Nedostatek železa: Jak ho poznat a jak ho řešit?
Bledé líce, kterým už nepomáhá ani tvářenka a únava, která lze jen těžce překlenout. To jsou charakteristické příznaky nedostatku železa, tedy chudokrevnosti či anémie. Nedostatek železa trápí až 20 % žen a přibližně 5 % mužů. Železo je stopový prvek, který je v našem organismu nepostradatelný, neboť se podílí na jeho zdravém chodu. Hladinu železa bychom si měli hlídat. Jak poznat nedostatek železa a jakým způsobem ho případně řešit?
Nedostatek železa: Kde všude je železo nepostradatelné?
Hlavním úkolem železa je podíl na tvorbě červeného krevního barviva (hemoglobinu). To je bílkovina, která je obsažená v červených krvinkách a pomáhá při procesu okysličování krve. Jinými slovy, červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. Další, ne tak často zmiňovanou funkcí železa je, že jako součást cytochromů podmiňuje přenos elektronů v dýchacím řetězci.
Nedostatek železa: Příčiny
Nejčastěji trpí nedostatkem železa ženy. Důvod je prostý – menstruace, během které spolu s krví ztratí určité procento železa. Proto se i s menstruací spojuje únava. Za nedostatkem železa však stojí i špatné nebo nevhodně zvolené stravovací návyky (zejména ženy v období menopauzy by se v tomto směru měly hlídat), gynekologické operace, zánětlivé onemocnění střev anebo také třeba nekvalitní dýchání.
Nedostatek železa: Hlavní projevy
- Únava – jedná se o únavu, která nesouvisí s aktuální situací (jednoduše chodíte spát včas, nejste výrazně ve stresu ani jste zrovna nepopíjeli s přáteli). I po dlouhém, objektivně kvalitním spánku se jednoduše necítíte nasyceni a mohli byste si klidně jít zase lehnout. Únava způsobená nedostatkem železa je těžká. Pokud vyloučíte přicházející nemoc, pak za únavou může stát právě nedostatek železa. Důvodem je nedostatečně okysličení tkání.
- Nekvalitní bledá pokožka – zatímco někdo svou pleť „bělí“ pomocí speciální kosmetiky, nedostatek železa v organismu ji vybělí za vás. Problém je, že pokožka vypadá opravdu nezdravě, někdy má dokonce žlutavý nádech. Navíc je pokožka suchá, zhoršuje se kvalita vlasů, dokonce mohou začít vypadávat a lámou se nehty.
- Silná menstruace – na intenzitu menstruace má vliv řada faktorů, pakliže však krvácíte velmi intenzivně několik dní, pak „něco“ není v pořádku.
- Bolest hlavy – zejména v současné době mohou tyto projevy být zaměňovány za atak viru, nicméně k nedostatku železa patří právě i bolesti hlavy (těžká hlava), opět je na vině nedostatek kyslíku, které způsobí otoky mozkových arterií
- Zadýchávání – i když máte svaly pěkně vykreslené a netrpíte nadváhou, může se i po relativně krátké zátěži objevit zadýchávání, najednou „ztratíte dech“
- Kolísání srdeční činnosti – atypické bušení srdce anebo píchání u srdce mohou být příznaky toho, že vaše krev není tak docela v pořádku
Co je u železa normální
O tom, jaká je „správná“ denní dávka železa se vedou neustálé diskuze. V současné době se ustálilo doporučení, kdy ženy ve věku mezi 19 a 50 lety (aktivní ženství, probíhající menstruace) potřebují 18 mg železa/den. V těhotenství by se přísun železa měl zvýšit až na 27 mg. Naopak při kojení by mělo dojít ke snížení na 9 mg. Podobná dávka, 8 mg se doporučuje ženám po menopauze, kdy už nedochází ke ztrátám železa menstruačním krvácením. Mužům se doporučuj 14 mg/den.
Nedostatek železa: Jak jej doplnit
Nejpřirozenějším způsobem, jak doplnit železo je samozřejmě stravou. Nejvyšší dávky, kterými jsme schopni pokrýt i polovinu denní dávky je konzumace masa a vnitřností, dále také luštěniny (fazole, čočka), ovoce anebo ořechy a mandle. Vhodná je také brokolice, mořské řasy, špenát, celozrnný chléb… Je vždy nutné zvážit, jak svůj jídelníček poskládat, protože jednostranně zaměřená strava (třeba s cílem dodat tělu hlavně železo), může být ve finále zátěží. Zajímavostí je, že správné vstřebání železa do organismu zajistíte současnou konzumací vitaminu C. O jeho účincích bylo napsáno hodně, proto jen to základní: imunitní systém. Železo je naopak citlivé na šťavelany, kávu či velké množství vlákniny, které vstřebávání železa do organismu omezují. V případě, že sáhnete po doplňcích stravy, je vhodné zvolit tzv. hemové železo, které je součástí krevního barviva a lépe se vstřebává.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku