Jste po vánočních svátcích přejedení? Víme, jak snadno předejít nadýmání a dalším nepříjemným zažívacím obtížím
Vánoce by měly být svátky ztišení se, rozjímání, ale i radosti a užívání si společných chvil. Často jsou však spíše ve znamení spousty jídla a pití. Ve finále nás pak bolí břicho, je nám špatně a trápí nás zažívací obtíže.
Přejídání se je vlastně jakési moderní synonymum k oslavám. Jen průměrná klasická štědrovečeřní večeře dodá tělu zhruba 5000-8000 kJ. K tomu připočtěte dezert, cukroví, nějaké slané pohoštění a nápoje. Rázem jste mnohonásobě překročili svůj denní příjem. Nejen zažívací problémy, ale i tloustnutí na sebe tak rozhodně nenechá čekat.
Přejedení může způsobit zdravotní problémy
Nad složením svátečního jídelníčku bychom se měli rozhodně zamyslet, neboť patříme k nejtlustším národům v Evropě. Není náhodou, že ¾ Čechů trápí vysoký cholesterol a obrovsky roste i počet diabetiků a lidí s metabolickým syndromem. Je tedy skutečně nutné se přejídat jen proto, že jsou svátky?
Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení
Závislost na jídle a přejídání jsou neblahým fenoménem naší doby
Čekanka jako náhražka kávy i přírodní léčivo na zažívací obtíže
Žaludek není na přejídání stavěný
Žaludek dospělého člověk má v průměru velikost sevřené pěsti. Když se najíme tolik, že naplníme celou jeho kapacitu, může nám to způsobit nepříjemné pocity, včetně zažívacích potíží, nadýmání či nevolnosti. Abychom se tedy po jídle cítili dobře, měli bychom jíst střídmě a nepřejídat se. Pokud se však už stane, že se najíme nebo napijeme více než je zdrávo, pak jistě přijdou vhod rady a tipy, díky kterým pocit přecpaného a nafouklého žaludku zmizí.
Poznejte spouštěče nadýmání
Pokud víte, že vám některé potraviny nedělají dobře, rozhodně je nekonzumujte. Jestliže jste citliví na některé ingredience a jste například na návštěvě, bez studu se svých hostitelů zeptejte, co jídla obsahují. Když budete přesně vědět co jíte, máte šanci se nepříjemným obtížím vyhnout. Zároveň myslete na to, jak jednotlivá jídla kombinujete. I nevhodná kombinace vhodných potravin může způsobit velkou paseku.
Omezte přejídání, ale ani nehladovte
Jeden extrém je neustálé přejídání o vánočních svátcích a druhým extrémem je hladovění, abyste se večer pak mohli “pořádně najíst”. Správnou variantou není ani vynechání celodenního jídla a přitom občasné “zobání” čehokoliv. Jen pravidelná strava během dne pomůže zamezit tomu, abyste se na konci dne přejedli. Platí to pochopitelně i na Silvestra, kdy často zůstáváme vzhůru dlouho do noci nebo až do rána. Celý den byste měli jíst naprosto normálně, jako každý všední den. Večer si pak můžete dát něco dobrého, ale skutečně jen malé množství. Zároveň je vhodné připravit si i druhou večeři. Například obložené chleby se zdravou pomazánkou, sýry, šunku a zeleninu.
Vyměňte nezdravé potraviny za zdravé
Přejídání nebude zase až takový problém, pokud budete jíst kvalitní potraviny. Je rozdíl sníst majonézovou pomazánku, cukroví a chipsy nebo luštěninovou pomazánku, ovoce a domácí celozrnné sušenky. Přemýšlejte o tom, co vkládáte do úst. Snažte se eliminovat vše tučné a sladké. Místo tučných sýrových kuliček připravte třeba krekry s hummusem a čerstvou zeleninou. Uvidíte, že si i tak pochutnáte. Přitom vám nebude těžko a vyhnete se i nepříjemnému nadýmání.
Se zeleninou vám nehrozí přejídání
Chcete eliminovat přejídání a případné zažívací obtíže? Dejte na každý talíř s občerstvením listovou zeleninu. Ideálně čerstvý špenát, salát, pak choi, kapustové listy nebo mangold. Jde o zeleninu, která je nízkokalorická, přitom ale plná vody, vitamínů, minerálů a vlákniny. Když ji budete konzumovat, nebudete mít tolik chutě na nezdravé pochutiny. Obsažená vláknina vás navíc dokonale zasytí.
Pozor na alkohol! Způsobuje nevolnost i nadýmání
Alkoholické nápoje jsou sice součástí oslav svátků, ale zažívací potíže bývají po požití alkoholu mnohem horší. A to i v případě, že si dáte “hořký žaludeční likér”. Pro žaludek sice může být částečně prospěšný, avšak veškerá pozitiva likviduje obsažený alkohol. Ten je těžce prozánětlivý, zpomaluje trávení a zadržuje v těle vodu. Výsledkem konzumace alkoholických nápojů mohou být nepříjemné pocity, nadýmání a plynatost. Místo alkoholu si dejte raději čerstvě vymačkaný džus, dobrý čaj pro lepší zažívání nebo klidně i dealkoholizované víno či nealko pivo.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku