Co dělat, aby poinsettie neboli vánoční hvězda krášlila váš domov po celý rok?
Ve Francii jí říkají hvězda lásky, tedy „Étoile d´amour“. Ve své domovině bývá nazývána „Flores de Noche Buena“, tedy Květ svaté noci. Tato krásná rostlina má dokonce i svůj svátek – „Den poinsettie“, tematicky těsně před Vánoci 12. prosince, kdy se lidé touto květinou obdarovávají.
Jejím domovem je Mexiko a Střední Amerika, konkrétně pralesy, kde poinsettii najdete v mírných výškách, v oblasti podél pobřeží Pacifiku. Právě v její domovině ji Aztékové používali k tlumení horečky, získávali z ní červené barvivo k barvení textilií a také byla používána jako přísada do kosmetiky.
Zbarvení listů, kromě tmavě zelené a červené, může být i smetanové, světle zelené, oranžové, modré, růžové i mramorové. Pro nerozhodné byly vypěstovány dokonce i varianty vícebarevné. Pozor ale, barevné části květiny jsou opravdu pouze listy, respektive listeny, tedy odvozeniny pravých listů, ne okvětní lístky, jak by se právě kvůli jejich zbarvení mohlo zdát. A jak takto barevné listeny vznikají?
Vánoční hvězda je rostlinou tzv. krátkodenní, tedy takovou, jejíž kvetení je urychleno fotoperiodou kratší než jeden den. V konkrétním případě vánoční hvězdy je tma potřeba vždy alespoň 12 hodin v kuse po dobu pěti po sobě jdoucích dnů. Není to však tak, že byste květinu schovali do sklepa a po týdnu nalezly barevné vrchní patro listů. Krom požadavku tmy zároveň nutně musí mít dostatek světla, aby dosáhly listy dostatečné jasnosti zbarvení. Různorodost vánoční hvězdy není jen v barevných listech, ale také pestrost ve tvarech listů. Špička listů může bát ostřejší nebo zakulacená a celé listy mohou být také vlnkované. Poinsettia nabývá mnoha podob. Existuje až okolo sta kultivarů, tedy uměle vypěstovaných, či nalezených poddruhů.
Rozšíření rostliny do USA a Evropy
Její název - poinsettia - vznikl ze jména Amerického velvyslance v Mexiku Joela Poinsetta, který způsobil právě rozšíření této květiny z Jižní a Střední Ameriky, když ji, jakožto vášnivý botanik, dovezl do botanické zahrady ve Philadephii. Do Evropy se květina dostala počátkem 19. století, kdy ji dovezl přírodovědec Alexander von Humboldt. Právě zde ji pojmenoval ředitel botanické zahrady v Berlíně jejím botanickým názvem „Euphorbia pulcherrima“.
Pěstovat se začala v USA díky německému emigrantovi Paulu Ecke, který ji již tehdy prodával jako vánoční rostlinu. Syn Eckeho pokračoval v tradici a díky němu se vánoční hvězda začala prodávat v luxusních obchodech v Los Angeles, kde se stala hitem předvánočního období mezi Hollywoodskou smetánkou, prodávaná v květináčích na ozdobu vánočního stolu. V Evropě se, jako pokojová rostlina, v polovině 20. století začala rozšiřovat.
Legendy o vánoční hvězdě
V Mexiku, které je jejím domovem, se traduje legenda o důvodu rudé až krvavé barvě vánoční hvězdy. Poinsettii si zamilovala královna říše Aztéků. Milovala muže, který ji však podvedl. Když zjistila tuto zradu, puklo ji žalem srdce, a kapky její krve zbarvily květ její milované rostliny.
Dalším příběhem o vzniku vánoční hvězdy je příběh o dívce Marii, která chtěla donést dárek do kostela při oslavě narození Ježíše Krista. Chtěla uplést dečku, ale nepovedla se jí a styděla se ji donést do kostela. Když šla ke kostelu a bylo jí líto, že nemá žádný dar, uslyšela hvězdu osvěcující cestu, jak jí říká, že nezáleží na tom, co donese. Cokoli darované z lásky bude krásné. Marie proto běžela, utrhala první plevel, který viděla a utíkala do kostela. Když tam z pod pláště, vytáhla zeleň, najednou místo plevele, měla v ruce překrásnou rudozelenou rostlinu, právě vánoční hvězdu, která vyrostla také místo všeho plevele před kostelem.
Květ vánoční hvězdy
Květ samotný je velmi malý, ne příliš nápadný, umístěný v korunce barevných listů a nazývá se cynthia. Jedná se o malé zelenkavé či žlutavé struktury. Příroda tím opět dokazuje svoji dokonalost, kdy do vínku rostlině s nenápadným květem dala bujaré listy květ obklopující, tvořící dojem velkého, avšak falešného květu, aby si právě díky nim ke květu našel hmyz cestu.
Na co dávat pozor při nákupu vánoční hvězdy?
Když si vánoční hvězdu koupíte, nechte si ji pečlivě zabalit do papíru. Těžce nese nachladnutí a mohla by vám velmi rychle přestat dělat parádu. Při nákupu sledujte malý květ, o kterém píšeme výše, protože právě ten vám může prozradit, jak dlouho bude rostlinka krášlit domov. Barevné listy budou ještě dlouho krásné, pokud je květ ještě v poupatech. Pokud je květ již rozkvetlý nebo snad již i začíná odkvétat, tuto rostlinku si domů neberte. Znamená to totiž, že již velmi brzy barevné listy odkvetou, protože už nebudou mít důvod lákat na květ opylovače. Zároveň sledujte i listy, které by měly být výrazně žilkované a se sametovým povrchem.
Pokud budete chtít vánoční hvězdu pěstovat, ideálně kupte rostlinku s pěti až devíti stonky. Po příchodu domů neotálejte a hvězdu hned vybalte a nechejte rostlinku aklimatizovat v chladnější chodbě, než ji z venkovního chladu dáte do vytopeného pokoje. Dejte také pozor na to, pokud po vybalení rostliny mírně povadnou listy. Je to reakce na teplotní stres. V tuto chvíli rostlinu určitě nezalévejte, počkejte se zálivkou alespoň do druhé dne.
Pěstování vánoční hvězdy
Původem je ze středního Mexika, čili teplejších krajin, proto i ona sama potřebuje spíše teplejší klima. Ideálně by teplota v pokoji neměla být nižší než 20 °C. Pokud vám oknem táhne, jeho parapet nebude ideální místo pro vánoční hvězdu. Naopak dobře těsnící okna v blízkosti topení by mohla splňovat kombinaci tepla a dostatku světla. Pozor ale, nevystavujte poinsettii přímému slunci. Středně častá zálivka je nejlepší z odstáté, ani teplé, ani studené vody. Vánoční hvězda by neměla stát ve vlhkém ani vyschlém květináči. Občas ji také oroste rozprašovačem a jednou za čas použijte hnojivo na pokojové rostliny.
Pokud na květině začínají žloutnout a opadávat listy, zkontrolujte, jestli ji nemáte příliš blízko topení. Takováto reakce většinou nastává, pokud je květině příliš teplo, nebo je na ni v místnosti sucho. Opatrně také pokud máte doma někde průvan, do něj květinu určitě nestavte, nelíbilo by se jí tam a dala by vám to brzy najevo tím, že by byla celá povadlá. Dalším nebezpečím pro rostlinu jsou výpary z plynu. Pokud je tím zasažena, poznáte to podle vysychání a stáčení listů.
Ani vánoční hvězdě se bohužel nevyhýbají mšice. Pokud rostlinu napadnou, listy jsou lepkavé, pokroucené, ztrácejí barvu a jsou pokryté tímto zeleným hmyzem. Dokud mšic ještě není moc, můžete zkusit použít přírodní ochranné přípravky. Při vyšším výskytu je však třeba přistoupit k chemii.
Fatální je pro vánoční hvězdu listová viróza, kdy její listy působí jako mramorované. Bohužel, zde už není pro rostlinu žádná pomoc.
Dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy
Když vánoční hvězda odkvete, vzápětí také opadají barevné listy, které vábily hmyz k opylování. V tuto chvíli se z hvězdy stane vcelku obyčejná a nezajímavá květina. Ztráta barevných listů však rozhodně neznamená, že vám musí přestat zdobit byt. Protože je to trvalka, může vám dělat parádu mnoho let. Po Vánocích barevné listy opadají zhruba do dvou měsíců, pak postavte rostlinu na stinné místo, kde bude chladněji a nepřehánějte to se zálivkou. Nechte ji alespoň měsíc odpočinout. Ke konci zimy, zhruba v březnu, zařízněte výhony u středně velké rostliny klidně až o 10 cm. Při seříznutí buďte opatrní. Rostlina má ve stoncích mléko, které při poranění vytéká. Toto mléko je agresivní, a pokud máte citlivější pokožku, může vám ji popálit. Požití mléka může podráždit trávení a způsobit zvracení nebo také průjem. Prýštící mléko jednoduše zastavíte ponořením řezu do teplé vody. Není nutno se však bát, v nedávné době bylo prokázáno, že mléko není jedovaté. Pokud by mělo dojít k otravě dítěte, muselo by požít nereálné množství, zhruba 500 listů.
Na jaře je vhodná doba na přesazení vánoční hvězdy. Pamatujte, že s rostoucí venkovní teplotou je potřeba zvyšovat zálivku. Vánoční hvězda není nutně pokojovou rostlinou. Když teploty stoupnou nad zhruba 15 °C, je možné ji mít venku. Zhruba od května do teplého září vám tedy může krášlit zahradu nebo balkon, čerstvý vzduch jí prospívá.
A jak si zajistit krásně barevnou ozdobu domovu i další Vánoce? Ideálně rostlinu již zhruba od října alespoň na 12 hodin denně zatemňujte. Květinu přikryjte třeba papírovou krabicí. Důležité je dodržovat pravidelnost tohoto úkonu. Právě simulací delší noci a kratšího dne dojde ke tvorbě květů, která je zároveň doprovázena vytvořením barevných listů, jakožto lákadla pro opylovače.
Pokud chcete, aby vám byt zdobilo více květin, není třeba je kupovat, stačí nařízkovat tu jednu, kterou máte. Můžete tak využít jarní prořez k namnožení. Řízky dejte do sklenice s vodou, počkejte, až zakoření a zasaďte je do směsi drnovky, písku, listovky a zeminy.
I přesto, že u nás známe spíše květinku či keřík vánoční hvězdy, ve své domovině dokonce roste i jako stromovitá rostlina, která může dosahovat velikosti 50 centimetrů až dokonce 4 metrů.
Věříme, že i vám letos ozdobí domov krásná vánoční hvězda a snad díky našim radám bude i dlouho okrasou vašeho domova. Přejeme krásný adventní čas.
Diskuse k článku