Bulgur zahřeje a dodá energii: Recept nasladko a naslano
Předvařená nalámaná celozrnná pšenice, kterou z tureckého slova bulghur nazýváme v českém jazyce bulgur je výživnou, lehce stravitelnou verzí obilovin. Její příprava je rychlá a snadná. Chutná lehce po oříšcích a skvěle hodí se pro sladkou i slanou verzi jídel. Co všechno bulgur obsahuje a proč je pro naše zdraví přínosem?
Bulgur v kuchyni
Bulgur se nejčastěji používá v oblasti Středomoří a Středního východu. Jedná se o pšenici, která se vypere, usuší a rozdrtí na různě veliké kousky. K dostání je pak bulgur jemnější i hrubší. Záleží na vaší preferenci a touze zkoušet. Zatímco hrubší se hodí do kaší, salátů nebo jako příloha, jemnější se využívá zejména do nádivek, karbanátků, plněné zeleniny či do polévek. Výhodou bulguru je nejen jeho snadná a rychlá příprava, ale též fakt, že nenadýmá! Nejčastěji se bulgur připravuje vařením. V poměru 1:3 (bulgur:voda) jej vsypete do studené vody, kterou přivedete k varu a následně na mírném plameni vaříte bulgur pod pokličkou cca 10–13 minut (dle velikosti zrn). Při přípravě naslano přisypete na počátku ještě sůl, v případě verze nasladko dochutíte až následně (med/javorový sirup/agáve…). Doporučená dávka na dospělého je 3–4 polévkové lžíce syrového bulguru (cca 50–70 g).
Bulgur a zdraví
Jak již bylo řečeno, bulgur je lehce stravitelnou potravinou, která obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, vitaminy a minerální látky. Oproti jiným typům obilovin (např. bílé rýži) obsahuje výrazně více vlákniny a bílkovin, díky čemuž podporuje i naše trávení a dobrý stav střevního mikrobiomu. Bulgur je bohatý na vitaminy skupiny B, včetně vitaminu B9 – kyseliny listové, jež je doporučována zejména v období těhotenství. V bulguru můžete nalézt také vitaminy C, A a E, i když hodnoty nejsou zas tolik oslnivé. Mezi podstatné minerální látky patří železo, vápník, draslík, hořčík nebo zinek. Díky svým obsaženým látkám bulgur přispívá:
- k dobrému fungování celého našeho metabolismu (dokonce metabolismus zrychluje),
- k udržení optimální hladiny krevního cukru,
- k dobrému stavu našeho srdce a cév,
- ke zlepšení trávení (mimo jiné podporuje pravidelnost vyprazdňování, čímž zajišťuje i detoxikaci tlustého střeva)
- pozitivně působí na nervovou soustavu (snižuje dopady stresu).
V neposlední řadě se bulgur využívá při redukčních dietách, neboť díky vysokému obsahu vlákniny navozuje pocit plnosti a díky „vhodným“ sacharidům a tukům dodává energii a minimalizuje stavy vlčího hladu.
Pozor: Bulgur obsahuje lepek (i když v menším množství než klasická pšenice), proto není vhodné pro lidi s celiakií nebo přecitlivělostí na lepek.
Bulgur recept naslano: Tabouleh
V teplejších dnech je skvělou verzí pro rychlý oběd nebo lehkou večeři. V chladnějších dnech jej oceníte jako netradiční přílohu zejména k jehněčímu nebo hovězímu masu.
Potřebujete (2 porce): 140 g bulguru, 6 menších rajčátek, 1 šalotka, cca 40 g petrželky, 20 g čerstvé máty, šťávu z menšího citrónu, cca 5 lžic extra panenského olivového oleje, lžička soli.
Postup: Uvařte bulgur (poměr bulgur:voda = 1:3, cca 10–15 minut dle velikosti zrn, osolte na počátku). Během doby vaření nakrájejte rajčata na drobnější kousky, šalotku najemno a nastříhejte bylinky spíše nahrubo. Z uvařeného bulguru slejte případnou vodu navíc, poté vmíchejte olivový olej a postupně citronovou šťávu (raději ochutnávejte). Naposledy zamíchejte najemno nakrájenou šalotku, rajčata a bylinky. Nechte pár minut spojit chutě při pokojové teplotě a servírujte.
Další verzí je obohatit recept o řapíkatý celer, papriku nebo vařené houby.
Bulgur recept naslano: Kuličky z mletého masa s bulgurem
Tento recept můžete využít i v případě, že se chystáte na výlet. Získáte totiž skvělou svačinu v podobě výživově a energeticky vyvážených „kuliček“.
Potřebujete: 0,5 kg mletého masa (ideálně s převahou hovězího), 50 g bulguru, 1 vejce, menší cibule, 3 stroužky česneku, 50 g hladké mouky (lze využít i polentu nebo strouhánku), bylinky dle chuti (majoránka, petržel…), sůl, pepř
Postup: Uvařte bulgur doměkka. Mezitím smíchejte mleté maso s jemně nakrájenou cibulí, lisovaným česnekem, bylinkami, solí, pepřem, vejcem a moukou. Následně přidejte bulgur. Vytvořte kuličky, které umístíte na pečící papír a pečete cca 30 minut na 180 °C (upravte dle vlastností své trouby). Výsledná podoba je „dozlatova“.
Bulgur recept nasladko: Sladká kaše
Bulgur skvěle chutná i nasladko, kdy se nejčastěji jí jako zdravá snídaně, která dodá energii a zahřeje. Variabilita je obrovská. Základní recept je povařit bulgur (3 lžíce/osoba) s hrstí nakrájených ořechů. Vaříte pod pokličkou cca 12 minut (doměkka), přičemž na poslední 2 minuty přisypte lžičku skořice. Po odstavení přidejte kousek másla a lžičku medu.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku