Betlémská hvězda před Vánoci osvítí oblohu. Vrací se po 397 letech. Co její příchod věští?
Betlémská hvězda je mimořádně svítící úkaz na obloze, známý z Matoušova evangelia. Často je betlémská hvězda vykreslována jako kometa nad jesličkami, v nichž leží malý Ježíšek. Ale o kometu nejde. Betlémská hvězda je vlastně výjimečné seskupení hvězd, ke kterému došlo v historii zatím jen párkrát. A pokaždé mělo toto „zjevení“ následky.
Nad každým betlémem, který máme doma jako vánoční dekoraci, je betlémská hvězda vykreslena jako kometa. Avšak jako kometu ji poprvé ztvárnil italský malíř Giotto di Bondone až v roce 1304 na fresce Klanění pro padovskou kapli Scrovegni. Inspiroval se totiž průletem Halleyovy komety kolem země v září roku 1301. Do té doby se nad jesličkami malovala vždy jen hvězda bez ohonu. Jenže kometa vypadá zajímavěji, a tak se malířovo dílo uchytilo a betlémská hvězda se začala zobrazovat zkresleně.
Betlémská hvězda jako jedinečný úkaz
Betlémská hvězda byla k vidění naposledy před 397 lety, opět ji pak bude možno vidět až v roce 2080. Otázkou však zůstává, proč byla u Ježíšova narození vůbec vykreslena? Z historických pramenů vyplývá, že o kometu rozhodně jít nemohlo, žádná v letech kolem Kristova narození neletěla. Jistým vysvětlením by mohla být supernova, respektive výbuch vyhasínající hvězdy. Avšak ani o ničem takovém nemají historici zápisy. Nejpravděpodobnějším vysvětlením tak zůstává právě konjunkce několika nebeských těles v jedné linii. O tom už zmínky jsou. Betlémská hvězda, tedy konjunkce Jupiteru a Saturnu, však nenastala v roce nula, ale v roce 7 před naším letopočtem. Zatím jediné vysvětlení, které nebylo vyvráceno, nabídl před čtyřmi staletími Johannes Kepler.
Jupiter a Saturn jako betlémská hvězda
Právě seskupení Jupitera a Saturnu je historicky mnohem vzácnější než nějaká případná kometa. Obě planety jsou navíc velice jasné, úkaz tedy nelze přehlédnout. A letos se nám zjeví na obloze betlémská hvězda přímo v magické datum – 21. prosince, tedy přesně na zimní slunovrat. Jistou „předehrou“ bude o pár dní dříve setkání Měsíce s oběma planetami. K tomu by mělo dojít 16. a 17. prosince, vždy ve večerních hodinách. Stejné sblížení hvězd, jako bude letos, se naposledy objevilo v roce 1623. Jupiter i Saturn se k sobě přiblíží na 6 úhlových minut, což pro pozorovatele znamená, že obě planety prakticky splynou v jedno. A to je právě ona betlémská hvězda.
Věští betlémská hvězda něco špatného?
„Vidět na obloze jakýkoliv zvláštní světelný úkaz, není nic dobrého,“ říká astroložka, numeroložka a kartářka Lucie Bělínová. „Už ve středověku lidé věděli, že jakmile se něco takového objeví, musí se připravovat na hladomor, válku, případně morovou ránu. Betlémská hvězda v nich vyvolávala strach.“ Odvolává se při tomto tvrzení na historická data, která toto jednoznačně potvrzují. „Při svém posledním koncertu na obloze začala do několika málo let třicetiletá válka. Betlémská hvězda se tehdy objevila ve velmi nejisté době, chvíli po bitvě na Bílé hoře. Ta je ostatně dnes už zapsaná jako první bitva třicetileté války,“ upozorňuje odbornice. „Podobné seskupení bylo i v roce 1226. Potom se naplno rozjely další křižácké výpravy.
Vždy, když se v historii betlémská hvězda objevila, lidé se připravovali na velké změny. Ty však nikdy nenásledovaly okamžitě, ale postupně – až pár let po tom, co se betlémská hvězda objevila. Toto je historicky doložené,“ vysvětluje. A co nás čeká letos? „Konec světa rozhodně nebude,“ říká Lucie Bělínová, která tím odkazuje na mnohé nesmyslné články, které se začaly objevovat v souvislosti v betlémskou hvězdou. „Měli bychom se však nejspíš připravit na náročnější časy. Konjunkce Jupitera a Saturnu (tedy betlémská hvězda) proběhne právě na zimní slunovrat. Což je o to zajímavější,“ uzavírá povídání expertka.
Kdy a jak bude betlémská hvězda k vidění
Podle odborníků půjde o skutečně velkou a významnou událost. Betlémská hvězda bude viditelná pouhým okem, tudíž k jejímu sledování nebude potřeba dalekohledu. Ideální bude příroda bez světelných ruchů. A úplně nejlepší viditelnost bude na horách. Koukejte se na jihozápadní obzor. Už v 17 hodin bude dvojice planet – betlémská hvězda – dobře viditelná. Až do 18,30 byste neměli mít problém je nalézt, pak začne betlémská hvězda, respektive Jupiter a Saturn, zapadat. Pozorovat tento jev bude možné i o den později. Avšak to už se od sebe začnou obě planety postupně zase vzdalovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku