Je vám neustále zima a jste zimomřiví? Dejte si potraviny, které zlepší váš krevní oběh
Aby naše tělo mohlo správně fungovat, potřebuje optimální cirkulaci, tedy správné okysličení krve a její bezproblémový průtok celým tělem. Pokud celé hodiny jen sedíme nebo ležíme, je pravděpodobné, že tok krve organismem bude narušený. A i když se po nějaké době opět vrátí do normálu, může to vést ke zdravotním komplikacím. Díky konzumaci vhodných potravin však můžete těmto výkyvům snadno předejít.
Krevní oběh a oběhový systém
Oběhový systém je zodpovědný za transport krve, kyslíku i živin v těle. Ve chvíli, kdy se průtok krve do určitých oblastí těla sníží, začneme příznaky nedostatečného krevního oběhu pociťovat poměrně rychle. Mezi nejčastější příčiny narušení oběhového systému patří například onemocnění žil (křečové žíly) či tepen. Může totiž vést ke špatnému krevnímu oběhu v nohách a k vysokému krevnímu tlaku. A riziková je i cukrovka či obezita. U cukrovky to bývá obvykle způsobeno diabetickou neuropatií. V případě obezity jsou pak lidé nachylnější k potížím s krevním oběhem v případě dlouhodobějšího sezení nebo stání. Jejich organismus se nezvládá prokrvovat.
Příznaky narušení krevního oběhu
Permamentní zima a zimomřivost může být jedním z varovných příznaků, které bychom neměli brát na lehkou váhu. I když pochopitelně příčin může být v tomto případě celá řada. Velkou vinu na zimomřivosti mívá i systém hormonální. Že je krevní oběh narušený poznáme zcela jasně podle toho, že často pociťujeme v končetinách nebo jen v prstech pocit mravenčení nebo dokonce necitlivost. A objevit se může i pulzující nebo bodavá bolest. Výjimkou pak nejsou ani svalové křeče. I u křečí se však může jednat “jen” o nedostatek hořčíku nebo vitamínu B6. Jestliže nás tyto obtíže tráví často, pak je rozhodně na místě, aby jejich příčinu zjistil lékař.
Potraviny, které mohou upravit krevní oběh
Některé potraviny mohou prokazatelně zlepšit krevní oběh v celém těle. Je samozřejmě nutné, abyste takové potraviny v případě potřeby konzumovali co nejčastěji a pravidelně.
Zahřívací koření
Přes zimu mohou přijít vhod zahřívací druhy koření. Patří sem například hřebíček, skořice, kurkuma, zázvor, pepř a podobně. Skvělé je například i chilli koření, které zlepšuje fungování krevních cév, udržuje jejich zdraví a posiluje tepny. Je to silný stimulant. Zázvor pak, krom jiného, ještě čití krev a chrání tělo před poškození volnými radikály. A pepř je zase skvělým jedinečným prostředkem v případě, že vás obtěžuje zimomřivost a máte neustále pocit chladných končetin.
Ovoce
Mezi druhy ovoce, které dokáží dostat do pořádku krevní oběh, patří například ostružiny. Jejich pravidelná konzumace je jedním z nejlepších způsobů, jak krevní oběh zlepšit. Ostružiny v sobě ukrývají mnoho živin, které stimulují tvorbu nových krvinek a pročišťují krev. Skvělý je i meloun, neboť obsahuje lykopen, který pomáhá zlepšit krevní oběh díky antioxidačním vlastnostem. Mimochodem, přes zimu, kdy meloun ani v obchodech k dostání není, je možnost užívat doplňky stravy s lykopenem.
A vhodné mohou být i citrusové plody, které fungují jako antioxidant. Pomáhají totiž snižovat záněty v těle, čistí krev a zlepšují krevní oběh. A sáhnout se vyplatí i po avokádu, které je zdrojem aminokyseliny zvané l-karnitin. Ta zrychluje metabolismus, podporuje odbourávání tuků a zlepšuje krevní oběh.
Ořechy, obiloviny a čokoláda
Mezi ořechy hrají prim především mandle a vlašské ořechy, tedy pokud nám jde o krevní oběh. Oba tyto druhy jsou totiž bohatými zdroji antioxidantů. Krevní zásobení organismu podporují tím, že rozšiřují cévy. Z obilovin je pak skvělým doplňkem stravy oves. Co se krevního oběhu týče, dokáže zázraky. Má silně protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, pomáhá rozšiřovat cévy a tělo chrání před poškozením volnými radikály. A pokud je řeč o čokoládě, máme na mysli kvalitní hořkou. Je bohatá na flavonoidy, které mají vysoký antioxidační potenciál a zlepšují průtok krve.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku