Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety

Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety

Se stý výročím založení Československa toho bylo o první republice v poslední době bylo napsáno mnoho. Jak se ale slavily Vánoce za první republiky? Co se jedlo, jaké dárky se dávaly a jaké tradice se dodržovaly?

Čtěte také:

Vánoční recepty první republiky. Na čem si mohli pochutnávat T. G. Masaryk nebo třeba Karel Čapek

Po válce byl nedostatek jídla a uhlí

Toto období bylo poznamenáno mnoha historickými událostmi – konec 1. světové války, vznik Československa, krize 30. let, mnichovský diktát. První Vánoce po válce v roce 1918 byly euforické, ale skromné, jídla a uhlí bylo nedostatek. Ani i druhé Vánoce za první republiky nebyly v tomto o moc lepší (ceny rostly a hlad přetrvával), až poté se situace v Československu začala zlepšovat.

Konzumní Vánoce za první republiky

Překvapivou informací je, že již v období první republiky někteří intelektuálové poukazovali na to, že se Vánoce odklánějí od duchovna směrem ke konzumu. Časopisy byly plné reklam na nejlepší dárky, a dokonce i tehdy již bylo možné pořídit vánoční dárky na splátky!

Vánoce před 2. světovou válkou

Jak těžko pak muselo být lidem během velké krize, kdy vysoká nezaměstnanost postihla nejen pracující, ale také jejich děti. Poslední Vánoce za první republiky pak byly poznamenané zabráním Sudet Němci – mnoho lidí uprchlo do vnitrozemí, a pokud nenašli ubytování u příbuzných, často se tísnili po ubytovnách a v jiných provizorních zařízeních (včetně odstavených železničních vagónů).

V těchto těžkých časem se však také v lidech často probouzela velká vlna solidarity, a tak každý pomáhal, jak mohl. A i o tom jsou Vánoce za první republiky, které byly hodně různorodé a přizpůsobovaly se aktuální situaci.

Vánoční recepty za první republiky

Smažený kapr s bramborovým salátem

I za první republiky se na Štědrý den držel půst předtím, než se večer lidé dosyta najedli. V té době si na oblibě začal získávat kapr (s bramborovým salátem), protože díky rozmachu chovu těchto ryb jich bylo dostatek a byli levní. Tradičního smaženého kapra můžete letos vyzkoušet podle našeho receptu. Stejně tak pro vás máme i recept na vánoční bramborový salát

Oplatky s medem a hrachová polévka

Štědrovečerní večeře často začínala tradičními oplatky, které se jedly s medem. Na stole nesměly chybět luštěniny, ať už ve formě hrachové polévky či kaše nebo čočky na kyselo.

Tradiční vánočka

K Vánocům neodmyslitelně patřila vánočka, i když vypadala trochu jinak než nyní. Místo pletené pochoutky měla spíše tvar placky, ale i tak se pekla z nejlepší mouky a bylo v ní hodně mandlí, rozinek a oříšků. Chudí si ji často pekli z brambor. Upečte si vánočku podle našeho receptu. 

Šneci na Štědrý den

Z dnešního pohledu je zvláštností fakt, že se na Štědrý den ve městě jedli šneci – zvyk, který se k nám dostal z Francie a v současné době se na vánoční stůl opět vrací. Vánočním receptům za první republiky věnujeme celý jeden článek. Přečtěte si, co jedl Masaryk nebo Čapek. 

Pomeranče a banány byly exotickou pochoutkou

Exotické ovoce jako jsou pomeranče, banány, datle nebo fíky, získávaly na oblibě, i když bylo stále spíše luxusní záležitostí – a bylo tak trochu znakem modernosti.

To Vánoce za první republiky na vesnici byly více tradiční – na stole nesměly chybět ořechy, sušené ovoce, perníčky a domácí cukroví. Mezi oblíbené recepty na cukroví patřily medvědí pracny či linecké koláčky. Připravte si také další vánoční cukroví

 vánoce za první republiky1

Vánoční dárky za první republiky

Dárky za první republiky byly často skromné a praktické – nechyběly hračky či knihy; pod stromečkem se mohly objevit i dárky z dnešního pohledu tak obyčejné jako kus mýdla, zubní pasta či konzerva. Extrémně nám dnes zní i možnost, že bychom jako dárek dostali figurku vyrobenou z chleba.

Cínoví vojáčci a panenky pro děti

V období, kdy se přeci jen lidem vedlo lépe, měly vedle panenek pro holky a cínových vojáčků pro kluky úspěch například sáňky, brusle (ty, které se připevňovaly na boty), loutkové divadlo (které bavilo i dospělé), dřevěné kostky nebo třeba stolní hry jako Člověče, nezlob se (tehdy pod názvem Ludo).

V roce 1925 se začala vyrábět známá stavebnice Merkur. Tradičním dárkem byl také plyšový medvěd. Běžně se pod stromečkem objevovalo oblečení, dívky navíc dostávaly věci do výbavy – například ubrusy nebo ručníky.

vánoce za první republiky3 

Pro muže doutník, pro ženy nové boty

Muži mohli svým ženám ulehčit koupí elektrického vysavače, žehličky a dalších domácích spotřebičů. Oblíbeným dárkem pro ženy byly také látky na šaty či nové boty, muži dostávali doutníky, tabák nebo láhev alkoholu. Z období před první světovou válkou byl oblíbený zvyk darování snubních prstýnků mezi snoubenci.

Vánoce za první republiky – jak vypadal stromeček

  • Vánoční stromek se často zdobil jedlými ozdobami, a to nejen perníčky či vizovickým pečivem, ale také třeba řetězem se sněhem z ušlehaných bílků a cukru.
  • Ti nejchudší si vedle sušeného ovoce zdobili stromeček i kousky chleba nebo staniolu (někdy jsou dokonce zmiňovány i ozdoby vyrobené z nábojnic).
  • Naopak ti bohatší mohli investovat do širokého výběru kupovaných ozdob – skleněných, dřevěných, voskových atd. Foukané skleněné ozdoby se u nás začaly vyrábět právě ve 20. letech, do té doby se dovážely z Německa.
  • Na Jablonecku se vyráběly perličkové skleněné ozdoby. Vedle papírových a kovových ozdob se ve 20. letech začaly prodávat ty z umělé hmoty (celuloidu).
  • Voskové svíčky na stromečku byly nahrazovány těmi elektrickými jen pozvolna. Čokoládové kolekce byly hodně podobné těm dnešním, snad jen překvapí, že mohly být až pětipatrové!

 vánoce za první republiky2

Tradice vánočního stromu republiky vznikla v roce 1924 v Brně

Jednou z tradic, kterou Vánoce za první republiky přinesly je i zvyk „vánočního stromu republiky“. Za jeho vznikem stojí brněnský spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, který v lese u Bílovic s přáteli našel odložené malé dítě.

To ho natolik zasáhlo, že založil (po vzoru z Dánska) tradici – v roce 1924 v Brně vztyčili poprvé vánoční strom a u něj vybírali peníze na opuštěné a chudé děti. Inspiraci převzala ještě v tom roce další města a v dalších letech se zvyk rozšířil i do dalších měst. Tato tradice zanikla až v období komunismu, kdy „nebyla potřeba“.

  • Populární zábavou v tomto období byla také možnost odjet na Vánoce na hory – turistika se rozvíjela, stavěly se chaty, ve kterých se dalo přespat a celkově se cestování dostávalo do popředí zájmu tehdejší společnosti.
  • Pobyt na horách s sebou nesl obvyklé starosti jako je výběr lyží a jaké oblečení si vzít s sebou. Na hory se jezdilo nejčastěji vlakem.
  • Stejně jako nyní měli před Vánoci hodně práce pošťáci – tenkrát za to však mohly především psané vánoční gratulace, které si lidé rádi posílali.
  • Před Vánoci také lidé častěji chodili do kostela, a to nejen kvůli návštěvě jesliček. V období vánočních svátků se lidé také více setkávali se svými rodinami a přáteli.
  • Prezidentský projev byl v té době přednášen právě na Štědrý den (na rozdíl od novoročního v dnešní době).

Líbí se vám Vánoce za první republiky? A chtěli byste si život v tehdejší době vyzkoušet?



Diskuse k článku

  • Radka Novákivá

    21:02 16. 7. 2019 0
    Moc hezké, jen ozdoby z vizovického těsta nejsou jedlé. Sice z mouky ale k jídlu by to nebylo nic moc

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Restaurace Viktoria, Uherský Brod
Hledáte v Uherském Brodě…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...