Nedostatek hořčíku. Jaké jsou příznaky a jak zamezit špatnému vstřebávání živin?
Nedostatek hořčíku v těle dovede pěkně potrápit. Projevy nedostatku hořčíku připomínají totiž i mnohé závažné příznaky, které bychom si snadno mohli splést s vážným onemocněním, například s epilepsií nebo infarktem. Ostatně velký nedostatek hořčíku může i pseudoepilepsii nebo infarkt vyvolat. Proč nejčastěji trpíme nedostatkem hořčíku a jak si můžeme tento potřebný prvek doplnit do těla?
Nedostatek hořčíku – příznaky. Jak poznáme deficit?
Nedostatek hořčíku v těle se projevuje různě. Protože je především velmi důležitý pro správné fungování nervové soustavy, jeho deficit se projeví právě v této oblasti, a to mnoha nervovými příznaky. Pokud máme nedostatek hořčíku mohou se u nás objevit tyto projevy:
- třes, nervozita, křeče svalů, tiky a cukání víčka
- brnění a mravenčení různých částí těla
- tetanie (zvýšená nervosvalová dráždivost)
- podrážděnost, zvýšená citlivost na hluk a na změny počasí
- pocity slabosti a závratě, poruchy rovnováhy
- bušení srdce i vážnější srdeční potíže
- nespavost
- snížená chuť na sex
- pocit nedostatečného dechu nebo pocit zástavy srdce
- sevření hrdla, úzkostné stavy, panika
- deprese, agresivita, halucinace
Většina projevů nedostatku hořčíku se jednoduše zahrnuje pod pojem tetanie. Patří sem veškeré brnění, mravenčení, psychické projevy, záchvaty a křeče, které mohou člověka trápit chronicky, v různé míře, anebo ve formě silných tetanických záchvatů, které se podobají epilepsii nebo panickým atakám.
Příčiny nedostatku hořčíku
Mezi základní příčiny deficitu hořčíku nepatří jen jeho nedostatek v přirozené stravě. Jsou to především poruchy vstřebávání živin a také jeho obrovská spotřeba. Jakýkoliv stres nebo psychicky náročná situace spotřebuje opravdu velké množství hořčíku z organismu. Hořčík také značně spotřebovává zvýšená konzumace kofeinu (ať už kávy nebo silného čaje) a alkoholu. Poruchy vstřebávání živin pak souvisí s narušenou funkcí zaneseného střeva, s celiakií a také s potravinovými alergiemi a nesnášenlivostmi.
Kdo potřebuje vyšší příjem hořčíku?
Vysoké dávky hořčíku potřebují nejen sportovci, kteří trpí na křeče svalů, ale také ženy, a to jak v období PMS a samotné menstruace, tak také v době těhotenství a kojení, rovněž senioři a všechny osoby vystavené vysoké psychické a stresové zátěži, samozřejmě rovněž lidé s velmi nezdravým životním stylem a nesprávnou životosprávou.
Potraviny obsahující hořčík. Na co se zaměřit?
Při nedostatku hořčíku je vhodné zaměřit se ve stravě na potraviny bohaté na hořčík. Patří mezi ně například:
- ořechy a semena
- kakao
- banány
- luštěniny
- obilné klíčky
- ovesné vločky
- melasa
Jak doplnit hořčík do těla?
Při velkém nedostatku hořčíku nebo při poruchách vstřebávání hořčíku jen potraviny bohaté na tuto látku nestačí. V tomto případě můžeme doplnit hořčík také prostřednictvím suplementace a vhodných preparátů s vysokým obsahem magnézia. Můžete také vyzkoušet hořčík ve spreji nebo minerální koupele.
Doplňky stavy však v mnoha případech problém nevyřeší. Nedostatek hořčíku bývá často způsobený tím, že naše tělo jej neumí správně vstřebat. Zamezit špatnému vstřebávání minerálů a vitamínů, tedy i hořčíku, lze tehdy, pokud budeme mít zdravá střeva a nebude nás trápit dysmikrobie. K tomu nám může pomoci preparát od firmy Marion nazvaný Anti-Anti B pro obnovu střevní mikroflóry, a to v kombinaci s přípravkem Imunokomplex pro správnou funkci střev. Pokud hořčík doplňujete, ale příznaky deficitu přetrvávají, vyzkoušejte také informační sprej Col, který je určen přímo pro případy poruch vstřebávání živin.
Diskuse k článku
Hary