Staročeský vrkoč aneb tak trochu jiná vánočka
Už máte zaděláno na vánočku? A co kdybyste letos zkusili něco nového, ale zároveň velmi tradičního? Připravili jsme pro vás recept na tak trochu jinou vánočku - staročeský vrkoč, ke kterému se váže hned několik tradic.
Může mít několik pater, ozdobíte ho dle vašich představ, můžete ho sníst, nebo nechat jako ozdobu vánočního stolu. Takový je vánoční vrkoč. Ještě než se podíváme na to, jak si tuhle nádheru upéct, představíme vám dvě nejzajímavější tradice, které se k vrkoči váží.
Král pekl tradičně vrkoč pro královnu
Královna si zvolila svého krále a ten jí musel vyhotovit vrkoč. Že by králové, vládci zemí, dříve také pekli? Nejednalo se o krále coby panovníky, ale o krále a královny dlouhé noci, která se slavila během masopustu.
Děvčata dříve předla len, a to zpravidla celou zimu. Během dlouhé noci si přadleny spočítaly svou upředenou přízi a ta, která jí měla nejvíce, byla zvolena královnou dlouhé noci.
A co by byla královna bez krále? Proto si každá zvolila svého krále a ten jí musel předat vrkoč. Na prkénku, které bylo obloženo barevným papírem, byl položen upečený věnec neboli vrkoč, do kterého byly zapíchané tenké třísky, na které byl posazen další věnec. Některé vrkoče mívaly dokonce i šest pater! Na vršku celého vrkoče se tyčila rozmarýna a barevné fábory.
Kateřinská zábava završená vrkočem
Adventní půst se dříve netýkal pouze jídla, ale jednalo se také o období přemýšlení, napravování vztahů mezi lidmi, či vztahu s Bohem. A právě v této době byly zakázané mimo jiné zábavy. Tou poslední bývala zpravidla Kateřinská zábava.
Během této zábavy se tanečnice loučily se svým partnerem malým, symbolickým dárkem. Jednalo se například o květinu, zdobené pečivo nebo právě o vrkoč.
Tradiční staročeský vrkoč - recept
Základem pro vrkoč je stejné těsto, které se používá na vánočku. Můžete si tedy zvolit svůj osvědčený recept, anebo zkusit ten náš. Máte domácí pekárnu? Vyzkoušejte vánočku z domácí pekárny.
Na těsto budeme potřebovat:
- 30 g droždí
- 200 ml vlažného mléka
- 125 g rozpuštěného másla
- 450 g polohrubé mouky
- 50 g celozrnné mouky
- 2 lžíce třtinového cukru
- 120 g vanilkového moučkového cukru
- 2 žloutky
- špetku soli
- strouhaná kůra z 1 citronu
Na zdobení:
- jablko
- 1 balení špejlí
- několik tenkých, stejně dlouhých dřívek nebo špejlí
- sušené švestky
- křížaly
- brusinky
- Připravíme si vlažné mléko a do jeho třetiny rozdrobíme droždí, přidáme cukr a necháme vzejít kvásek.
- Následně prosejeme mouku, přidáme špetku soli, vlijeme kvásek, přidáme máslo a hněteme.
- Dle potřeby přidáváme mléko a hněteme do té doby, dokud se těsto nezačne odlepovat od stran mísy.
- Takto vypracované těsto přikryjeme utěrkou, dáme ho na teplé místo a necháme přibližně 1 hodinu kynout.
- Vykynuté těsto rozdělíme na tři díly, rozválíme na válečky a následně splétáme do copu, který nakonec smotáme do věnečku.
- Předehřejeme si troubu na 200 °Ca věnec, který jsme si potřeli žloutkem, necháme přibližně 20 minut dokynoutna plechu.
- Věnec vložíme do trouby a pečeme přibližně 10 minut, poté ztlumíme troubu na 160 °C a pečeme dozlatova dalších 20-30 minut.
- Teď přichází finální fáze – vezměte si poloviční špejle a ozdobte je sušeným ovocem, takto připravené špejle zapíchněte do vršku jablka. Do spodní části jablka zapíchejte 4 celé špejle, které předtím ozdobíte zbytkem sušeného ovoce a nakonec je zapíchnete do vrkoče.
- Pokud se rozhodnete péct několik věnců, které budete následně skládat na sebe, budete potřebovat tenká dřívka, kterými spojíte jednotlivá patra. Dřívka také ozdobte sušeným ovocem.
Zdroj: www.unasnakopecku.blogspot.com
Dáte letos přednost klasice v podobě vánočky nebo zkusíte staročeský vrkoč?
Diskuse k článku
RE : Staročeský vrkoč aneb tak trochu jiná vánočka