Hořčík: Zajistí pevné nervy, silné svaly a zdravé kosti. Jak jej do těla co nejlépe dostat?

Hořčík: Zajistí pevné nervy, silné svaly a zdravé kosti. Jak jej do těla co nejlépe dostat?
10. 01. 2023 Přečteno: 1053x

Hořčík je prvek nezbytný pro správné fungování organismu. Účastní se totiž několika stovek metabolických reakcí v těle. Vzhledem k tomu, že si jej naše tělo neumí samo vytvořit, je nutné mu jej pravidelně dodávat. Ideálně stravou. Někdy to však nestačí a je třeba tělu s hořčíkem pomoci.

Hořčík hraje velkou roli v mnoha nezbytných tělesných procesech. Má vliv na výrobu energie, syntézu bílkovin, nervový přenos, svalovou relaxaci, regulaci srdeční frekvence, zdraví kostí a obranyschopnost těla. Denní doporučený příjem hořčíku pro dospělého člověka je dle české vyhlášky 375 mg. Obecně se pak uvádí, že se pohybuje mezi 200-420 mg.

Hořčík a jeho nedostatek

Studie, které probíhaly zjistily, že až tři čtvrtiny lidí mohou mít problém se správnou hladinou tohoto prvku. Mají totiž nižší hladinu hořčíku než je uvedené doporučení. Experti uvádění, že za nedostatkem hořčíku mohou stát určitá onemocnění, ale i nesprávný životní styl. A velký díl viny může mít i stres. Přitom právě hořčík je považován za nejlepší antistresový prvek. Právě jedinci, kteří stresem, by měli hořčík v náročnějších obdobích užívat pravidelně. Hořčík totiž díky určitým mechanismům působí na celkové zklidnění organismu a zmírnění příznaků stresu.

Čtěte také:

Kešu ořechy – zdravá dávka hořčíku

K čemu je dobrý hořčík v těhotenství a kde ho najdeme?

Minerály v kostce: Je zinek právem nazýván minerálem krásy a zdraví?

Jak zjistit nedostatek hořčíku?

Nedostatek hořčíku lze zjistit dvě způsoby. Buď je možné změřit jeho hladinu v krvi. Ovšem tento výsledek nemusí být zcela přesný, jelikož hořčík je přítomen hlavně v buňkách. A druhou možností je identifikovat nedostatek hořčíku podle určitých příznaků, jako je nervozita, podrážděnost, pocit únavy, svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, nevolnost či dokonce zvracení. V horším stádiu nedostatku se pak může objevit i necitlivost, svalové křeče či srdeční arytmie.

Potraviny, které hořčík obsahují

Pochopitelně nejlepší variantou je doplnit hořčík do těla stravou. Preferovat bychom v takovém případě měli domácí kuchyni založenou na čerstvých produktech. Zpracování potravin má totiž tendenci významně snižovat obsah hořčíku ve výrobcích. Ve stravě by pak neměly chybět ani celozrnné výrobky. Mezi potraviny bohaté na hořčík se dále řadí například sušené nebo dehydrované mořské řasy, ořechy a olejnatá semena, některé druhy ovoce a zeleniny (zejména například špenát, artyčoky, banány, maliny, sušené meruňky, třešně apod.)., dále pak některé druhy koření a sušené byliny (bazalka či například kmín), kakao, měkkýši a některé ryby (například ústřice).

Je důležité jíst potraviny bohaté na hořčík

V neposlední řadě pak minerální vody s obsahem hořčíku. Naopak zcela vyhnout bychom se měli konzumaci kávy, čaje a alkoholu. Tyto produkty totiž zhoršují vstřebávání hořčíku v trávicím traktu. 

Užívání hořčíku ve formě potravinových doplňků

Na trhu je k mání obrovské množství hořčíku, mnoho druhů, mnoho výrobců a rozličné cenové hladiny. Jak se tedy vyznat v tom, který je nejlepší právě pro nás? Je třeba zjistit, kterou formu daný produkt obsahuje. Mezi ty nejlépe vstřebatelné formy hořčíku patří například citrát hořečnatý, laktát hořečnatý a chlorid hořečnatý. Naopak mezi nejméně vhodné formy se řadí oxid hořečnatý, uhličitan hořečnatý či síran hořečnatý. Jde o formy hořčíku, které mají nízkou vstřebatelnost i účinnost. Tyto formy hořčíku je možné využít například jen do koupele, kde se vstřebávají přes celou plochu pokožky těla, nikoliv jen v trávicím traktu. Až budete hořčík kupovat, ptejte se ideálně po formě citrátu, malátu, chelátu, treonátu nebo orotátu. Jde o nejvhodnější a nejlépe vstřebatelné formy hořčíku.

Hořčík a jeho bezpečné užívání

Hořčíková kúra nemusí být jen krátkodobá, ale rozhodně je třeba udělat si po určité době v užívání pauzu. Hořčík je většinou doporučeno užívat mezi 1 a 3 měsíci. Užívat jej můžeme nejen preventivně, ale i ve chvíli, kdy potřebujeme srovnat hladinu hořčíku v těle. Je však důležité rovněž vědět, že užívání hořčíku se nedoporučuje při selhání ledvin a při užívání některých léků. Pokud si nejste s čímkoliv jistí, pak se určitě poraďte se svým lékařem nebo ještě lépe s farmaceutem.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Hořčík: Zajistí pevné nervy, silné svaly a zdravé kosti. Jak jej do těla co nejlépe dostat?

RE: Hořčík: Zajistí pevné nervy, silné svaly a zdravé kosti. Jak jej do těla co nejlépe dostat?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.