Protizánětlivé potraviny podpoří vaše zdraví

Protizánětlivé potraviny podpoří vaše zdraví

Protizánětlivé potraviny mohou naše tělo ochránit před vznikem chronického zánětu, který je svým průběhem pro organismus více zatěžující než zánět akutní. Proč tomu tak je? Záněty v akutní fázi dokážeme pozorovat a následně léčit, jelikož se projevují určitými příznaky. Zánět chronický je však jakýmsi tichým nepřítelem.

Čtěte také:

Přírodní antioxidanty a jejich vliv na funkci mozku

Svou fyzickou a psychickou kondici můžeme jednoznačně podpořit nejen pohybovou aktivitou, nebo relaxací, ale i vhodným typem stravy. Právě protizánětlivé potraviny jsou schopné udržet náš metabolismus a buněčný systém v kondici. Pomáhají mimo jiné i s obranyschopností organismu.

Protizánětlivé potraviny jako prevence zánětlivých procesů v těle

Nejprve si vysvětleme, co je to vlastně zánět. Definován je jako obranná reakce našeho těla. K té dochází v momentu, kdy jsme exponováni určitému patogenu. Nejčastější příčinou jsou tedy jakékoliv mikroorganismy nesoucí infekci. Mezi ně můžeme zařadit bakterie, viry a některé plísně. Určitý vliv na rozvoj zánětu má i vnější působení okolního prostředí, nebo vnitřní pochody v organismu. Protizánětlivé potraviny tyto procesy dokážou zmírnit, nebo působí preventivně, aby k nim vůbec nedocházelo. Mezi vnější a vnitřní příčiny vzniku zánětů tedy můžeme zařadit:

  • působení extrémních teplot (vysoká, nebo nízká teplota)
  • záření
  • těžká traumata (poranění orgánů a tkání, zlomeniny, popáleniny)
  • expozice alergenů
  • dlouhodobý a intenzivní stres

Akutní zánětlivý proces se dá vyřešit v řádech týdnů. Pakliže ale organismus oslabuje zánět dlouhodobý, který přejde do chronického stádia, může být vyvolávajícím faktorem celé řady závažných onemocnění. Těmi jsou například rakovina, diabetes, nebo ateroskleróza. Právě v tomto ohledu je velice důležitá prevence spojená s tím, že protizánětlivé potraviny zahrnete do svého pravidelného jídelníčku.

 protizánětlivé potraviny2

Protizánětlivé potraviny – jaké jsou nejlepší?

Všeobecně bychom měli volit ty protizánětlivé potraviny, které obsahují zdravé tuky, tudíž omega 3 mastné kyseliny, pak také vitamín A i D. Mezi ty nejvhodnější druhy patří:

  • Spirulina: což je vláknitá sinice s významnými antioxidačními vlastnostmi. Její původ lze hledat až v dalekém Japonsku. Dokáže lidský organismus skvěle pročistit. Spirulina patří rozhodně mezi nejsilnější protizánětlivé potraviny. Zakoupit ji můžete především ve formě sypké. Bohatá je na řadu vitamínů a minerálních látek, obsahuje také více než 50 % rostlinných bílkovin.
  • Paprika: je plná vitamínu C a pyšní se i vysokým podílem antioxidantů, účinný je zejména quercetin. Papriku tedy můžeme zařadit také mezi protizánětlivé potraviny, které organismus pomohou ochránit. Blahodárné jsou nejen papriky sladké, ale i pálivé. Například chilli papričky dokážou také potlačovat záněty, díky kyselině ferulové a kyselině sinapové.
  • Avokádo: mezi protizánětlivé potraviny jednoznačně patří. Z botanického hlediska se jedná o ovoce, mnozí lidé jej ale považují za zeleninu. Avokádo je samo o sobě v podstatě bez jakékoliv chuti, proto je využitelné jak v sladké, tak v slané kuchyni. Obsahuje draslík, fosfor, měď, hořčík, vitamín B3 a B5, C, E, K. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin je prospěšné hlavně pro kardiovaskulární systém a rovněž podpoří snížení cholesterolu v krvi. Preventivně zapůsobí mimo jiné i proti vzniku rakoviny.
  • Bobulovité ovoce: čímž se rozumí hlavně borůvky, jahody, nebo ostružiny. Tyto druhy ovoce totiž obsahují antokyany, což jsou účinné antioxidanty. Jedná se o protizánětlivé potraviny, jež pomohou posílit imunitu a zdraví vašeho srdce.
  • Brokolice: mezi protizánětlivé potraviny ji nesmíme zapomenout zařadit. Je v ní totiž obsažen takzvaný sulforafan. Ten přispívá k stimulaci enzymů a efekt má i při očistě organismu, jelikož je silným antioxidantem.
  • Čokoláda s vysokým obsahem kakaa: na závěr zcela jistě potěšíme milovníky sladkého a zaryté čokoholiky. Hořká čokoláda s minimálním podílem kakaa 70 % patří také mezi protizánětlivé potraviny. Díky obsahu flavonoidů má příznivé účinky na endotel, což je vnitřní výstelka lymfatických a krevních cév.

Protizánětlivé potraviny – další skvělé tipy

Výše uvedeným výčtem protizánětlivých potravin to ale zdaleka nekončí. Dalšími vhodnými druhy jsou například řepa, která je doslova detoxikační vzpruhou, díky obsahu betalinu, nebo batáty, sladké brambory, které dobře chutnají jak v salátech, tak v polévkách. Mezi významné protizánětlivé potraviny můžeme taktéž zařadit ananas (obsahuje enzym bromelin, vysoce účinný proti zánětům), řepíkatý celer, vlašské ořechy, lněná semínka, nebo zázvor. Do jídelníčku zařaďte i tučné ryby s obsahem omega 3 mastných kyselin, jako je losos, makrela, nebo sleď.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Farma Skupeč, s.r.o.: rostlinná výroba, chov drůbeže i skotu
Farma Skupeč se nachází přibližně 25 km od…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...