Připravte si na rostliny přírodní postřiky

Máte nemocné pokojové rostliny? Vyrobte si snadno domácí postřiky, které účinně zabírají

I pokojové rostliny mohou být někdy nemocné. Při jejich pěstování bychom se ale měli vyhnout zbytečné chemii. Často je to totiž i zbytečné. Zkuste si vzpomenout na osvědčené metody našich předků, které mnohdy velice dobře fungují. Patří mezi například i výroba nejrůznějších odvarů, nálevů, výluhů a extraktů z bylin, díky kterým budou vaše pěstované rostliny zdravé.

Pokud pokojové rostliny pěstujete, jistě se tu a tam nějaký ten problém objeví. Tím problémem mohou být škůdci nebo choroby rostlin. V takovém případě můžete ihned sáhnout buď po chemickém prostředku z obchodu a pokojové rostliny ošetřit nebo se můžete vydat cestou alternativní. Tedy využít zálivku z rostlinných extraktů, odvarů, nálevů a výluhů. Ty jsou k rostlinám mnohem šetrnější a rovněž jim umí pomoci.

Přírodní ochranné prostředky pro pokojové rostliny

Mezi nejúčinnější prostředky patří bezesporu extrakty. Těmi můžeme dokonce mořit i osivo a sadbu. K jejich výrobě se využívá sušených rostlin, které se nakládají do alkoholu. Další možností je pak kvasný vodný výluh. Ten se připraví tak, že se jeden kilogram bylin necháme kvasit v deseti litrech vody. Můžeme vytvořit výluh, který necháme kvasit dva až tři týdny, nebo takový, kdy rostliny necháme kvasit pět dní na slunci a poté přefiltrujeme. Další možností je příprava odvaru. Rostliny tedy jednoduše povaříme ve vodě. A poslední možností je příprava nálevu, kdy čerstvé či sušené rostliny máčíme v horké vodě a louhujeme nejméně jeden den. Nálev používáme ihned, než dojde ke kvasnému procesu. 

Čtěte také:

Kvalitní aloe vera vyžaduje správnou péči už od výběru půdy pro pěstování

Pokojové rostliny mohou být v některých případech nebezpečím pro domácí mazlíčky. Jakým se raději vyhnout?

Pěstovat pokojové rostliny se vyplácí. Mohou vylepšit naše zdraví i psychický stav. Jak konkrétně pomáhají?

Pokojové rostliny se skvrnitými listy

Výbornou prevencí, ale i účinným lékem proti houbovým skvrnitostem listů poslouží prokvašený výluh z břízy bělokoré. Potřebovat budeme zhruba kilogram březových listů a klidně i kousků větviček. Ty zalijeme deseti litry vody. Je možné přidat i trochu kopřivy či přesličky. Kvašení výluhu trvá týden, po této době jej necháme ještě týden stát a následně můžeme aplikovat v poměru 1 : 5. Slupka plodů bude hebká, lesklá a svěží. Ovšem proti houbovým chorobám působí i celá řada dalších bylin. Využít se dá například extrakt ze semen koriandru setého nebo extrakt z šanty, která je účinná také na bakteriózy.

Na výrobu extraktu ze semen potřebujeme 200 gramů semen koriandru, která rozemeleme a necháme dva dny macerovat s 600 mililitry padesátiprocentního alkoholu nebo rostlinného oleje. Když si vzpomeneme, tak protřepeme, poté přefiltrujeme. Získaný extrakt můžeme smíchat s dvaceti mililitry tekutého mýdla. Pro postřik děláme desetiprocentní roztok. 

Proti plísni šedé, bakteriálním skvrnitostem a padlí lze využít extrakt z kvetoucí natě pelyňku. 250 gramů suchého pelyňku necháme macerovat za občasného míchání s jedním a půl litrem 40-50% lihu. Po dvou dnech přefiltrujeme. Pro postřik ředíme s vodou na desetiprocentní roztok. Podobným způsobem můžeme připravit i extrakt z afrikánu, který je vynikajícím preventivním postřikem.

Přeslička jako účinné přírodní léčivo pro pokojové rostliny

Přeslička rolní se dá využít proti celé řadě nemocí rostlin. Ať už jde o houbové choroby, například strupovitost, rez, padlí, monilióza, kadeřavost broskvoně a listové skvrnitosti, nebo o černou skvrnitost růží, bakteriální vadnutí a bakteriální černání stonků brambor. Výborným receptem je příprava odvaru, kdy potřebujeme jeden a půl kila čerstvé rostliny, kterou zalijeme deseti litry vody. Necháme jeden den macerovat a poté hodinu povaříme.

I pokojové rostliny mohou "onemocnět"

Odvar necháme vychladnout, přecedíme a můžeme ihned použít. Pro prevenci či pro léčení již napadených rostlin stříkáme v poměru 1 : 5–10, nejlépe v maximálně týdenních intervalech. Zálivka tímto odvarem je také účinnou ochranou před půdními patogeny, které způsobují například padání klíčních rostlin. Sazenice můžeme nechat přes noc stát ve výluhu, zvýšíme tak jejich odolnost. 

Rozmarýn pro zdravé pokojové rostliny

Pro boj s chorobami můžeme využít také obyčejnou rozmarýnu. Na výrobu extraktu budeme potřebovat 200 gramů suchého rozdrceného rozmarýnu, který zalijeme 700 mililitry 50% alkoholu a necháme dva dny louhovat. Poté přefiltrujeme a můžeme přidat 10–15 mililitrů tekutého mýdla. Z extraktu je možno vytvořit šest až sedm litrů postřiku, který je vynikající prevencí proti plísním a padlí na rostlinách i plodech. Působí také proti housenkám motýlů a larvám mandelinky bramborové, mšicím a molicím.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.