Minerály v kostce: Mangan by měl napomáhat rychlejšímu hojení

img

Mangan hraje v lidském těle poměrně důležitou roli. Podporuje správný vývin chrupavek a kostí. Napomáhá rychlejšímu hojení. Ovšem přesto, že patří mezi minerály, které jsou pro lidský organismu nezbytné, může být potencionálně i toxický.

Mangan se v přírodě nachází jako stříbrnošedý kov velmi podobný železu. Široké uplatnění nachází zejména v ocelářství. Pro živé organismy však patří mezi nezbytné minerály, ovšem při nadměrném přísunu nebo předávkování je toxický. Na to je třeba brát zřetel. Nachází se zejména v kostech, ale zásobovacími orgány jsou játra a ledviny.

Mangan: Manganum, Mn

Lidské tělo využívá mangan k výrobě energie a k ochraně buněk před poškozením. Tělo jej potřebuje pro silné kosti, reprodukci, srážení krve, ale i pro zdravý imunitní systém. Hlavní roli hraje zejména v krvetvorbě, kde je potřebný pro tvorbu hemoglobinu. Je součástí metabolismu cholesterolu a podílí se na správném vývoji pojivových tkání. Pečuje o vyrovnaný nervový systém. Je důležitý pro správný metabolismus cukrů, neb jeho nedostatek může zvyšovat riziko onemocnění cukrovkou. Odbourává cukry i tuky. Nezbytný je i pro správnou činnost mozku, pomáhá překonávat únavu a zlepšuje paměť. Pomáhá tělu lépe využít vitamín C. U chlapců v předpubertálním období se stará o správný vývoj i funkci pohlavních žláz, jakož i vývoj pohlavních buněk. Mangan se v každém případě řadí mezi antioxidanty, je totiž schopen chránit tkáně před poškozením volnými radikály.

Čtěte také:

Proč byste měli zařadit minerální vody do svého pitného režimu?

Kanadské borůvky: superpotravina, kterou si můžete sami vypěstovat

Využití ananasu v kuchyni

Minerály: Mangan a jeho přírodní zdroje

Doporučená denní dávka manganu je vyhláškou stanovena na 2 mg. Přičemž nejvyšší přípustné denní množství je 5 mg. Mangan se nejvíce nachází v ananasech a šťávě z ní. Najdeme jej však i v oříšcích a obilninách. Obsahují jej luštěniny, špenát a další listová zelenina či borůvky. Bohatá jsou na mangan celá zrna, především pak hnědá rýže, ovesné vločky a celozrnný chléb. Ukrývá se i ve škeblích, ústřicích a slávkách. Mangan obsahuje i spousta koření, například pepř. 

Minerály: Mangan a jeho nedostatek

Při nedostatku manganu není tělo schopno správně vstřebávat vápník, tudíž se mohou začít rozvíjet choroby z nedostatku tohoto prvku – osteoporóza, zvýšená kazivost zubů, křehké kosti a podobně.

Celozrnné pečivo ukrývá mnohé minerály, třeba i právě mangan

Nedostatek může mít na svědomí rovněž i změny v cévním systému organismu. Nedostatek manganu se může projevit i kožními vyrážkami a ztrátou barvy vlasů. U žen pak nedostatek manganu provází změny nálad a horší premenstruační syndrom i větší bolesti při menstruaci. Při dlouhodobém deficitu se pak dokonce zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Minerály: Mangan a jeho přebytek

Při nadměrném příjmu dochází k rozvoji manganizmu – poruchám centrální nervové soustavy podobným Parkinsonově chorobě. Akutní toxicita je relativně nízká a vyznačuje se především nervovými poruchami, poškozením jater, ledvin a může mít negativní účinky i na krvetvorbu. Dokonce může při dlouhodobém nadbytku dojít k zánětu plic.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.