Zdobí vánoční hvězda váš byt? Poradíme, jak se o ni starat, aby vydržela co nejdéle
Vánoční hvězda neboli poinsettie nechybí na svátky snad v žádné domácnosti. Je populární po celém světě. Koncem roku se po celém světě prodává v milionech. Po Vánocích pak často bývá k vidění u kontejnerů na bioodpad v seschlé verzi. Přitom správnou péčí si ji můžete doma udržet třeba i několik let. Pokud jste si vánoční hvězdu koupili a rádi byste, aby vám vydržela déle než do Vánoc, přečtěte si, jak na to.
Vánoční hvězda pochází z Mexika a do USA ji dovezl v roce 1828 Joel Roberst Poinsett, tehdejší americký diplomat v Mexiku. Právě po něm je vánoční hvězda pojmenovaná. A také na jeho počest má vánoční hvězda svůj den. Tedy 12. prosince, v ten den J.R. Poinsett zemřel. Od té doby si vánoční hvězda získala srdce mnoha lidí po celém světě.
Vánoční hvězda a barevné odrůdy
Nejpopulárnější je vánoční hvězda v červené barvě. Ta žebříčku prodejnosti jednoznačně vévodí. Za ní se pak dlouhodobě řadí bílý kultivar. Populární jsou ale i dvoubarevné nebo skvrnité rostliny. Nebo růžová odrůda.
Vánoční kaktus a návod na správné pěstování aneb rozkvetlá krása pod stromeček
Netradiční vánoční dekorace: originální vánoční girlanda z papíru
Vánoční hvězda vyžaduje správnou péči
Nákup vánoční hvězdy
Vánoční hvězda bývá v supermarketu často umístěna přímo u vchodu. Někde dokonce i před obchodem. Krok obchodníka je logický - zákazník projde kolem, vánoční hvězda ho okouzlí a koupí si ji. Jenže pro květinu samotnou je to to nejhorší místo, kde může být umístěna. Vánoční hvězda, která je na chladném vzduchu nebo v průvanu rozhodně není ta, po které byste měli sáhnout. Průvan a teploty pod 12 stupňů ji nenávratně ničí, i když to na ní možná nebude na první pohled vidět. Rostlinu si také pořádně prohlédněte. Nesmí mít porušené nebo rozbité listy. Ani taková dlouho nevydrží. A dobré je zkontrolovat i zeminu. Jakmile je přemokřená nebo naopak suchá, rozhodně to není ta pravá, kterou byste měli kupovat.
Vánoční hvězda a správná péče
Vánoční hvězda není náročná rostlina, ale některé její požadavky na péči je nutné dodržet. Předně je třeba opatrně zalévat. Vodu nemá vánoční hvězda příliš v lásce. Nesmí ale ani vysychat. I nadměrné sucho by jí totiž mohlo velmi ublížit. Je proto třeba hlídat, aby půdu měla vždy jen mírně vlhkou. Bohatě postačí jen trochu zalít jednou týdně. Pokud je v blízkosti radiátoru, pak můžete zalévat častěji. Také menší vánoční hvězda bude vyžadovat častější zalévání, jelikož rychleji vysychá.
Ostatně nejlepším měřítkem správného zalévání jsou listy. Jakmile žloutnou a opadají, pak nezaléváte správně. Krom správné zálivky, vyžaduje vánoční hvězda také teplo (ideální teplota je 15-22 stupňů) a světlo (nejlépe okno orientované na jih). A v každém případě ji musíte chránit před průvanem.
Aby vánoční hvězda dlouho vydržela…
Chcete-li, aby vám vánoční hvězda vydržela i přes vánoce, budete se o ni muset dobře starat. V dubnu je dobré ji prořezat. Od jara do podzimu ji pak udržujte na nejchladnějším místě v bytě. Ideálně je pro ni vhodná teplota v rozmezí 15-18 stupňů. V žádném případě ji přes léto nedávejte ven. Horko a slunce by ji zničilo. Na podzim pak ale rostlinu umístěte zpět do tepla a na okno. V chladných měsících roku vyžaduje hodně denního světla. Ostatně právě světlo podpoří rozkvět červených květů. Co se hnojení týče, tak to vánoční hvězda většinou nepotřebuje. Pouze v případě, že by její listy začaly hnědnout nebo pokud se na nich začnou tvořit skvrny, pak rostlině můžete nějaké živiny přidat. Rozhodně to však nedělejte preventivně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku