Pohanka patří mezi bohatý zdroj rutinu

Pohanka: Potravina našich předků proti hemoroidům i oparům

Pohanka není výmyslem moderního zdravého stravování. Je to plodina, která se na našem území vyskytuje již od 12. století a od té doby tvořila součást každodenního jídelníčku zdejšího obyvatelstva. Postupně byla nahrazována jinými obilovinami. Problémem i darem pohanky je, že nesnáší chemikálie, proto lze pěstovat pouze na nekontaminovaných půdách. A to se modernímu způsobu hospodaření nehodí/nevyplácí. Co jsou další důvody, proč pohanku zařadit do našeho jídelníčku?

Pohanka a zdraví: V řadě zemí je považována za bylinu

Pohanka je bohatá na řadu pro náš organismus důležitých látek: mangan, hořčík, měď, selen, zinek, železo, dále pak vitaminy skupiny B (B1, B2, B6), vitamin C a E, kyselinu linolovou a linoleovou a další. V sušině semen nalezneme 50–70 % škrobu, obsahuje tedy poměrně vysoké procento kvalitních sacharidů. Pohanka je přirozeně bezlepková, může se tedy stát cenným zdrojem bílkovin pro lidi s citlivostí nebo alergií na lepek (celiaky). Je též cenným zdrojem vlákniny.

Mezi nejdůležitější látky, které pohanka obsahuje ve velkém množství je rutin (bioflavanoid), někdy označován jako vitamin P. Jedná se o antioxidant, který v kombinaci s vitaminem C prospěšně působí na naši obranyschopnost a zároveň posiluje (a vrací jim pružnost) stěny krevních vlásečnic (prevence kardiovaskulárních chorob). Jsou mu připisovány protizánětlivé účinky, podíl na snižování cholesterolu a údajně zpomaluje stárnutí organismu.

Čtěte také:

České superpotraviny vyčistí tělo a postaví vás na nohy

Mezi další látky, kterou pohanka obsahuje je lysin, která se používá jako účinná prevence herpetických virů (způsobují opary) nebo cholin, kterému se připisují regenerační schopnosti zejména u jaterních buněk.

Pohanka a zdraví: Kde může být prospěšná

  • Žilní a cévní onemocnění (chronické i akutní): metličky, křečové žíly či hemoroidy
  • Prevence kardiovaskulárních chorob (vč. snižování „špatného“ cholesterolu)
  • Snižuje riziko vzniku trombů (a následného infarktu či mrtvice)
  • Podílí se na regulaci krevního oběhu
  • Při častém krvácení z nosu či dásní, případně příliš silné menstruaci
  • Zánětlivé procesy všeho druhu
  • Působí prospěšně na funkce imunitního systému
  • Je vhodná při revmatických obtížích a artritidě
  • Posiluje potenci a chuť k intimním hrátkám

Pohanka je potravina, která zahřívá

Pohanka: Jak ji zařadit do jídelníčku?

Pohanka vypadá jako malé nahnědlé diamanty či pyramidy. Má charakteristickou vůni a chuť. Z tohoto důvodu ji řada lidí „odsoudí“ ještě před tím, než ji skutečně ochutná. Pohanka je však velmi variabilní a zařadit do jídelníčku ji můžete různými způsoby: pohanková kaše, příloha (například místo rýže), pohankové těstoviny, pohankové snídaňové vločky či pukance, pohanková mouka – například právě z pohankové mouky mají být připravovány typické francouzské palačinky „naslano“ (například se špenátem, kozím sýrem a sázeným vejcem).

Pohanka lze zamíchat i do zelných salátů, kam přidá tolik potřebné kvalitní sacharidy a bílkovinu. Pohankou můžete obohatit i zeleninový vývar místo zápražky. Pohanka může být i rychlou večeří: Stačí si k ní udělat trochu zeleniny (v zimních měsících spíše tepelně upravenou, v létě i syrovou), ale také osmahnout cibulku, česnek, vhodit bylinky dle chuti a přihodit trošku sýra. Anebo místo sýru kousek kvalitní slaniny či uzeného. Z pohankové mouky můžete stvořit i chutný chléb či buchty/koláče. Pokud chcete dokonalý koktejl prospěšných látek, kombinujte pohanku (rutin) s potravinami s vysokým obsahem vitaminu C (jahody, ananas, kapusta, zelený hrášek, květák, červená řepa…).

Příprava pohanky: Metod je více, ale tím nejčastějším způsobem je vložit propláchnutou a přebranou pohanku do vroucí osolené vody (poměr 3:1), povařte pod pokličkou cca 1 minutu, pak dejte přes hrnec utěrku, přikryjte pokličkou a nechte odpočívat cca 10–15 minut.

Pohanka zdravá potravina, ale…

Podle východních přístupů patří pohanka k potravinám, které náš organismus zahřívají. Je tedy vhodná zejména do období chladu (podzim, zima, předjaří). Neznamená to však, že bychom pohanku měli během zbytku roku vynechat, spíš nalézt takové kombinace, které náš organismus nezatíží (vyvážit potravinami, které naopak ochlazují). V parném létě totiž mohou citlivější jedinci pocítit „přehřátí“, na něž budou reagovat zvýšeným pocením. Nezapomeňme také, že dávka rutinu je v pohance opravdu vysoká, proto při citlivosti na tuto látku byste ji z jídelníčku měli spíše vyřadit. Signálem, že pohanka (resp. látky v ní) pro vás vhodná není je například kopřivka.

Pohanka a zdraví jinak

Zajímavostí může být, že se neloupaná pohanka (anebo její slupky), která není určena k jídlu, používá jako výplň zahřívacích polštářků.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Amunak, s.r.o. – bezlepkové potraviny
Společnost Amunak, s.r.o. se zabývá v…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.