Záchvatovité přejídání je problém především psychický

Záchvatovité přejídání je problém především psychický

Stresující a traumatizující události v životě bývají základem psychogenního přejídání se. Takovýmito událostmi jsou často ztráta blízké osoby, rozchod či rozvod s partnerem, ztráta zaměstnání, náhlé a výrazné životní změny, různá onemocnění apod. Takováto porucha příjmu potravy se velmi často může pojit i s poruchami spánku. To jsou pak případy, kdy člověku hlad a chuť nedovolí spát a ten v noci vyjídá lednici.

Velmi často se poruchy příjmu potravy a záchvatovité přejídání pojí s poruchami spánku, kdy člověk v průběhu noci drancuje lednici a hlad mu nedovolí klidně spát.

Záchvatovité přejídání se postihuje obě dvě pohlaví bez rozdílu, může se rozvinout v dospívání, ale i jakémkoliv jiném věku. Příčinou bývá nevyvážené stravování, které je způsobeno buď různým dietním experimentováním, omezováním se v jídle, hladověním, jednostranně orientovaným jídelníčkem a podobně. Takovéto stavy se pak střídají s neodolatelnou, nutkavou touhou přejídat se. Zdaleka nejsou ničím výjimečným, ale naopak se s jistotou opakují. Takovýto záchvat se dále projeví tím, že po přejedení přicházejí pocity studu i fyzických nepříjemných pocitů. Ke zvracení obvykle nedochází. Následkem takto rozkolísaného jídelníčku váha obvykle roste, s nadváhou a obezitou narůstá i nespokojenost se sebou samým a snaha se v jídle omezovat.

Přejídání se je nejobvyklejší příčinou nadváhy a obezity. Jakmile příjem energie výrazně překročí výdej, pak tělo začíná ukládat přebytky. Nejde však o jedinou příčinu nadváhy a obezity, vliv může mít i sedavý způsob života, genetické predispozice, hormonální poruchy a poruchy metabolismu, celkově nezdravý životní styl, stres a další psychogenní faktory. Nadváha v rodině a dispozice k ní se dědí. Předpoklady k nadváze sice jsou jistou komplikací, která znamená, že budete muset být ve Vašem stravování obezřetnější a v boji o udržení optimální hmotnosti usilovnější. Dispozice však neznamená hotový problém.

Co motivuje a nutí k záchvatovitému přejídání?

Kromě touhy po sladkostech a jiném nezdravém jídle může mít touha po sladkém i jiné a poměrně nepříjemné příčiny. Záchvatovité přejídání se je způsobeno často stresem, podrážděností, úzkostí a podobně. Specifickým druhem přejídání se je tzv. noční přejídání. Tento druh přejídání je pro rozvoj nadváhy velice rizikovým faktorem.

Objevilo-li se u Vás záchvatovité přejídání, pak si položte otázku, co se ve Vašem životě změnilo a jak se aktuálně cítíte. Pravá příčina může být vědomé mysli skrytá, projevit se může právě nezkrotnými chutěmi. Emoce, které potlačujeme, často pak vyvěrají na povrch v neočekávaných formách. Jednou z nich mohou být právě nezkrotné chutě.

Původ přejídání může vězet v pocitech frustrace nebo deprivace. Jedná se o snadno dostupný zdroj uspokojení, který jen stěží Vám může někdo odepřít, na rozdíl od jiných zdrojů spokojenosti a štěstí.

Kompulzivní přejídání mívá obvykle příčinu psychického rázu, vliv mohou mít ale i další faktory. Některé léky, zejména na hormonální bázi, mohou umocňovat touhu po jídle, určitou roli hrají i špatné návyky v životosprávě a podobně.

Záchvatovité přejídání a důsledky

Záchvatovité přejídání vede k celé řadě problémů, kromě těch zjevných, jako je nadváha a obezita to mohou být i obtíže způsobené nedostatkem vitamínů a minerálů. K tomu vede především jednostranná strava, mnoho tučných a smažených jídel, příliš mnoho pochutin a sladkostí, instantní a konzervované potraviny atd. Nadměrné přejídání může vést k rozvoji diabetu a může vést k rozvoji dalších poruch příjmu potravy, například bulimii či anorexii.

Záchvatovité přejídání

Projevy kompulzivního přejídání

Tato porucha se projevuje neodolatelnou touhou po jídle, a to i v případě, kdy by člověk neměl had objektivně pociťovat. Urputná touha po jídle přichází, i když je člověk objektivně sytý, hlad se často dostavuje i v pozdních nočních hodinách, čímž i narušuje odpočinek a spánek.

Potřeba pokračovat v jídle je pociťována až do chvíle, kdy je člověk najezený doslova k prasknutí, je nucen k dalším soustům, i když už je mu těžko. Jídlem je doslova posedlý, neustále nad ním přemýšlí, s jezením není schopen přestat, ani když dokonce chce. Po jídle trpívá pocity hanby nebo viny a tak často jí o samotě, v tajnosti. Přejídání někdy může odeznít spontánně, ale v některých případech je třeba obrátit se o pomoc na odborníka. Ačkoliv přejídání je obtíží, která postihuje obě pohlaví, o něco náchylnější jsou k ní přece jen ženy. Kompulzivní jedlíci mohou mít běžnou hmotnost, někdy ale trpí nadváhou či obezitou. Spoustu z lidí takto postižených trpívá depresemi a úzkostmi. Často tito lidé také cítí stud za to, že se nedokážou v jídle ovládnout a také za svůj fyzický vzhled.

Anorexie

Anorexie je rovněž onemocnění patřící mezi poruchy příjmu potravy. Záchvatovité přejídání se může někdy zvrátit v anorexii. Je to vleklé onemocnění, při kterém se člověk snaží mít kontrolu nad svojí hmotností a svým jídelníčkem, svoji tělesnou hmotnost se snaží neustále snižovat. Léčba je možná jen v případě, že nemocný jedinec si svůj problém uvědomí. Přiznat si problém je prvním krokem k možnému uzdravení.

Mentální anorexie je závažné onemocnění. Pokud není léčena, je spojena s množstvím velice závažných zdravotních důsledků, a to zejména kvůli postupnému rozvratu metabolismu. Podle dostupných čísel přitom mentální anorexie u kolem 5% postižených končí smrtí podvýživou či dehydratací, což z ní zároveň dělá psychologické onemocnění, které vede k vůbec největšímu počtu úmrtí.

V léčbě se užívají vhodná psychofarmaka, neboť léčebné postupy a nutnost jíst vyvolává u pacientů úzkost. K úspěšnému vyléčení napomáhá i psychoterapie.

Více o mentální anorexii se dozvíte v článku Mentální anorexie může potkat kohokoliv!

Bulimie

Mentální bulimie se projevuje záchvatovitým přejídáním a snahou tomuto čelit tím, že je vyvoláno úmyslné zvracení potravy, ale také vyvoláváním průjmu, užíváním látek určených k hubnutí se snahou netloustnout.

Tato porucha má mnohé rysy shodné s anorexií, patří mezi ně pozorování vlastního těla, zvýšené sledování hmotnosti apod.

Typickými následky bulimie bývá kazivost zubů, která je zvýšená, nepravidelná nebo vymizelá menstruace, zhoršená pleť, suchost pokožky, oteklé tváře, nedostatek draslíku a dalších pro tělo důležitých látek. Častý je rozvrat metabolismu, zvýšený sklon k srdečním poruchám, zácpy a průjmy...

Léčba bývá obvykle podobně jako u ostatních poruch příjmů potravy vleklá a poměrně náročná. Základem je, aby byl nemocný ochoten se vůbec vyléčit. Součástí léčby je upravení stravovacího režimu, osvojení si stravovacích návyků a terapie. Psychoanalytická terapie pátrá po příčinách vzniku onemocnění. Kognitivně-behaviorání terapie se zase snaží změnit negativní postoj k vlastnímu tělu a odstranit problematické myšlení. Rodinná terapie se využívá především u mladších klientů, kteří žijí s rodiči, zaměřuje s na fungování rodiny a vztahy v rodině, sleduje negativní jevy či změny v rodině.

V medikamentózní léčbě se uplatňují antidepresiva, antiepileptika a léky potlačující zvracení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...