Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?
Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské liturgii připomíná svatého Štěpána. Na co bychom dnes tedy neměli zapomenout a jaké tradice jsou s dnešním dnem spjaté?
Svatý Štěpán byl mučedník, který podle legendy položit život za víru v Krista. V dřívějších dobách byl tento den určený zejména pro koledu, dnes je především ve znamení setkávání se. Ať už rodiny nebo přátel.
Svátek Štěpána v minulosti
Dříve čeledínům a děvečkám také v tento den končila služba a mohli se tak rozhodnout, zda zůstanou nadále u stejného pána nebo si přilepší a půjdou o dům dál. Pokud to udělali, vysloužili si volno až do Nového roku. Téměř týden tak tedy byli bez pána. A právě v těchto časech se ustálilo rčení: Na Štěpána není pána. Neodcházeli však s prázdnou. Na cestu dostávali speciální koláč, který byl upečený přesně pro tuto příležitost. Byl zdobený pentlemi a ořechy. K tomu občas dostali i další jídlo nebo šaty.
Silvestrovské a novoroční zvyky nejsou jen o předsevzetích
Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety
Svatý Štěpán jako patron koní
Věděli jste, že svatý Štěpán je také patronem koní? V minulosti se právě v tento den slavnostně žehnalo nejen jim, ale také ovsu, který je pro koně hlavním krmivem. Dokonce se koně kropili svěcenou vodou, aby byli v následujícím roce chráněni před nemocemi či zraněními. A v tento den, tedy 26. prosince, se žehnalo i červenému vínu v kalichu. V něm tedy bylo i kus kamene, aby se připomnělo Štěpánovo kamenování.
Koleda, koleda, Štěpáne…
Koledování, o kterém se dnes už spíše jen mluví, nebylo původně křesťanským zvykem, nýbrž pohanským. Lidé věřili, že jim koleda může pomoci změnit jejich osud. Předměty, které vykoledovaly, měly symbolizovat vlastní budoucnost. Později však tento zvyk vymizel a třeba už v 19. století chodily na koledy hlavně děti. Pro chudé rodiny to byl slavnostní den, kdy si mohli obohatit jídelníček a přilepšit si třeba i na pár týdnů dopředu. Koledníci nejčastěji dostávali právě něco k snědku nebo drobný finanční obnos.
Jídelníček na svatého Štěpána
Dříve se věřilo, že v tento den musí být rozhodně podávaná k jídlu drůběž. Ať už kachna, husa nebo kuře. Tento zvyk zůstal. Právě svatoštěpánská husa se zelím je nejčastěji podávaným jídlem. A aby se lépe trávilo, měla by být zapitá dobrým pivem nebo kvalitní domácí pálenkou.
Svátek svatého Štěpána, 26. prosince: Pranostiky
- Jestli na Štěpána větry uhodí, příští rok se všecko špatně urodí.
- Na svatého Štěpána, když vítr prudce zavěje, víno před zkázou jistou se chvěje.
- Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.
- Když svatý Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jaro nato.
- Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí.
- Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Ellen