Nedostatek železa v krvi: 7 příznaků, podle kterých poznáte, jak jste na tom
Železo v krvi chybí až třetině lidí mezi 20. a 50. rokem života. Respektive mají nízkou hladinu železa v krvi. Což už je, dle lékařů, klasifikováno jako nedostatek železa. Příznaky se dostavují plíživě a často nás ani nenapadne, že by se nedostatek železa v krvi mohl týkat právě nás.
Nejohroženější skupinou jsou především starší lidé, vegani a vegetariáni. Avšak v dnešní době, kdy mnoho lidí jí nevyváženou stravu, se může nedostatek železa týkat prakticky každého. Pokud je železo v krvi na nízké úrovni, mohou za to obvykle právě nevhodné stravovací zvyklosti.
Železo v krvi: K čemu je dobré?
Železo v krvi patří mezi takzvané mikrobiogenní prvky, což jsou ty, které tvoří obvykle méně než 0,005 % hmotnosti těla. Přesto je jejich přítomnost pro fungování organismu velmi důležitá. Proto je nedostatek železa takový problém. V lidském těle se nachází asi 3-4 gramy železa, z toho 60-70 % v molekulách hemoglobinu a v erytrocytech. Asi 10 % železa se uchovává v myoglobinu svalů a asi 5 % využívají některé centrální enzymy. Úkolem hemoglobinu a myoglobinu je vázat kyslík, který tělo využívá k různým metabolickým procesům. Enzymy regulují metabolismus v buňkách těla spalováním uhlohydrátů a lipidů na energii. A bez enzymů by lidské tělo nebylo schopné života. Tedy velmi zjednodušeně řečeno – bez železa nelze dýchat.
Železo v krvi: Kde se ukrývá?
Lidské tělo je schopno vytvářet některé vitamíny, nedokáže však vyrobit žádné minerální látky, mezi které patří i zmiňované železo – tyto látky naše tělo čerpá především z potravy. Jeho doporučená denní dávka je pro dospělého 20 mg (minimální denní příjem železa nezbytný pro červenou krvetvorbu je 10-15 mg), u dětí ve věku 1-10 let je to méně, asi 14 mg. Naše tělo získává železo výhradně stravou. Hlavním zdrojem železa je maso, především vnitřnosti jako játra, srdce a slezina. Dalšími zdroji jsou pak luštěniny, listová zelenina a některé druhy ovoce jako například jahody.
Nedostatek železa – co nám hrozí:
- U dospělých se nedostatek železa projevuje nejčastěji jako anémie, tedy chudokrevnost.
- Železo v krvi působí také na růst tkání, imunitní systém, odolnost proti únavě, či kvalitu pokožky, vlasů a nehtů.
- U dětí, které potřebují růst, může dojít k poruše růstu kostí a retardaci růstu svalů.
- Nedostatek železa se také může projevit ve schopnosti organismu regulovat tělesnou teplotu i v omezení metabolismu energie v nervech a tím také v oslabení jejich funkcí.
Nedostatek železa – příznaky:
- Bušení srdce, dušnost
- Syndrom neklidných nohou
- Zimnice či neustálý pocit chladu
- Bolest hlavy nebo závratě
- Bledá pokožka
- Nadměrná únava nebo vyčerpání organismu
- Křehké nehty, suché vlasy a kůže
Nedostatek železa: Jak srovnat jeho hladinu?
Schopnost těla absorbovat železo je silně závislá na stravovacích zvyklostech. Nejlépe se železo ve střevech získává z masa a vnitřností (až 20 % obsaženého železa), absorpce železa ze zeleniny, brambor a rýže je nižší a činí přibližně 2-5 %. Avšak i v evropských zemích, kde je konzumace masa vyšší, například ve Skandinávii, výzkumy zjistily, že děti získávají pouze 70-80 % doporučovaného množství železa. Opatrně musíme zacházet také s mléčnými výrobky, kávou, kakaem, čajem nebo šťavelany – zhoršují totiž vstřebávání železa.
Nedostatek železa můžeme doplnit z vhodných potravin
- nejvíce železa obsahuje maso a vnitřnosti
- nedostatek železa pomůže srovnat i melasa, ořechy, fazole, čočka, brokolice, špenát, pivovarské kvasnice, meruňky, obilné klíčky a seznam.
- i některé byliny obsahují železo – například kopřiva, zázvor nebo pampeliška (především pampeliškové listy)
- železo v krvi pomohou srovnat i vejce – zejména tedy jejich žloutek
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku