Pohanka patří mezi bohatý zdroj rutinu

Pohanka: Potravina našich předků proti hemoroidům i oparům

Pohanka není výmyslem moderního zdravého stravování. Je to plodina, která se na našem území vyskytuje již od 12. století a od té doby tvořila součást každodenního jídelníčku zdejšího obyvatelstva. Postupně byla nahrazována jinými obilovinami. Problémem i darem pohanky je, že nesnáší chemikálie, proto lze pěstovat pouze na nekontaminovaných půdách. A to se modernímu způsobu hospodaření nehodí/nevyplácí. Co jsou další důvody, proč pohanku zařadit do našeho jídelníčku?

Pohanka a zdraví: V řadě zemí je považována za bylinu

Pohanka je bohatá na řadu pro náš organismus důležitých látek: mangan, hořčík, měď, selen, zinek, železo, dále pak vitaminy skupiny B (B1, B2, B6), vitamin C a E, kyselinu linolovou a linoleovou a další. V sušině semen nalezneme 50–70 % škrobu, obsahuje tedy poměrně vysoké procento kvalitních sacharidů. Pohanka je přirozeně bezlepková, může se tedy stát cenným zdrojem bílkovin pro lidi s citlivostí nebo alergií na lepek (celiaky). Je též cenným zdrojem vlákniny.

Mezi nejdůležitější látky, které pohanka obsahuje ve velkém množství je rutin (bioflavanoid), někdy označován jako vitamin P. Jedná se o antioxidant, který v kombinaci s vitaminem C prospěšně působí na naši obranyschopnost a zároveň posiluje (a vrací jim pružnost) stěny krevních vlásečnic (prevence kardiovaskulárních chorob). Jsou mu připisovány protizánětlivé účinky, podíl na snižování cholesterolu a údajně zpomaluje stárnutí organismu.

Čtěte také:

České superpotraviny vyčistí tělo a postaví vás na nohy

Mezi další látky, kterou pohanka obsahuje je lysin, která se používá jako účinná prevence herpetických virů (způsobují opary) nebo cholin, kterému se připisují regenerační schopnosti zejména u jaterních buněk.

Pohanka a zdraví: Kde může být prospěšná

  • Žilní a cévní onemocnění (chronické i akutní): metličky, křečové žíly či hemoroidy
  • Prevence kardiovaskulárních chorob (vč. snižování „špatného“ cholesterolu)
  • Snižuje riziko vzniku trombů (a následného infarktu či mrtvice)
  • Podílí se na regulaci krevního oběhu
  • Při častém krvácení z nosu či dásní, případně příliš silné menstruaci
  • Zánětlivé procesy všeho druhu
  • Působí prospěšně na funkce imunitního systému
  • Je vhodná při revmatických obtížích a artritidě
  • Posiluje potenci a chuť k intimním hrátkám

Pohanka je potravina, která zahřívá

Pohanka: Jak ji zařadit do jídelníčku?

Pohanka vypadá jako malé nahnědlé diamanty či pyramidy. Má charakteristickou vůni a chuť. Z tohoto důvodu ji řada lidí „odsoudí“ ještě před tím, než ji skutečně ochutná. Pohanka je však velmi variabilní a zařadit do jídelníčku ji můžete různými způsoby: pohanková kaše, příloha (například místo rýže), pohankové těstoviny, pohankové snídaňové vločky či pukance, pohanková mouka – například právě z pohankové mouky mají být připravovány typické francouzské palačinky „naslano“ (například se špenátem, kozím sýrem a sázeným vejcem).

Pohanka lze zamíchat i do zelných salátů, kam přidá tolik potřebné kvalitní sacharidy a bílkovinu. Pohankou můžete obohatit i zeleninový vývar místo zápražky. Pohanka může být i rychlou večeří: Stačí si k ní udělat trochu zeleniny (v zimních měsících spíše tepelně upravenou, v létě i syrovou), ale také osmahnout cibulku, česnek, vhodit bylinky dle chuti a přihodit trošku sýra. Anebo místo sýru kousek kvalitní slaniny či uzeného. Z pohankové mouky můžete stvořit i chutný chléb či buchty/koláče. Pokud chcete dokonalý koktejl prospěšných látek, kombinujte pohanku (rutin) s potravinami s vysokým obsahem vitaminu C (jahody, ananas, kapusta, zelený hrášek, květák, červená řepa…).

Příprava pohanky: Metod je více, ale tím nejčastějším způsobem je vložit propláchnutou a přebranou pohanku do vroucí osolené vody (poměr 3:1), povařte pod pokličkou cca 1 minutu, pak dejte přes hrnec utěrku, přikryjte pokličkou a nechte odpočívat cca 10–15 minut.

Pohanka zdravá potravina, ale…

Podle východních přístupů patří pohanka k potravinám, které náš organismus zahřívají. Je tedy vhodná zejména do období chladu (podzim, zima, předjaří). Neznamená to však, že bychom pohanku měli během zbytku roku vynechat, spíš nalézt takové kombinace, které náš organismus nezatíží (vyvážit potravinami, které naopak ochlazují). V parném létě totiž mohou citlivější jedinci pocítit „přehřátí“, na něž budou reagovat zvýšeným pocením. Nezapomeňme také, že dávka rutinu je v pohance opravdu vysoká, proto při citlivosti na tuto látku byste ji z jídelníčku měli spíše vyřadit. Signálem, že pohanka (resp. látky v ní) pro vás vhodná není je například kopřivka.

Pohanka a zdraví jinak

Zajímavostí může být, že se neloupaná pohanka (anebo její slupky), která není určena k jídlu, používá jako výplň zahřívacích polštářků.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 21. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 04. 2025
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 04. 2025
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je novoluní. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
HANAGRAIN J.T.J. s.r.o.: partner pro obchod se zemědělskými komoditami
Společnost HANAGRAIN J.T.J. s.r.o. se již od roku 1991…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

to jsem presne ted po precteni rekla manzelovi, celkem slusna spolecnost :)

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Půjčky s ručením na směnku i pro problémové zákazníky. Půjčka od fyzické osoby bez ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Půjčky s ručením na směnku i pro problémové zákazníky. Půjčka od fyzické osoby bez ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabízíme půjčky od 50 000 Kč do 24 000 000 Kč fyzickým osobám po celém světě, každ�...
Zobrazit všechna témata

5 chyb, kvůli kterým můžete snadno a rychle zničit váš vztah

Vztahy jsou křehké a i malá nedorozumění mohou způsobit jejich postupné rozpadání. Mnozí se však často dopouštějí chyb, které mohou mít okamžité a devastující následky. Od nedostatku komunikace po neschopnost r...

Jarní květiny ve váze: Tipy, jak je udržet krásné a čerstvé co nejdéle

Čerstvé květiny na jaře jsou symbolem ožívající přírody a radosti. Aby jejich krása vydržela co nejdéle, je důležité věnovat jim správnou péči. Poradíme vám, jak udržet čerstvé řezané květiny co nejdéle při živ...

Velikonoční recepty: Nejlepší tradiční i moderní pochoutky na sváteční stůl

Velikonoce jsou skvělou příležitostí k přípravě lahodných pokrmů. Svátečný menu musí vypadat i chutnat krásně. Ať už se chystáte na pečení mazance, beránka, jidášů nebo hledáte inspiraci na originální sváteční ...

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.