Chcete mít kytky v bytě, ale nemáte na ně čas? Vsaďte na rostliny, které přežijí i bez zalévání
Toužíte být obklopeni květinami, chcete mít z bytu zelenou zahrádku a máte kolem sebe rádi živé rostliny? Ale zároveň nemáte absolutně čas se o ně starat? Pak se budete muset zaměřit výhradně jen na rostliny s opravdu snadnou údržbou. Existují i takové, které u vás zvládnou žít bez pravidelné zálivky a na překážku jim nebude třeba ani nedostatek světla ve vašem obýváku.
Všeobecně rostliny vyžadují pravidelné zalévání, vyšší vlhkost vzduchu, světlo, občas hnojení a samozřejmě nějakou tu extra péči navíc, jako je otírání listů od prachu nebo odstraňování suchých listů. Jenže jestli na takové činnosti nejste založeni, nebaví vás to a zapomínáte i pravidelně zalévat, pak se budete muset spokojit buď s bydlením bez rostlin nebo se poohlédnout po takových, které vaši “nepéči” bez problémů zvládnou.
Rostliny, které přežijí bez zalévání: Bokarnea tlustokmenná
Říká se jí také sloní noha nebo koňská palma. Jde totiž o rostlinu, která na první pohled palmu skutečně připomíná. Chová se ale spíše jako sukulent. Vodu, kterou jí jednou za čas dáte, si totiž uloží do svého tlustého kmene. Tudíž zvládne s přehledem dlouhou dobu přežít bez vlhkosti. Ovšem pozor: rostlina sice potřebuje zalévání, ale nesnáší přelití. Jediné, za co by byla ráda, je světlo. Zvládne to sice i bez něj, ale nebude tak pěkně vypadat. Výhodou této rostliny jsou i poměrně malé kořeny. Klidně ji tedy můžete zasadit do mělkého květináče, přičemž většina cibulovitého základu bude z půdy vyčnívat.
Máte nemocné pokojové rostliny? Vyrobte si snadno domácí postřiky, které účinně zabírají
Kdy přesazovat pokojové rostliny a jaká péče jim svědčí v zimě?
Rostliny, které přežijí bez zalévání: Cykas japonský
Cykas možná budete znát i pod označením ságovníková palma. Její péřovité, tmavě zelené listy na vrcholu krátkého stonku dodávají rostlině výraznou texturu. Rostlina je často víc širší než delší a vašemu bydlení dodá tropická nádech. I když je řeč o palmě, není to úplně přesné označení. Jde o prastarou pravěkou rostlinu, která se palmě vlastně jen podobá. Má ráda vlhký vzduch a zalévání vyžaduje jen tehdy, když je půda na dotek suchá. Počítejte také s tím, že roste velice pomalu. S jejím pořízením by si to však měli rozmyslet majitelé domácích mazlíčků, tedy psů a koček, jelikož pro ně jsou všechny části rostliny toxické.
Rostliny, které přežijí bez zalévání: Kulkas zamiolistý
Vypadá velice luxusně a umí vyrůst i v poměrně velkou rostlinu. Díky tmavě zeleným listům, které se nádherně lesknou, byste si jej snadno mohli splést třeba i s nějakou umělou rostlinou. Právě kožovité olistění přispívá k její houževnatosti. Tlusté listy v sobě drží vlhost, tudíž je rostlina velice tolerantní k suchým podmínkám a vašemu sporadickému zalévání. Vodu rovněž ukládá i ve svých cibulovitých kořenech a zalévat bychom ji měli jen tehdy, pokud je půda zcela vyschlá. A kulkas má ještě jednu velkou výhodu: dokáže přežít i bez většího slunečního světla, skvěle se jí daří třeba jen pod zářivkami.
Rostliny, které přežijí bez zalévání: Tchynin jazyk
Seženete ji pod označením Sansevieria trifasciata neboli tenura. Její listy dostaly označení pro své dlouhé listy a velkou odolnost. Tchynin jazyk se hodí téměř do každého interiéru. Pravdou je, že tchýnin jazyk ocení více světla. Na druhou stranou je fakt, že poroste i bez něj. Sice pomaleji, ale poroste. A náročný není ani na zalévání. Prostě dáte rostlině napít až ve chvíli, kdy budete mít pocit, že už je půda opravdu hodně suchá. Jediným problémem je opět toxicita pro domácí mazlíčky.
Rostliny, které přežijí bez zalévání: Aglaonema
Péči o tuto rostlinu zvládne i naprostý začátečník. Rostlina vypadá nádherně. Má vzorované listy s různě barevnými skvrnami. Doma ji můžete umístit naprosto kamkoliv. Výjimečně bude tolerovat i slabé osvětlení a tudíž přežije i na místech, kde není dostatek slunečního světla. Na zahradě ji můžete umístit klidně i do stínu. A co se týče zalévání, zde postupujte velice opatrně. Vodu jí dejte teprve ve chvíli, kdy bude půda dostatečně suchá.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku