Pokojové rostliny mohou být v některých případech nebezpečím pro domácí mazlíčky. Jakým se raději vyhnout?
Pokojové rostliny dokážou skvěle zvelebit a oživit interiér jakéhokoliv domu či bytu. Bez zeleně je zkrátka domov tak nějak ponurý. Kromě jiného je zeleň v mnoha ohledech pro člověka prospěšná. A to nejen po psychické stránce, ale také té fyzické. S květinami se vám rozhodně bude lépe dýchat. Co ale domácí mazlíčci? Je to pro ně bezpečné?
Téměř každá druhá rodina v Česku vlastní nějakého domácího mazlíčka, nejčastěji tedy psa nebo kočku. I v tomto ohledu je tedy potřeba dbát na vhodný výběr pokojové rostliny. Nyní si povíme, jakým druhům byste se raději měli vyhnout (nebo je umístit na bezpečné místo), pokud nechcete ohrozit svého čtyřnohého kamaráda.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Cykas japonský
Mezi nebezpečné pokojové rostliny pro domácí mazlíčky se jako první řadí cykas japonský. Tato pro člověka atraktivní palma je velmi toxická (kvůli látce zvané cycasin) a pakliže by ji pes nebo kočka zkonzumovali i v malém množství, mohlo by to mít fatální následky. Mezi nejčastější příznaky otravy cykasem patří: zvracení, žloutenka, zvýšená potřeba tekutin, tvorba podlitin. Také dochází k selhávání jater a poruchám srážlivosti.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Alokázie
Mezi středně jedovaté pokojové rostliny patří exoticky vyhlížející alokázie. Ta pochází z čeledi áronovité, jež obsáhne až 79 podobných druhů. Jako oblast původu se uvádějí Himaláje. Tato rostlina se však vyskytuje i tropických a subtropických oblastech Asie, ve východní Austrálii a také v západním Pacifiku. K dostání je samozřejmě i v tuzemsku. Má až extravagantně vyhlížející listy, což může některé milovníky zeleně nebývale lákat. Pokud však chováte ve své domácnosti kočku nebo psa, buďte obezřetní. Požití této zeleně může způsobit domácím mazlíčkům tyto potíže: nadměrné slinění, zvracení, pálení tlamy a jazyka, potíže s polykáním.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Tlustice vejčitá
Mezi mírně jedovaté pokojové rostliny lze zařadit tlustici vejčitou, která je mezi českými pěstiteli velmi oblíbená pro svou nenáročnost. Odborně se tato rostlina nazývá Crassula ovata a pochází z Afriky. Má typicky silné listy a řadí se mezi velmi odolné sukulenty (kaktusy). I přesto, že je tlustice méně nebezpečná pro psy a kočky, je vhodné ji umístit na bezpečné stanoviště, kam mazlíček nemůže. Požití zeleně může způsobit zvracení a celkovou nevolnost.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Dračinec vonný neboli dracéna
Dračinec vonný neboli dracéna pochází z afrického kontinentu. Daří se mu zejména v horských oblastech, avšak lidé jej pěstují na mnoha místech planety i ve svých domácnostech. Řadí se tedy mezi pokojové rostliny velmi oblíbené pěstiteli. Na druhou stranu je dracéna poměrně jedovatá pro psy a kočky, kvůli toxickým látkám zvaným saponiny. Po požití můžete zpozorovat u mazlíčka nadměrné slinění, zvracení (může být i s příměsí krve), nechutenství a depresivní chování.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Kolopejka
Kolopejka je též pro své pestré zbarvení květů oblíbená mezi pěstiteli. K dostání je například ve žluté, oranžové, červené, nebo růžové. Někdy je známá i jako kalanchoe a patří mezi sukulenty. Pochází z oblasti Madagaskaru, Afriky a Asie. I když udělá velkou parádu v bytě či domě, řadí se mezi středně až vysoce toxické pokojové rostliny pro psy a kočky. Konzumace zeleně může u vašeho domácího mazlíčka způsobit průjem, zvracení a v ojedinělých případech i poruchy srdečního rytmu.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Fíkus benjamina
Málokdo ví, že mírně jedovatý pro zvířata může být i fíkus benjamina, který pochází z jižní Asie a severní Austrálie. Ovšem zpozorovat jej můžete dnes již na celém světě. V Bangkoku je dokonce národní rostlinou. Pěstitelé by si měli dát pozor na to, aby jejich domácí mazlíčkové neokusovali listy. Po požití této pokojové rostliny může dojít u koček a psů k podráždění sliznice a také k zánětům (po kontaktu s kůží). Mohou za to toxické látky zvané ficusin a ficin.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Gardénie jasmínovitá
Gardénie jasmínovitá patří mezi pokojové rostliny, které jsou jedny z těch nejaromatičtějších na světě. Vůní se podobá tak trochu růži. Má krásné bílé květy a pochází z Asie. Její zvýšený výskyt byl zaznamenán v Číně, Japonsku, nebo v Koreji. Pakliže máte doma psa nebo kočku, pozor na požití této rostliny. Kvůli látkám zvaným gardenosid a geniposid je mírně jedovatá. Působit může u domácích mazlíčků zvracení, průjem a nevolnost.
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky: Toulcovka
Toulcovka je známá také pod názvem spatifylum a patří do čeledi áronovité, stejně jako výše zmíněná alokázie. Rovněž se řadí mezi nenáročné pokojové rostliny. Má velmi krásné bílé květy, které připomínají kalu. Ve volné přírodě jsou tyto květiny rozšířené především v oblasti jihovýchodní Asie a také v tropické části Spojených států amerických. Toxicita této květiny je mírná, ovšem u psů a koček může po požití způsobit pálení tlamy, jazyka a potíže s polykáním.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku