Přejedení po svátcích? 5 tipů, jak se rychle dostat zpátky do formy
Nemějte strach. I když jste si o Vánocích dopřávali více než je zdrávo, nejsou vaše snahy o krásnou postavu ztraceny. Jen je třeba vrátit se zpět na cestu stravování, které vám dělá dobře. Vánoce jsou za námi. Zapomeňte tedy na cukroví, bramborový salát, svařák nebo vaječný likér. Skočte urychleně zpátky do svého předvánočního stravovacího režimu. Následky přejedení nebudou tak velké.
Přes Vánoce není nouze o spoustu dobrot. Ostatně, je to jedno z nejlepších období, kdy si je můžete dopřát a opravdu vychutnat. Ke svátkům dobroty zkrátka patří. A není výjimkou, že i ti, kteří se celý rok snaží o zdravé stravování, najednou sejdou ze své cesty. A následky přejedení jsou rychle znát: přejedení, únava, bolavé břicho, zažívací potíže a třeba i nějaký ten kilogram navíc.
Přejedení našemu tělu rozhodně neprospívá
Pokud jste si několik dní dopřávali nezdravá jídla, pak je velice pravděpodobné, že můžete pociťovat určité známky nepohodlí. Mezi ty nejčastější patří:
Vánoce - historie a symboly Vánoc
Vtipná přání na Silvestra pro vaše blízké – 20 tipů
Které bylinky fungují nejlépe proti nadýmání a proti pocitu přejedení? Poradíme, po který sáhnout
Nadýmání:
Potraviny s vysokým obsahem sodíku nám mohou pořádně zavařit. Ať už jde o sýry, polévky, omáčky nebo zpracované potraviny. Na vině jsou pochopitelně chipsy, slané krekry a dokonce i salátové dresinky. Sodík totiž zadržuje vodu v těle a to ve výsledku vede k nadýmání. To samé ale umí i potraviny s vysokým obsahem tuku. Na vině jsou zase kvůli tomu, že je naše tělo dlouho tráví.
Zácpa:
Potraviny s vysokým obsahem tuku, sacharidů a zároveň s nízkým obsahem vlákniny mohou vést k potížím s vyprazdňováním. Přičemž největšími viníky jsou sýry, červené maso a zpracované potraviny, jako jsou sušenky nebo dokonce cukroví. Mají totiž hodně tuku a téměř žádnou vlákninu.
Emoční nepohoda:
Pokud jste zvyklí jíst zdravě a najednou se o svátcích neubráníte přejedení, pak je normální, že máte výčistky svědomí. Můžete mít dokonce pocit, že jste sami sebe zklamali. Následkem toho můžete mít i problémy se spánkem nebo psychikou.
Přejedení? Nevadí. Tipy, jak se dostat zpět do formy
I když jste si přes svátky dopřávali spoustu dobrot, není vůbec nic ztraceno. Vraťte se zpět ke svému běžnému stravování a uvidíte, že do pár dní budete opět ve formě.
1. Jezte pomalu a každé sousto vychutnávejte
Na talíř si dejte jen trochu jídla, vždy si můžete přidat. Ke všemu pak přidávejte dostatek zeleniny. A jezte pomalu. Každé sousto důkladně prožvýkejte, jídlo si vychutnávejte. Zaměřte se na chutě, vůně i barvy vašeho oběda nebo večeře. Naučte se u jídla využívat všechny smysly. Uvidíte, že toho sníte o mnoho méně. Avšak požitek z jídla bude mnohonásobně větší.
2. Běžte na procházku nebo si zacvičte
Pamatujte na to, že chůze nebo jiná lehká a střední fyzická aktivita podporuje trávení, snižuje hladinu cukru v krvi a snižuje plynatost či nadýmání. Místo odpoledního šlofíka po obědě tak vyrazte raději na procházku nebo si třeba běžte s dětmi zabruslit. Mimochodem, podle vědců nás může pravidelné cvičení v období přejídání chránit před negativními změnami metabolismu. Vhodné je jak kardiovaskulární cvičení, tak i silový trénink.
3. Nezapomínejte na pitný režim
Dostatečný pitný režim dokáže regulovat množství snědeného jídla. Jednoduše se nás v takovém případě přejedení netýká. Tekutiny (ideálně pochopitelně čistá voda nebo slabý bylinkový či ovocný čaj) mohou předcházet problémům s trávením a tedy i zácpě. Ostatně třeba vhodně zvolené čaje (máta, zázvor) dokáží perfektně zklidnit podrážděný žaludek a pomoci tak při zažívacích potížích.
4. Poslouchejte signály svého těla
Jakmile začnete cítit, že jste sytí, odložte příbor a přestaňte jíst. Přejedení vám rozhodně dobře neudělá. Žaludek by měl být plný maximálně do ¾. A už tak se budeme cítit celkem plní. Klidně si dejte na chvíli pauzu. Žaludek dá mezitím signály mozku, zda by ještě něco přijal nebo už opravdu nechce vůbec nic. Poslouchejte, co vám vaše tělo říká.
5. Přejedení? Diety? Všechno špatně! Pěstujte správné návyky
Ani přejídání ani nejrůznější diety nejsou nic, za co by naše tělo bylo rádo. Důležité je vypěstovat si vhodné návyky a naučit se jíst správně. Jen tak můžete skutečně pozitivně ovlivnit své zdraví. Navíc pokud většinu roku jíte skutečně zdravě a zaměřtujete se na opravdové potraviny, několik vánočních hříchů vašemu zdraví tolik neublíží.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku