Začíná vám opadávat vánoční hvězda? Prozradíme, jak přesadit pokojové rostliny i v zimě
Vánoční hvězda zdobí na nejkrásnější svátky v roce domovy většiny lidí. Jenže po svátcích vydrží už jen málo jedincům. Jednou z možností, jak prodloužit její život je přesazení do nové zeminy. Ideálně co nejdříve po tom, co si ji přinesete z obchodu. Poradíme vám, jak přesadit pokojové květiny, i vánoční hvězdu. A to i přesto, že jsme uprostřed zimy.
Jsme tak nějak naučení, že přesazování pokojových květin je vhodné jen na jaře nebo na podzim. Nutno však podotknout, že jde jen o něco zažitého, co vlastně ani nedává pořádný smysl. Přesazování pokojových květin je možné po většinu měsíců v roce. A pokud se ptáte, kdy a jak přesadit pokojové rostliny? A kdy je nejvhodnější čas, aby se přesadila vánoční hvězda, vězte, že právě teď.
Vánoční hvězda v nové zemině
Pokojové rostliny se rádi hrnou do větších nádob. Je jen málo těch, které si potrpí na velmi těsný „byt“. Vánoční hvězda mezi ně rozhodně nepatří. Jedním z důvodů, proč mnoha lidem nevydrží déle než na svátky je ten, že je zkrátka v těsném květináči ze supermarketu nebo zahradnictví utlačovaná a nevyhovuje jí to. Pokud jí nabídnete nové kvalitní bydlení, ráda s vámi vydrží třeba i několik let. Tedy jak přesadit pokojové rostliny?
Vánoční hvězda: Jak ji vybrat a starat se o ni, aby nám vykvetla i další rok?
Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?
Vánoční hvězda se chce rozrůstat
Větší nádobu vánoční hvězda ráda ocení. Získá díky ní větší množství půdy pro výživu kořenových systémů. Pokud tedy rostlina nyní potřebuje přesadit, ani chvíli neotálejte. Do jara by nemusela vydržet. A netýká se to pochopitelně jen vánoční hvězdy, ale většiny pokojových rostlin. Jedním ze znaků, že rostlina potřebuje nutně přesadit, jsou viditelné kořeny na povrchu květináče. Případně půda, která nevypadá úplně zdravě. Dalším znamením mohou být i kořeny, které prorůstají spodkem a obtáčí se kolem květináče. V tuto chvíli je skutečně nejvyšší čas rostlinu přesadit.
Jak přesadit pokojové rostliny?
Nejdůležitějším bodem je květináč. Krom toho, že by měl dekorativně zapadat do vaší domácnosti, musí velikostně vyhovovat vaší rostlině. Nikdy by neměl být příliš velký. Vždy volte jen takový květináč, který je jen o kousek větší než stávající. Raději přesaďte rostlinu třikrát do roka než jednou rovnou do hodně velkého. Pokojové rostliny ani vánoční hvězda to nemají rády a mohly by uhynout. Příliš velký květináč může totiž zadržet spoustu vody navíc a tím způsobit uhnívání kořenů. Tedy jak přesadit pokojové rostliny správně?
Rozhodně se u květináče ujistěte, že nádoby mají drenážní otvory, aby voda mohla protékat půdou ven. Na dno květináče je dobré dát nejprve větší kamínky, pak drobnější, a nakonec malou vrstvu písku. Teprve pak můžete nasypat zeminu. Používejte kvalitní zeminu se správným hnojivem, v květinářství vám rádi poradí, jaký druh pro jakou rostlinu zvolit.
Jak přesadit pokojové rostliny? Vánoční hvězda jde do nového
Vánoční hvězda se ráda přestěhuje do většího už teď, před svátky. Zejména, máte-li ji doma už déle. S přesazováním rozhodně neotálejte. Pojďme tedy na to. Jak přesadit pokojové rostliny?
- Opatrně vyjměte rostlinu ze stávajícího květináče. Nejspíš budete muset použít nůž, lžíci nebo naběračku na dort. Vyjměte ji skutečně opatrně, ať ji nepoškodíte.
- Pokud jsou kořeny stočené nebo srostlé, opatrně je roztáhněte a dejte mírně od sebe. Je-li potřeba, můžete je i mírně oříznout, ale skutečně opatrně a s citem. Dělá se to hlavně v případech, když jsou kořeny extrémně srostlé k sobě.
- Na dno květináče dejte drenážní vrstvu a následně trochu zeminy. Vánoční hvězda by měla „sedět“ uprostřed květináče, tak ji vycentrujte a zasypejte další zeminou.
- V žádném případe na zeminu netlačte, nechte ji spíše volně.
- Vánoční hvězda potřebuje ihned zálivku. Je potřeba okamžitě zvlhčit kořeny.
Počítejte také s tím, že vánoční hvězda (či jiná pokojová rostlina) může být po přesazení mírně „unavená“. Nedávejte ji proto několik dní na přímé sluneční světlo a pečujte o to, aby měla vždy vlhkou zeminu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku