Nejlepší byliny pro zdravý krevní oběh. Po čem žíly a cévy touží?
Zdravé žíly jsou nezbytné pro správně fungující krevní oběh. Pokud jsou žíly ohrožené, mohou se objevit zdravotní problémy. Křečové žíly, chronická žilní nedostatečnost nebo dokonce i hluboká žilní trombóza. Právě byliny i další přírodní prostředky mohou hrát významnou roli při podpoře a udržení zdravých žil.
Udržování optimálního krevního oběhu i zdraví žil je pro celkovou pohodu zásadní. Právě dobrá cirkulace je klíčem ke zdravému tělu a zajišťuje, že každá buňka v těle dostává kyslík a všechny nezbytné živiny, které potřebuje. Zároveň s tím je nezbytné i účinné čištění od odpadních produktů. Problémy s krevním oběhem mohou vést k mnoha zdravotním obtížím, včetně únavy, věčně studených končetin, žaludečních nevolností, bércových vředů, problémy s pamětí či aterioskleróze. Jak tedy o své žíly a cévy nejlépe pečovat?
Správný jídelníček pro žíly a cévy
Naše zdraví pochopitelně velkou měrou ovlivňuje to, co jíme. U žil a cév není vůbec třeba spekulovat, že by strava hrála méně důležitou roli. Právě strava je totiž jedním z nejdůležitějších bodů, na které bychom se měli zaměřit. Je důležité zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu. Patří sem celozrnné výrobky, ořechy, semínka, hrášek, fazole, fíky, švestky, avokádo, rajčata, brokolice, mrkev a další.
Červené víno na zdraví? Sklenka denně je prospěšná pro lidské srdce a cévy!
Domácí kaštanová mast: Účinná pomoc na otoky, křečové žíly i celulitidu
Minerály v kostce: Draslík zatočí s únavou či vyčerpáním. A pečuje o zdravé srdce
Nezbytné jsou rovněž bioflavonoidy. Což jsou sloučeniny, které dodávají ovoci a zelenině jejich barvu. A pečují právě o zdravé žíly i cévy. Zaměřte se proto na pestrobarevnou zeleninu i ovoce. Listová zelenina, jasně červené druhy zeleniny i ovoce, oranžové druhy ovoce či tmavě fialová zelenina. Dále pak také cibule, česnek, kakao i bobuloviny. A opomíjet nesmíte ani draslík. Jeho nedostatek má za následek nadměrné zadržování vody v těle. Zvětšuje se pak objem krve v cévách a na žilní chlopně jsou kladeny vyšší nároky. Hodně draslíku má například losos, tuňák, jogurty, pistáciové ořechy, mandle, datle, pomeranče, bílé fazole, čočka, listová zelenina nebo brambory.
Tradiční bylinky pro zdravé cévy i žilní systém
Rozmarýn
Klasická česká bylinka. Možná až příliš aromatická. Ale zase naprosto špičková pro zdravé žíly i cévy. Rozmarýn je vyhlášený svými blahodárnými účinky na krevní oběh. Je bohatý na antioxidanty, má protizánětlivé působení a pomáhá stimulovat průtok krve. Zlepšuje celkový krevní oběh a snižuje riziko mnohých onemocnění, například křečových žil. Krom toho pak sloučeniny obsažené v rozmarýnu pomáhají při tonizaci cév a celkově podporují jejich zdraví. Pravidelné užívání rozmarýnu může napomoci lepšímu prokrvování tkání, zlepší hojení a podpoří celkovou vitalitu.
Pohanka
Pohanku je možné konzumovat, ale také si z jejích slupek můžeme připravit čaj. Právě ten je hojně doporučován, pokud nás trápí nemocné žíly. Pohanka totiž obsahuje rutin, který účinné pomáhá posilovat žilní stěny. Aby však rutin dobře fungoval, je nutné podpořit jej vitamínem C. Tedy společně s pohankou zároveň konzumujte i potraviny bohaté na céčko nebo si dejte doplněk stravy s vitamínem C.
Skořice
Hřejivé koření, které je známé svým blahodárným působením na oběhový systém. Skořice pomáhá zlepšovat průtok krve do koronární tepny a pomáhá rozšiřovat cévy. Podle provedených studií je navíc skořice schopna regulovat cholesterol. Respektive snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zároveň zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Jako antioxidant je rovněž spojovaná s prevencí srdečních chorob.
Kajenský pepř
Využívá se především do pikantních pokrmů, neboť jim dokáže dát jedinečný šmrnc. Zároveň tím však také děláme hodně pro své zdraví. A to díky obsažené sloučenině nazývané kapsaicin. Ten může prokazatelně napomáhat průtoku krve rozšiřování krevních cév, čímž pomáhá udržovat zdravý oběh. Navíc má i termogenní účinek, díky kterému může pomoci urychlit metabolismus.
Routa vonná
Bylinka, která má spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Jedním z nich je právě i pomoc při cévních onemocněních. Routa zpevňuje a rozšiřuje cévy. Působí proti ateroskleróze, zabraňuje krvácení a dokonce jej staví. Hojně se používá v bylinářských čajích právě při zánětech žil.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku