Jmelí nesmí o Vánocích chybět. Líbáte se pod ním? Nebo jej využíváte pro jeho léčivé účinky?
Jmelí je nejen symbolem Vánoc, ale rovněž jde o cennou léčivku, která má v přírodní medicíně své pevné místo. A chybět nesmí ani ve svátečně vyzdobené domácnosti. Odjakživa je totiž jmelí považováno za symbol štěstí i vánoční pohody.
Jmelí bílé má jednu velkou nevýhodu – sami si jej jen tak volně nenasbíráme. Roste totiž až v korunách stromů. Nejčastěji se vyskytuje na topolech, stromech ovocných, dubech nebo i jehličnanech (zejména borovicích a občas i jedlích). Ideálně se tedy sbírá z pokácených stromů.
Jmelí z botanického pohledu
Jmelí je stálezelená křovitě rostoucí rostlina. I když se o něm traduje, že je jedovaté, nenechte se mýlit. Jak praví staré pravidlo – mnoho bylin je v malém množství lék, ve větším jed. U jmelí je tedy nutno na toto pomýšlet více. V každém případě je nutno podotknout, že nejde o rostlinu, která by se hodila pro preventivní užívání. Jmelí však v sušené podobě seženete i v lékárně. Vzhledem k charakteru obtíží, na které se jmelí hodí, je třeba jeho užití vždy bezpodmínečně konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, který nám sdělí, zda je tato rostlina vůbec pro nás vhodná. Všeobecně ovšem platí, že užíváme jen malé dávky a navíc pouze krátkodobě.
Malé vánoční dárky vám nemusí dělat velké starosti
Vánoce - zvyky a tradice na Štědrý den
Keltské Vánoce! Měli Keltové stromeček a kapra jako my dnes?
Poloparazitické jmelí
Jak už bylo zmíněno, jmelí je stálezelená dřevina, která roste na větvích hostitelské dřeviny, z jejíchž cévních svazků tento poloparazit čerpá vodu s rozpuštěnými živinami. Do koruny dřeviny se dostane ve formě lepkavých bobulí, které roznáší ptáci. Jakmile se semínko dostane na dřevinu, vyklíčí a vznikne nová rostlina. V publikacích o léčivých rostlinách se můžete setkat s různými názory, které se týkají sběru a užívání jmelí v léčitelství.
Někteří autoři nedoporučují sběr na topolu, ačkoli jiní zase tvrdí, že je právě na této dřevině jmelí nejúčinnější. Vnitřně se užívají listy s krátkými stonky, bobule jsou jedovaté. Jmelí lze užívat vnitřně ve formě nálevu, prášku, ale nejúčinnější je ve formě alkoholové tinktury. Nikdy nepřipravujte odvar vařením, léčivé látky obsažené v této rostlině jsou totiž ve vysokých teplotách nestabilní a varem se rychle ničí.
Jmelí a jeho léčivé účinky
Jmelí můžete objevit i v některých bylinných směsích určených na vysoký krevní tlak. Nejúčinnější léčivé látky obsahují alkoholové tinktury, které se připraví z několika polévkových lžic sušených listů zalitých pálenkou. Byliny se louhují na tmavém místě tři až čtyři týdny, poté se tekutina přecedí přes filtrační papír nebo plátýnko a přeleje se do tmavé sklenice vybavené nejlépe kapátkem na dávkování. Léčivé látky obsažené ve jmelí ovšem oceníme i v léčivých koupelích, které pomáhají při obtížích s pokožkou.
Sběr a zpracování jmelí
Pokud se přeci jen rozhodnete pro vlastnoruční sběr, pak jmelí sbírejte pokud možno za suchého počasí od prosince do konce února, kdy rostlina obsahuje nejvíce léčivých látek. Sušení probíhá na bylinářských sítech nebo v sušičce při teplotě maximálně 40 °C. Nejrychleji se suší listy s krátkou částí stonku, ale lze sušit celou nať bez plodů zavěšenou v dobře větrané místnosti. Vždy ovšem počítejte s tím, že se kožovité listy jen těžko zbavují vody, takže je sušení poměrně dlouhodobé.
Pomocník při závažných zdravotních komplikacích
Jmelí není vhodné užívat bez doporučení odborníka (ideálně farmaceuta či fytoterapeuta), přeci jen se hodí spíše na léčbu závažných onemocnění. Je to ale ideální léčivá rostlina i pro jedince, na kterých se podepisuje dnešní uspěchaný životní styl. Pomáhá při stresu, bolestech hlavy i nervozitě. Rozpouští vápenaté usazeniny v cévách a je nutné podotknout, že se celkově uplatňuje hlavně při obtížích s cévním systémem a srdcem samotným. Reguluje krevní tlak, což znamená, že příliš nízký tlak zvyšuje a naopak. Je to ideální léčivo proti srdečnímu infarktu a mozkovým mrtvicím. Zpomaluje dělení buněk, což se uplatňuje hlavně při některých typech rakoviny. Ženy jmelí ocení hlavně v období klimakteria nebo tehdy, když řeší neplodnost. Stejně tak stimuluje imunitní systém.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku