Kdy přesazovat pokojové rostliny a jaká péče jim svědčí v zimě?
Mnozí pěstitelé si často pokládají otázku – kdy přesazovat pokojové rostliny? Říká se, že nejvhodnějším obdobím je konec zimy/začátek jara, tedy v čase nového vegetačního období. Některé druhy rostlin je však vhodné přesadit klidně i před počátkem jara. Jak na to?
Otázka týkající se přesazování pokojových rostlin se ovšem netýká jen časového horizontu. Nutné je také rozpoznat, kdy zeleň skutečně změnu květináče a zeminy potřebuje. Obvykle to je tehdy, pokud kořeny rostliny evidentně vystupují ze stávajícího květináče, anebo vyrůstají z drenážních otvorů vespod nádoby.
Kdy přesazovat pokojové rostliny? Klidně i před počátkem března! Řiďte se snadným postupem
Jakmile již nyní zaregistrujete, že některé vaše pokojové rostliny potřebují přesadit, pusťte se s chutí do toho. Čeho se držet?
- Nový květináč pro pokojovou rostlinu by měl být širší nanejvýš o 5 cm. Pokud byste snad zvolili větší, může se v něm zadržovat voda, což ohrozí kořeny hnitím. Také myslete na to, aby měla nádoba vespod drenážní otvory na odtok přebytečné vláhy.
- Než začnete přesazovat pokojové rostliny, pořiďte si zeminu prvotřídní kvality, která je obohacená o hnojivo.
- Až budete mít doma nový květináč a zeminu, pusťte se do samotného přesazování pokojových rostlin. Hlínu jemně uvolněte od okrajů nádoby nožem. Poté rostlinu vyjměte a zkontrolujte kvalitu kořenů. Ty, které jsou extrémně stočené, poškozené nebo přichycené ke květináči jednoduše seřízněte.
- Na spod nového květináče nasypte zeminu (asi do třetiny) a teprve na ni posaďte pokojovou rostlinu – dokonale ji vycentrujte a zasypte tak, aby byly kořeny zcela zahrnuté a nádoba byla naplněna.
- Pokojovou rostlinu po přesazení mírně zalijte – ideálně vodu nalijte do odtokového tácku. Je potřeba navlhčit kořeny.
- Po přesazení pokojové rostliny počítejte s tím, že může upadnout do šoku. Není to nic neobvyklého. Jen je zapotřebí udržovat ji mimo přímé sluneční světlo + také udržovat rovnoměrně vlhkou půdu, než se rostlina zotaví.
Přesazování pokojových rostlin máte za sebou. Co dál? Při zimní péči se řiďte těmito kroky
Pokojové rostliny se automaticky přizpůsobují změně ročního období. Během zimy se tak jejich růst dramaticky zpomaluje. Pozornost však musíte věnovat zejména okolní teplotě a úrovni zavlažování:
- Své pokojové rostliny neumisťujte do blízkosti zdrojů tepla (například k radiátorům). Jejich listy by mohly žloutnout a opadávat.
- Pokojových rostlinám nesvědčí ani průvan – obzvlášť tedy v chladném období.
- Pokojové rostliny zalévejte v zimě střídmě. Platí obecné pravidlo, že stačí klidně i jednou za dva až tři týdny. Závisí to však i na druhu rostliny.
- Před zaléváním pokojových rostlin ovšem zkontrolujte vlhkost půdy (prstem). Snadno tak poznáte, zda zeleň vyžaduje vodu či nikoliv.
Jaké pokojové rostliny pořídit v zimě?
Přemýšlíte, že byste tuto zimu rozšířili zeleň ve svém bytě či domě? Žádný problém! Inspirovat se můžete našimi tipy! Skvělý bude například Gumovník neboli Ficus elastica, který je velmi houževnatou rostlinou – nesnáší však změny stanoviště. Parádu udělá v interiéru i tzv. Toulcovka s bílými květy, která je známá jako Spathiphyllum. Musíte ji ale ochránit před přímým sluníčkem, jinak začne vadnout. A do třetice – velmi nenáročnou pokojovou rostlinou je třeba i Chlorophytum (čili zelenec), které má tu úžasnou schopnost, že čistí ovzduší v bytě.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku