Jmelí pro radost i léčení. K čemu je jmelí dobré a proč se pod ním líbáme?
Jmelí je v průběhu celého adventu snad na každém kroku. Rádi ho zavěšujeme do svých domů a považujeme ho odjakživa za symbol štěstí a vánoční pohody. Proč se zrovna tahle poloparazitická rostlina stala v předvánočním období tak oblíbenou?
Narozdíl od jiných rostlin, není jen tak nasbírat si vlastnoručně jmelí. Buď bychom museli vylézt až do korun stromů, kde roste. Nebo se domluvit s někým, kdo stromy zrovna kácí, jestli bychom si mohli přijít jmelí nasbírat. Jmelí se nejlépe daří především na ovocných stromech a na topolech i dubech. Občas se může objevit i na jehličnanech, především pak na jedlích a borovicích.
Sběr a následné zpracování jmelí
Pokud budete jmelí sbírat, pak ideálně za suchého počasí od prosince do konce února, kdy rostlina obsahuje nejvíce léčivých látek. Suší se pak ideálně sušičce při teplotě maximálně 40 °C. Nejrychleji se suší listy s krátkou částí stonku, ale je možné sušit i celou nať bez plodů zavěšenou v dobře větrané místnosti. Vždy ovšem počítejte s tím, že se kožovité listy jen těžko zbavují vody, takže je sušení poměrně dlouhodobé.
Líbání může vylepšit vaše zdraví. Víme, jak se líbat, aby to mělo pozitivní efekt
Dodržujete vánoční tradice i na talíři? Připomeneme, co byste si mohli přes svátky uvařit
Jedovaté nebo léčivé jmelí?
O jmelí se mezi laiky traduje, že je to jedovatá rostlina, což je samozřejmě pravda, ale i přesto se dá v malých dávkách užívat pro léčebné účely. Vzhledem k charakteru obtíží, na které se jmelí hodí, je třeba jeho užití vždy v každém případě konzultovat s lékařem, farmaceutem nebo odborným fytoterapeutem. Ti nám mohou pomoci s rozhodnutím, jestli je tato rostlina pro nás vůbec vhodná. Pokud už jmelí z nějakého pádného důvodu začneme užívat, pak vždy jen v malých dávkách a krákodobě.
Jmelí pro zdraví
Jmelí se často přidává do bylinných čajových směsí, které jsou určeny na vysoký krevní tlak. V takovém případě je dobré vědět, že jmelí se nikdy nevaří a vždy se připravuje jen louhováním. Klidně i za studena nebo ve vlažné vodě, kde se maceruje třeba i 24 hodin. Pro terapeutické účinky jsou vhodné i alkoholové tinktury. Ty si můžete připravit sami z několika polévkových lžic sušených listů zalitých alespoň 40% alkoholem. Byliny se louhují na tmavém místě tři až čtyři týdny, poté se tekutina přecedí přes filtrační papír nebo plátýnko a přeleje se do tmavé sklenice vybavené nejlépe kapátkem na dávkování.
Léčivé látky obsažené ve jmelí ovšem oceníme i v léčivých koupelích, které pomáhají při obtížích s pokožkou. Vnitřně se pak jmelí užívá také při obtížích s cévním systémem a se srdcem. U žen pomáhá v období klimakteria nebo v případě, že řeší neplodnost.
Jmelí a s ním spojené tradice
Zavěšování jmelí do obydlí není vůbec žádnou novinkou. Jmelí měli v oblibě už staří Keltové, kteří měli za to, že tato poloparazitická rostlina oplývá mystickou silou, zahání zlé duchy a přináší štěstí do dobu. Rozhodně také platí, že jmelí by mělo být vždy darované a výhradně jen s dobrými úmysly. Pokud by náhodou úmysl nebyl dobrý, pak by se to rychle obrátilo proti tomu, kdo takové jmelí daruje.
Líbání pod jmelím
Zakázat jmelí chtěli první křesťané, kteří jej považovali za něco až příliš ezoterického a temného. Doporučovalo se, aby se jmelí nevyužívalo ani jako dekorace. Naštěstí se tento zákaz příliš nedodržovat a jmelí se šířilo všude ještě více. Údajně první polibek pod větvičkou jmelí proběhl v roce 1784 v muzikálu. Tak o tom alespoň hovoří historie. V roce 1843 je pak líbání pod jmelím ztvárněno na ilustracích v první knižní verzi „Vánoční koledy“. Od té doby se pak už s líbání pod jmelím začala stávat oblíbená vánoční tradice.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku