K čemu je dobrý hořčík v těhotenství a kde ho najdeme?
Každá těhotná žena si přeje mít zdravé dítě, proto se snaží stravovat zdravě a doplňovat si do těla potřebné vitamíny a minerály. Jedním ze zásadních minerálů potřebných po celou dobu těhotenství ve velkém množství je hořčík - magnesium. Proč jej nastávající maminky potřebují a kde najdeme nejlepší zdroje hořčíku v potravinách?
Hořčík v těhotenství a jeho funkce
Potřeba hořčíku v těhotenství mnohonásobně stoupá. Je důležitý nejen pro ženu, ale také pro dítě. Při běžném stavu je nutný k mnoha procesům probíhajícím v organismu. Hořčík pomáhá při únavě a napětí svalů, má protikřečový účinek, podporuje správnou činnost nervové soustavy, mozku a pohybového systému.
Hořčík se podílí na celkovém metabolismu, přenosu glukózy a kyslíku do buněk, posiluje účinek inzulínu, zabraňuje usazování vápníku a vzniku ledvinových kamenů, podporuje dobrou paměť a myšlení a také zabraňuje poruchám srdečního rytmu.
Doporučená denní dávka hořčíku v těhotenství
V těhotenství je potřebný jako prevence vzniku křečí a předčasného porodu nebo prevence preeklampsie. Hořčík podporuje správný vývoj plodu, dobré trávení a vyprazdňování u nastávající maminky, aktivuje potřebné enzymy a navozuje potřebný klid a harmonii těhotné ženy. Doporučená denní dávka hořčíku v těhotenství představuje množství 350 – 400 mg.
Jak se projevuje nedostatek hořčíku?
Nedostatek hořčíku v těhotenství se projevuje větší podrážděností, přecitlivělostí a úzkostností ženy, která bývá psychicky nevyrovnaná, přecitlivělá na hluk a pachy, mívá křeče v lýtkách nebo v celém těle, bolesti svalů a kloubů, zapomíná a cítí velkou únavu a slabost. Mohou se objevit i poruchy srdečního rytmu, metabolické poruchy, zvýšená lámavost nehtů a kazivost zubů i zvýšená nervosvalová dráždivost – tetanie. Zároveň se může objevit předčasné tvrdnutí břicha.
Nedostatek hořčíku může způsobit u plodu vznik vývojové vady!
V čem je hořčík? Doplňte si minerál ve stravě!
Kromě užívání šumivých či jiných přípravků s hořčíkem se můžeme v době těhotenství snažit zařadit do jídelníčku více potravin s přirozeným obsahem hořčíku. Patří mezi ně například ořechy a semena všeho druhu – mandle, kešu, vlašské ořechy, lískové oříšky, arašídy, pinie, slunečnicová semínka, lněné semínko, kokos, banány, kakao, datle, fíky, pohanka, celozrnná rýže, kukuřice, žito, oves, ječmen, ale i luštěniny – třeba cizrna, fazole a sója, sušené třešně nebo višně a zelenina jako špenát, červená řepa, cuketa, artyčok či pórek.
Diskuse k článku