Křeče v nohách dokážou potrápit: Jak na ně vyzrát?
Křeč je dlouhodobý či nadměrný stah kosterní nebo sladké svaloviny, kterou vůlí nemůžeme ovlivnit. Přístupy, jak tuto situaci řešit v akutním i dlouhodobém horizontu se liší. Shodnou se však na jednom. Důležitá je prevence a pravidelná péče o tělo (i duši), která riziko křečí snižuje. Jak na křeče v nohách?
Jak na křeče v nohách: Zkontrolujte svůj talíř
Prvním zamyšlením, pokud vás křeče v nohách trápí pravidelně, je skladba stravy. Právě strava, resp. její výživová hodnota a struktura je tím, co nám od křečí může ulevit přirozeně a bez léků. Základem je pestrá strava s dostatkem živin. Jednostranná strava nebo strava, která neodpovídá ročnímu období může problém zkomplikovat. Důležitou roli hraje hořčík (mandle, paraořechy, pivní kvasnice, fíky, špenát, vejce, špenát, luštěniny, banány, švestky, celozrnné výrobky, grepy, hořká čokoláda, kukuřice, jablka, olejnatá semínka…). O tom, že vám chybí poznáte třeba tím, že máte časté záškuby očního víčka. Nadměrné vylučování hořčíku způsobuje i nadměrné množství kávy a nebo dlouhodobý stres.
Vedle hořčíku je to také vápník, který přispívá nejen ke pevnosti a pružnosti kostí, ale také se účastní svalových kontrakcí. Pokud je ho málo, riziko křečí se zvyšuje. Zpracování vápníku je též závislé na množství hořčíku (pokud je hořčíku málo, vápník je z těla vyloučen, případně se usazuje na „nesprávná“ místa). Mezi potraviny, které byste v případě křečových obtíží měli minimalizovat patří bílé pečivo, uzeniny a alkohol. Tyto potraviny totiž ztěžují využití hořčíku.
Jak na křeče v nohách: Lahev vody po ruce
První pomocí křečí v nohách je příjem dostatku tekutin, obzvlášť v teplých dnech nebo při činnostech, kdy se hodně potíte. To se týká nejen těžké práce, ale také sportu! Spolu s potem totiž z těla odchází důležité minerály. V minulosti lidé dokonce pili osolenou vodu, která předcházela vyčerpání a svalovým obtížím. Nyní nemusíte vodu solit, ale potřebné látky lze doplnit například ve formě neslazených džusů, přírodních šťáv a moštů, které lze zředit vodou. Skvělá varianta je třeba i polévka, vývar z masa nebo z čerstvé kořenové zeleniny. Podle tradičního léčitelství se také pily odvary z lipového květu nebo hlohu obecného.
Jak na křeče v nohách: Zařaďte cvičení i protahování
Dalším z nezbytných preventivních kroků týkajících se křečí je pohyb. Ostatně, ten by v našem životě měl být pořád, zlepšuje totiž nejen fyzickou kondici, ale i psychickou odolnost. Lidé, kterým stav křečí není vzdálený by se měli pohybovat o to více. Zpočátku stačí třeba (ne)obyčejná chůze, případně nording walking (chůze s hůlkami). Před a po cvičení byste měli zařadit protahování. Nejrychleji o schod pomalu spouštějte patu dolů (nekmitejte). V tahu chvíli vydržte a dýchejte. Nezapomeňte ani na holeně – ty se protahují například tak, že se postavíte čelem ke zdi, položíte jednu nohu na nárt a stejnou ruku pomalu dáváte dozadu. Vytvoříte jakýsi luk. Tímto cvikem protahujete zejména fasciální spojení. Pak nohy vyměňte.
Skvělou prevencí (podobně jako u křečových žil a metliček) je také zvýšená poloha nohou, případně střídání studené a teplé vody při sprchování. Velmi pomáhá také práce s chodidly, choďte bosí, co to jde, preferujte přírodní cesty (asfalt ani tvrdé domácí podlahy nejsou až tak vhodné). Pravidelně také masírujte lýtka.
Křeče z pohledu východních cvičení
Je zajímavé, že například určité směry jógy ke křečím nemají až tak negativní vztah. Na křeč nejen v nohách se dívají jako na „přelaďování“ nervového systému, v jejich slovníku energetických drah. Staré pohybové (a někdy i myšlenkové) vzorce se mažou, nové zapisují. A řekněme si upřímně, že změna i v běžném životě není vždy procházka růžovým sadem. I zde tedy tak trochu (i víc) bolí. Zatímco na západě je zlidovělou pomocí protitlak, jóga doporučuje „vydržet“. Místo prodýchávat. Skvěle působí i akupresura, která aktivuje příslušné meridiány.
Křeče v nohou z hlediska psychosomatiky
Křeče z pohledu psychosomatiky jsou vyjádřením v tu chvíli „nezvladatelného“ napětí, které je vyvoláno strachem. Podle toho, kde vznikají s námi tělo snaží komunikovat. Obvykle tyto strachy vychází z minulých zkušeností, a to ať jsme je skutečně prožili nebo nás někdo „jen“ strašil důsledky, když… Křeče svalů také ukazují na „jednostrannost“ myšlení/názorů/směrování, ctižádost a přílišné chtění, snaha něčeho dosáhnout za každou cenu. Křeče v prstech (horních i dolních končetin) ukazují na snahu o perfekcionismus. V dolních končetinách pak mohou znamenat i zpupnost či tvrdošíjnost jít směrem, který nám v danou chvíli není prospěšný.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku
Jana