Připravte si na rostliny přírodní postřiky

Máte nemocné pokojové rostliny? Vyrobte si snadno domácí postřiky, které účinně zabírají

I pokojové rostliny mohou být někdy nemocné. Při jejich pěstování bychom se ale měli vyhnout zbytečné chemii. Často je to totiž i zbytečné. Zkuste si vzpomenout na osvědčené metody našich předků, které mnohdy velice dobře fungují. Patří mezi například i výroba nejrůznějších odvarů, nálevů, výluhů a extraktů z bylin, díky kterým budou vaše pěstované rostliny zdravé.

Pokud pokojové rostliny pěstujete, jistě se tu a tam nějaký ten problém objeví. Tím problémem mohou být škůdci nebo choroby rostlin. V takovém případě můžete ihned sáhnout buď po chemickém prostředku z obchodu a pokojové rostliny ošetřit nebo se můžete vydat cestou alternativní. Tedy využít zálivku z rostlinných extraktů, odvarů, nálevů a výluhů. Ty jsou k rostlinám mnohem šetrnější a rovněž jim umí pomoci.

Přírodní ochranné prostředky pro pokojové rostliny

Mezi nejúčinnější prostředky patří bezesporu extrakty. Těmi můžeme dokonce mořit i osivo a sadbu. K jejich výrobě se využívá sušených rostlin, které se nakládají do alkoholu. Další možností je pak kvasný vodný výluh. Ten se připraví tak, že se jeden kilogram bylin necháme kvasit v deseti litrech vody. Můžeme vytvořit výluh, který necháme kvasit dva až tři týdny, nebo takový, kdy rostliny necháme kvasit pět dní na slunci a poté přefiltrujeme. Další možností je příprava odvaru. Rostliny tedy jednoduše povaříme ve vodě. A poslední možností je příprava nálevu, kdy čerstvé či sušené rostliny máčíme v horké vodě a louhujeme nejméně jeden den. Nálev používáme ihned, než dojde ke kvasnému procesu. 

Čtěte také:

Kvalitní aloe vera vyžaduje správnou péči už od výběru půdy pro pěstování

Pokojové rostliny mohou být v některých případech nebezpečím pro domácí mazlíčky. Jakým se raději vyhnout?

Pěstovat pokojové rostliny se vyplácí. Mohou vylepšit naše zdraví i psychický stav. Jak konkrétně pomáhají?

Pokojové rostliny se skvrnitými listy

Výbornou prevencí, ale i účinným lékem proti houbovým skvrnitostem listů poslouží prokvašený výluh z břízy bělokoré. Potřebovat budeme zhruba kilogram březových listů a klidně i kousků větviček. Ty zalijeme deseti litry vody. Je možné přidat i trochu kopřivy či přesličky. Kvašení výluhu trvá týden, po této době jej necháme ještě týden stát a následně můžeme aplikovat v poměru 1 : 5. Slupka plodů bude hebká, lesklá a svěží. Ovšem proti houbovým chorobám působí i celá řada dalších bylin. Využít se dá například extrakt ze semen koriandru setého nebo extrakt z šanty, která je účinná také na bakteriózy.

Na výrobu extraktu ze semen potřebujeme 200 gramů semen koriandru, která rozemeleme a necháme dva dny macerovat s 600 mililitry padesátiprocentního alkoholu nebo rostlinného oleje. Když si vzpomeneme, tak protřepeme, poté přefiltrujeme. Získaný extrakt můžeme smíchat s dvaceti mililitry tekutého mýdla. Pro postřik děláme desetiprocentní roztok. 

Proti plísni šedé, bakteriálním skvrnitostem a padlí lze využít extrakt z kvetoucí natě pelyňku. 250 gramů suchého pelyňku necháme macerovat za občasného míchání s jedním a půl litrem 40-50% lihu. Po dvou dnech přefiltrujeme. Pro postřik ředíme s vodou na desetiprocentní roztok. Podobným způsobem můžeme připravit i extrakt z afrikánu, který je vynikajícím preventivním postřikem.

Přeslička jako účinné přírodní léčivo pro pokojové rostliny

Přeslička rolní se dá využít proti celé řadě nemocí rostlin. Ať už jde o houbové choroby, například strupovitost, rez, padlí, monilióza, kadeřavost broskvoně a listové skvrnitosti, nebo o černou skvrnitost růží, bakteriální vadnutí a bakteriální černání stonků brambor. Výborným receptem je příprava odvaru, kdy potřebujeme jeden a půl kila čerstvé rostliny, kterou zalijeme deseti litry vody. Necháme jeden den macerovat a poté hodinu povaříme.

I pokojové rostliny mohou "onemocnět"

Odvar necháme vychladnout, přecedíme a můžeme ihned použít. Pro prevenci či pro léčení již napadených rostlin stříkáme v poměru 1 : 5–10, nejlépe v maximálně týdenních intervalech. Zálivka tímto odvarem je také účinnou ochranou před půdními patogeny, které způsobují například padání klíčních rostlin. Sazenice můžeme nechat přes noc stát ve výluhu, zvýšíme tak jejich odolnost. 

Rozmarýn pro zdravé pokojové rostliny

Pro boj s chorobami můžeme využít také obyčejnou rozmarýnu. Na výrobu extraktu budeme potřebovat 200 gramů suchého rozdrceného rozmarýnu, který zalijeme 700 mililitry 50% alkoholu a necháme dva dny louhovat. Poté přefiltrujeme a můžeme přidat 10–15 mililitrů tekutého mýdla. Z extraktu je možno vytvořit šest až sedm litrů postřiku, který je vynikající prevencí proti plísním a padlí na rostlinách i plodech. Působí také proti housenkám motýlů a larvám mandelinky bramborové, mšicím a molicím.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...