ale prozradím, jaký postup volím já. Pro mne je klíčové, aby klienty bavilo nejen samotné koučování, ale i práce na zdravém životním stylu. Aby se v procesu změny cítili dobře a bezpečně. Představ si koučink, jako báječnou dovolenou plnou zážitků, na kterou pak ráda i po letech vzpomínáš. O tom, jak nastavit správně cíl jsem už mluvila. Když ho klient má, zasazujeme jej do širšího kontextu jeho života. To je moc důležité, protože není žádoucí dosáhnout cíle v jedné oblasti a zničit si kvůli tomu ty ostatní. Ujasňujeme také, které akční kroky je třeba udělat jednorázově – jako například “koupit si boty na běhání” a z kterých naopak udělat celoživotní návyk “běhám pravidelně každé ráno.” Klienta pak provázím v průběhu jeho cesty k cíli, pracujeme na zdolávání překážek a ideálnímu posunu vpřed. Cestu je důležité si užít, protože právě ta ukazuje styl života, který žijeme. Cíl je vlastně jen jakýsi milník, díky kterému poznáme, že jdeme tím správným směrem.”
Potřebuji nutně, aby mě vedl kouč nebo může být člověk koučem i sám sobě?
„No tohle je zajímavá úvaha a pravdou je obojí. Pokud s koučinkem ještě zkušenost nemáte a je oblast v životě, kterou potřebujete posunout, ale opakovaně se vám to nedaří, je kouč opravdu na místě. Postupně ale jeho metody “okoukáte,” stanou se pro vás přirozené. Poměrně často slyším od svých klientů, že díky koučinku se naučili, jak o věcech přemýšlet jinak, jak se ptát sami sebe tak, aby si své budoucí překážky dokázali vyřešit snáz sami.”
Proč bych vlastně měla měnit svůj životní styl a využít koučink?
„Měnit jej nemusíme, pokud se cítíme zdravě a spokojeně v každé oblasti života. Buďme ale v tomhle k sobě upřímní! Nezastírejme sami před sebou, pokud něco nefunguje, nebagatelizujme to. Protože pokud je některá z oblastí života nenaplněná, nebo pokud se někde přetěžujeme, náš život, jako celek nebude fungovat zdravě. A ono nám to možná ještě pár let bude procházet, ale ty důsledky jsou pak zbytečně těžké a zde už kouč nestačí a místo něj přichází na řadu lékař, nebo psychiatr. A to je bohužel strašně časté. Je tedy důležité se pravidelně zastavit a všímat si, zda žijeme v souladu se sebou, zda to, jak žijeme nám dává smysl.”
Pokud si ale nastavím cíl, že chci například zhubnout, tak se doho cíle nějak potřebuji dostat. Ale co ta samotná cesta? Hlad, nekomfort… Spousta lidí to po té cestě z těchto důvodů vzdá, je to tak?
„S tím nekomfortem při změně chování máš úplnou pravdu, dokonce kvůli tomu lidé často svá předsevzetí vzdají a je to škoda. Díky mnoha výzkumům z oblasti lidského chování, již totiž existují velmi efektivní postupy, jak tohle úspěšně zvládnout, takže cesta k našim novým vysněným návykům a změně životního stylu může být zábavná a motivující a bez zbytečných neúspěchů a bez toho pocitu strádání, bolesti, ochuzování se.”
Může mi tedy koučink skutečně pomoci vybudovat nový životní styl, kterého se budu po zbytek života držet?
„O tom, že koučink pomáhá, jsem naprosto přesvědčena a chci moc čtenáře povzbudit, aby si dovolili pojmenovat, jak ideálně chtějí žít, kým se chtějí v životě stát. Život je plný změn a tak i náš životní styl se může v průběhu života lehce proměňovat. Pokud ale vychází z našich nejhlubších hodnot, nemění se zásadně, spíše si můžeme představit, že se vylaďuje, tříbí, jako když skládáme hudbu. Nejprve se objeví pár tónů, základní melodie a pak přibývá její celistvost, krása a mistrovství.”
Jak poznám, že návyky, které si díky koučinku vybuduji, jsou pro mě ty správné?
„Nejprve je důležité vědět, v čem mi má můj návyk pomoci. Každý návyk s sebou nese nějaký výsledek, jen to nemusí být v každodenním životě ihned patrné. Když si jednou dám dort, nic se nestane. Když si jednou zacvičím, tak také ne. Co ale když to budu pravidelně opakovat každý den? Je dobré si uvědomit, co mi určitý návyk přinese za 5, 10, 20 let. Podle toho snadno poznám, zda mě můj návyk vede tam, kam chci, nebo zda mě naopak brzdí.”
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku