Bulgur je lehce stravitelná obilovina

Bulgur zahřeje a dodá energii: Recept nasladko a naslano

Předvařená nalámaná celozrnná pšenice, kterou z tureckého slova bulghur nazýváme v českém jazyce bulgur je výživnou, lehce stravitelnou verzí obilovin. Její příprava je rychlá a snadná. Chutná lehce po oříšcích a skvěle hodí se pro sladkou i slanou verzi jídel. Co všechno bulgur obsahuje a proč je pro naše zdraví přínosem?

Bulgur v kuchyni

Bulgur se nejčastěji používá v oblasti Středomoří a Středního východu. Jedná se o pšenici, která se vypere, usuší a rozdrtí na různě veliké kousky. K dostání je pak bulgur jemnější i hrubší. Záleží na vaší preferenci a touze zkoušet. Zatímco hrubší se hodí do kaší, salátů nebo jako příloha, jemnější se využívá zejména do nádivek, karbanátků, plněné zeleniny či do polévek. Výhodou bulguru je nejen jeho snadná a rychlá příprava, ale též fakt, že nenadýmá! Nejčastěji se bulgur připravuje vařením. V poměru 1:3 (bulgur:voda) jej vsypete do studené vody, kterou přivedete k varu a následně na mírném plameni vaříte bulgur pod pokličkou cca 10–13 minut (dle velikosti zrn). Při přípravě naslano přisypete na počátku ještě sůl, v případě verze nasladko dochutíte až následně (med/javorový sirup/agáve…). Doporučená dávka na dospělého je 3–4 polévkové lžíce syrového bulguru (cca 50–70 g).

Bulgur a zdraví

Jak již bylo řečeno, bulgur je lehce stravitelnou potravinou, která obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, vitaminy a minerální látky. Oproti jiným typům obilovin (např. bílé rýži) obsahuje výrazně více vlákniny a bílkovin, díky čemuž podporuje i naše trávení a dobrý stav střevního mikrobiomu. Bulgur je bohatý na vitaminy skupiny B, včetně vitaminu B9 ­– kyseliny listové, jež je doporučována zejména v období těhotenství. V bulguru můžete nalézt také vitaminy C, A a E, i když hodnoty nejsou zas tolik oslnivé. Mezi podstatné minerální látky patří železo, vápník, draslík, hořčík nebo zinek. Díky svým obsaženým látkám bulgur přispívá:

Čtěte také:

Sladká i slaná pohanková kaše

  • k dobrému fungování celého našeho metabolismu (dokonce metabolismus zrychluje),
  • k udržení optimální hladiny krevního cukru,
  • k dobrému stavu našeho srdce a cév,
  • ke zlepšení trávení (mimo jiné podporuje pravidelnost vyprazdňování, čímž zajišťuje i detoxikaci tlustého střeva)
  • pozitivně působí na nervovou soustavu (snižuje dopady stresu).

V neposlední řadě se bulgur využívá při redukčních dietách, neboť díky vysokému obsahu vlákniny navozuje pocit plnosti a díky „vhodným“ sacharidům a tukům dodává energii a minimalizuje stavy vlčího hladu.

Pozor: Bulgur obsahuje lepek (i když v menším množství než klasická pšenice), proto není vhodné pro lidi s celiakií nebo přecitlivělostí na lepek.

Bulgur lze připravit naslano i nasladko

Bulgur recept naslano: Tabouleh

V teplejších dnech je skvělou verzí pro rychlý oběd nebo lehkou večeři. V chladnějších dnech jej oceníte jako netradiční přílohu zejména k jehněčímu nebo hovězímu masu.

Potřebujete (2 porce): 140 g bulguru, 6 menších rajčátek, 1 šalotka, cca 40 g petrželky, 20 g čerstvé máty, šťávu z menšího citrónu, cca 5 lžic extra panenského olivového oleje, lžička soli.

Postup: Uvařte bulgur (poměr bulgur:voda = 1:3, cca 10–15 minut dle velikosti zrn, osolte na počátku). Během doby vaření nakrájejte rajčata na drobnější kousky, šalotku najemno a nastříhejte bylinky spíše nahrubo. Z uvařeného bulguru slejte případnou vodu navíc, poté vmíchejte olivový olej a postupně citronovou šťávu (raději ochutnávejte). Naposledy zamíchejte najemno nakrájenou šalotku, rajčata a bylinky. Nechte pár minut spojit chutě při pokojové teplotě a servírujte.

Další verzí je obohatit recept o řapíkatý celer, papriku nebo vařené houby.

Bulgur recept naslano: Kuličky z mletého masa s bulgurem

Tento recept můžete využít i v případě, že se chystáte na výlet. Získáte totiž skvělou svačinu v podobě výživově a energeticky vyvážených „kuliček“.

Potřebujete: 0,5 kg mletého masa (ideálně s převahou hovězího), 50 g bulguru, 1 vejce, menší cibule, 3 stroužky česneku, 50 g hladké mouky (lze využít i polentu nebo strouhánku), bylinky dle chuti (majoránka, petržel…), sůl, pepř

Postup: Uvařte bulgur doměkka. Mezitím smíchejte mleté maso s jemně nakrájenou cibulí, lisovaným česnekem, bylinkami, solí, pepřem, vejcem a moukou. Následně přidejte bulgur. Vytvořte kuličky, které umístíte na pečící papír a pečete cca 30 minut na 180 °C (upravte dle vlastností své trouby). Výsledná podoba je „dozlatova“.

Bulgur recept nasladko: Sladká kaše

Bulgur skvěle chutná i nasladko, kdy se nejčastěji jí jako zdravá snídaně, která dodá energii a zahřeje. Variabilita je obrovská. Základní recept je povařit bulgur (3 lžíce/osoba) s hrstí nakrájených ořechů. Vaříte pod pokličkou cca 12 minut (doměkka), přičemž na poslední 2 minuty přisypte lžičku skořice. Po odstavení přidejte kousek másla a lžičku medu.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
BigBar: Tyčinky pro výkon, zdraví i chuť
Společnost BigBar, potravinářská v…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...