Kešu ořechy – zdravá dávka hořčíku
Kešu ořechy se v české kuchyni vyskytují spíš méně než více. A to je škoda, neboť i v relativně malé dávce jsou schopny dodat do organismu řadu vyživujících látek. Ty prospějí tělesným pochodům i psychice. I kdybyste je „jen“ mlsali přinesou vám radost, zklidnění, pomohou s anémií anebo vysokým cholesterolem. A to je jen malý náznak, proč by kešu ořechy měly být součástí našeho jídelníčku. Jak kešu ořechy zařadit?
Kešu ořechy – energie v hrsti
Pokud si nasypeme kešu ořechy do hrsti, získáme asi 30g porci, která nám může pomoci s „chutí na něco“, dodá energii a zažene pocit hladu. Co taková porce obsahuje? Pokud držíte redukční dietu anebo si hlídáte svá sousta, jistě vás potěší, že energetická hodnota hrsti kešu ořechů se pohybuje okolo 733 kJ, zato obsahuje:
- zdravé tuky Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny (ano, ty, které podporují trávení, činnost mozku, srdce i imunitu),
- bílkoviny (zaručí pocit sytosti, vyživují a tvoří svaly),
- sacharidy, z toho jsou cukry jen mizivé procento (přejde nás chuť na sladké),
- vlákninu (podpora trávení),
- vápník (balzám pro naše kosti a svaly),
- hořčík (zklidňuje nervovou soustavu),
- vitaminy skupiny B (včetně B9 – kyseliny listové, B6 a B2)
- vitamin K – pozor by si měli dát lidé, které dlouhodobě užívají léky jako Warfarin, jež ředí krev, vitamin K může účinnost tohoto léku snižovat,
- zinek (podpora imunity i potence u mužů)
- železo (ocení zejména lidé trpící anémií) a
- řadu dalších vitaminů (vitamin C, vitamin E), stopových prvků a minerálů (jód, selen, měď, fosfor, draslík, sodík…).
Kešu oříšky – zdravotní účinky
Kešu ořechy patří mezi jednu z možných potravin, jež mají velmi pozitivní vliv na náš organismus. Navíc jsou opravdu chutné, hodí se na zmíněné mlsání, ale i do běžných jídel anebo zdravých zákusků. Jaký mají kešu ořechy, respektive látky obsažené v nich vliv na naše zdraví?
- Kešu ořechy pozitivně působí na nervovou soustavu. Mnoho směrů je označuje jako přírodní antidepresivum. Je to hlavně díky obsaženému hořčíku, který zmírňuje dopady stresu, nervozitu anebo úzkostné stavy. Kešu ořechy podporují i zdravý a kvalitní spánek.
- Regenerační funkce pro svaly a klouby. Dostatek bílkovin (proteinu) činí kešu oříšky skvělou potravinou pro ty, kteří pravidelně sportují. Bílkoviny totiž v těle mimo jiné podporují tvorbu a udržování svalové hmoty. Díky dostatečné regeneraci svalů se také přirozeně zvyšuje výkonnost.
- Rychlá mysl a lepší paměť. V oblasti mentálních funkcí přispějí kešu oříšky svými omega 3 mastnými kyselinami, jež podporují schopnost se soustředit, učit a zároveň udržují krátkodobou i dlouhodobou paměť v dobré kondici.
- Silné srdce. I v této oblasti se osvědčily Omega 3 mastné kyseliny, jež pomáhají nejen s bojem s cholesterolem, ale navíc přispívají k regulaci krevního tlaku a potlačují záněty. Svůj podíl má i draslík, vitamin E, B6 nebo B9 (kyselina listová).
- Aktivní imunita. Díky zinku i Omega 3 mastným kyselinám je podporována správná funkčnost naší obranyschopnosti.
- Kosti v kondici. Díky obsaženému vitaminu K se kešu ořechy hodí i jako součást prevence osteoporózy.
- Podporují hubnutí. Díky svému složení zrychlují a optimalizují chod organismu, což vede i k lepšímu trávení a vstřebávání živin. V těle se tedy nehromadí toxiny (vyloučí se) ani přebytečná voda, což pomáhá s úbytkem váhy.
- Krásná pleť. Nejen, že máte šanci být hubenější, ale s kešu oříšky i krásnější. Kešu ořechy totiž obsahují měď, jež hraje významnou roli při tvorbě pigmentu a kolagenu, jež je zodpovědný za pevnost a pružnost pokožky.
Pokud však chcete na zmíněné pozitivní dopady dosáhnout, musíte konzumovat kešu oříšky v přírodní podobě, nikoli solené nebo jinak ochucené.
Kešu ořechy recept – Krůtí prsa s kešu ořechy
Potřebujete (2 porce): 500 g krůtích prsou, 4 stroužky česneku, 3 cm oloupaného čerstvého zázvoru, ½ citronu, olivový olej, menší červená cibule, červenou a zelenou papriku, sójovou omáčku, čerstvý koriandr, 60 g opražených kešu oříšků
Postup: Nakrájejte krůtí prsa na nudličky, papriku na proužky, česnek a cibuli nadrobno. Rozpalte ideálně na wok pánvi (nebo na vyšší pánvi) trochu oleje a nechte zesklovatět směs cibule, česneku a zázvoru. Přihoďte maso a osmahněte. Osolte, zakápněte sójovou omáčkou (maximálně 3 polévkové lžíce) a přiklopte pokličkou. Po několika minutách, kdy se maso „potí“ přidejte papriky a nechte vše pod pokličkou změknout. Papriky lze přidat i později, pokud je máte rádi na skus. Mezitím si nakrájejte kešu oříšky a opražte je na troše oleje se špetkou soli. Jakmile je maso hotové, přidejte nasekaný čerstvý koriandr, kešu oříšky a pokapejte šťávou z citronu. Podávejte s rýží nebo rýžovými nudlemi.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku