Vánoční recepty první republiky. Na čem si mohli pochutnávat T. G. Masaryk nebo třeba Karel Čapek
Období první republiky dnes vnímáme jako symbol demokracie a nového začátku. Toto období si proto značně idealizujeme a necháváme se okouzlit starými časy, které rozhodně nebyly lehké. O Vánocích se ale za toto okouzlení nemusíme stydět a klidně se můžeme nechat inspirovat. Jak vypadala štědrovečerní tabule a na čem si lidé o Vánocích pochutnávali? Zkuste si tradiční recepty první republiky připomenout a uvařit si jídla, co jedl Tomáš Garrigue Masaryk nebo Karel Čapek?
Vánoce za první republiky - po roce 1918
Poválečné Vánoce určitě nebyly bohaté, spousta lidí si nemohla dovolit okázalé hostiny, potravin bylo málo a byly drahé. Navíc zemi sužovaly různé nemoci související s válkou, připomeňme si třeba rozsáhlou epidemii španělské chřipky. Jak ale za první republiky naše země vzkvétala, i prvorepublikové Vánoce měly nepochybně své kouzlo. Válka a přímé nebezpečí bylo zažehnáno, rodiny byly pohromadě a uměly si vánoční čas společně užít. A samozřejmě si jej zpříjemnit i lahodnými pokrmy.
Některé z vánočních receptů první republiky známe dodnes a rádi se k nim každý rok vracíme. Jiné už upadly v zapomnění a o některých jste možná ani neslyšeli.
Vánoční recepty na cukroví
Jaké byly oblíbené vánoční recepty první republiky? Jako první vás pravděpodobně napadne vánoční cukroví. Prvorepublikové cukroví bylo poctivé a doma pečené, ozdobené oříšky, ovoněné hřebíčkem, zázvorem a jiným vánočním kořením. Schválně se podívejte do kuchařek svých babiček a zkuste letos vánoční cukroví upéct podle nich – pokud to tak tedy neděláte běžně.
Cukroví, které se peklo za první republiky, je totiž v českých rodinách populární dodnes. Vanilkové rohlíčky, perníčky, linecké, medvědí tlapky, zázvorky nebo vosí hnízda patří mezi stoletím osvědčené vánoční recepty.
Recepty první republiky – vánočka neboli štědrovnice
Kromě cukroví nesměla na vánočním stole chybět vánočka nebo jak se také říkalo štědrovnice. Pekla se z bílé mouky a do jemného těsta se přidávalo hodně mandlí, vlašských ořechů a rozinek. Rodinný recept na vánočku doma určitě máte. Hlavně zapomeňte na pečení ve formách a zkuste si vánočku pěkně sami uplést tak jak to nepochybně dělávaly naše babičky. Chce to trochu cviku, ale určitě to zvládnete a vánočka vám pak bude chutnat o to víc.
Sušené plody nejen k jídlu
Recepty první republiky jsou kromě oříšků a koření také plné vůní a chutí sušených plodů – zejména jablek nebo hrušek. Ti bohatší si mohli dovolit i exotické ovoce, jako například pomeranče, mandarinky, datle nebo fíky. Sušené plody byly nejen k jídlu, ale také zdobily třeba vánoční stromeček a staraly se o příjemnou vůni v celém domě.
Prvorepublikové vánoční recepty na ozdobu
Vánoční stromeček se zdobil nejenom ovocem, ale i perníčky, marcipánem nebo jiným doma pečeným cukrovím. Pokud chcete letos vyzkoušet vánoční recepty první republiky, měli byste si upéct právě i vánoční ozdoby. Vašemu stromečku budou slušet a vám doma zase pěkně vánočně vonět – mnohem víc než třeba plastové barevné ozdoby.
Luštěniny a obiloviny v receptech první republiky
Od výzdoby ale zpět ke štědrovečernímu stolu. Recepty první republiky byly rovněž plné luštěnin a obilovin. Tyto suroviny byly dostupné i v nelehkých dobách konce války. Na Vánoce se tak podávala hrachová polévka či kaše nebo čočka na kyselo. Vyzkoušet můžete také houbového kubu z krup – jídlo, které si mohl dopřát každý a které je velmi chutné i zdravé.
Delikatesy první republiky – šneci na vánočním stole bohatých
Naopak rodiny z vyšších vrstev si dopřávaly jiné pokrmy, a to dokonce takové, které mnozí z nás běžně nejí ani v dnešní době. Možná se vám to bude zdát překvapivé, ale na prvorepublikovém štědrovečerním stole se objevovaly i takové delikatesy jako šneci. Vánoční recept na tuto dobrotu samozřejmě nepocházel odjinud než z francouzské kuchyně.
Známé recepty první republiky – kapr a salát
Naproti tomu některé recepty první republiky pro vás asi novinkou nebudou. Pokud si totiž dopřáváte tradičního kapra s bramborovým salátem, pak právě tento pokrm má původ v době první republiky, kdy si jej dopřávaly všechny společenské vrstvy včetně těch méně bohatých. Sladkovodní ryby totiž u nás byly dostupné a mohl si je dovolit téměř každý.
Kapr se za první republiky podával převážně na modro vařený v octě nebo na černo ve sladké omáčce z povidel. Až později, po druhé světové válce, se začal připravovat kapr smažený.
Prvorepublikový vánoční recept na bramborový salát
A bramborový salát? Jak vznikl se asi už nedozvíme. Jisté je, že recepty první republiky na salát se začaly objevovat v českých kuchařkách. Nejprve si jej dopřávali bohatí, časem se rozšířil i mezi všechny ostatní. Pokud si budete chtít letos vyzkoušet prvorepublikový vánoční recept na tuto pochoutku, budete potřebovat brambory, vejce, jablko, nakládané okurky, cibuli, sůl, pepř a majonézu.
Brambory i vejce uvaříte, oloupete jablko a nakrájíte na kostky. Stejně tak nakrájíte i okurky, cibuli, vejce a brambory. Vše smícháte, přidáte majonézu. Poté už jen dochutíte solí, pepřem a citronovou šťávou, promícháte a necháte do druhého dne uležet.
Vaříte podle receptů první republiky nebo některý z nich letos využijete poprvé?
Diskuse k článku